"Kadencja minie, wstyd zostanie". Protestujący apelują do sędziów

26.02.2018 | "Kadencja minie, wstyd zostanie". Protestujący apelują do sędziów
26.02.2018 | "Kadencja minie, wstyd zostanie". Protestujący apelują do sędziów
Maciej Knapik | Fakty TVN
26.02.2018 | "Kadencja minie, wstyd zostanie". Protestujący apelują do sędziówMaciej Knapik | Fakty TVN

- Zrezygnujcie z kandydowania do Krajowej Rady Sądownictwa - apelują przeciwnicy nowych ustaw sądowych do sędziów, którzy się zgłosili. I mimo mrozu, hasło "wolne sądy" znów słychać w Polsce. Są pikiety w kilku miastach i pytanie o to, czy kandydowanie w obecnych warunkach to nie wstyd.

Przed budynkiem sądu w Warszawie odbyła się pikieta. "Kadencja minie, wstyd zostanie" - czytamy na transparentach. Obok widać inne z nazwiskami kandydatów do Krajowej Rady Sadownictwa. Aktywiści apelują, by zrezygnowali z kandydowania.

- Osiemnaście osób zgłosiło się na te stanowiska, ale to wystarczy. Potrzebnych jest piętnaście, myślimy, że te kilka osób jeszcze namyśli się nad swoją przyszłością - mówią protestujący.

- Liczymy na zdrowy rozsadek sędziów - dodaje jeden z uczestników protestu.

Specjalne środki

W Gliwicach i Krakowie odbyły się podobne pikiety. W sądzie w Krakowie zastosowano nawet specjalne środki bezpieczeństwa.

- Jest to dla nas zastanawiające, że taka ilość ochrony, tyle barier - mówi Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak oficjalnie przedstawiał tamtejszym sędziom nową prezes sądu - Dagmarę Pawełczyk-Woicką, która jest jednocześnie jednym z osiemnastu kandydatów do KRS.

Ani wiceminister, ani pani prezes-kandydatka nie chcieli odnieść się do zarzutów pikietujących oraz środowisk sędziowskich.

- To będzie wybór stricte polityczny i to będą sędziowie, którzy reprezentują interesy Ministerstwa Sprawiedliwości - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka stawili się dwaj kandydaci na członków KRS.

- Sam fakt wyboru przez Sejm nie czyni z nich kandydatów politycznych - mówi Jędrzej Kondek, kandydat na członka KRS.

- Nigdy w życiu nie spotkałem się z panem ministrem Ziobrą, nawet nie rozmawiałem z nim telefonicznie - mówi z kolei inny kandydat Mariusz Witkowski.

Ludzie ministra?

Forum Obywatelskiego Rozwoju publikuje prezentację, z której wynika, że część kandydatów pracowała lub pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości albo są to nowo powołani prezesi sadów.

- Są po prostu urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości. Widzimy sędziów delegowanych do resortu. Naszym zdaniem tutaj nie ma przypadku - mówi Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Odpowiedź rządu jest jednoznaczna.

- Byłem ministrem sprawiedliwości i miałem wrażenie, że KRS w dawnym kształcie to był związek zawodowy prezesów dużych sadów. Jakakolwiek zmiana nastąpi, to będzie to zmiana na lepsze - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

- Posłowie, którzy wybierają Krajową Radę Sadownictwa, i opinia publiczna wiedzą, z kim mamy do czynienia - mówił w piątek Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu.

Kancelaria Sejmu mówi o przejrzystości działań, ale opozycja ciągle domaga się informacji o listach z nazwiskami sędziów popierających kandydatów. Te listy pozostają tajne.

- Jest istotna różnica, czy tych kandydatów popiera 25 wybitnych profesorów prawa, czy są popierani przez 25 podwładnych ministra Ziobry - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

W środę opozycja spróbuje uzyskać te informacje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Posłanka Krystyna Pawłowicz w internecie pisze, że to "próby ośmieszania i piętnowania kandydatów", chociaż chodzi tylko o jawność nazwisk i procedury.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS