Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza

01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza
01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadzaJan Błaszkowski | Fakty TVN

Nawet Hiszpanie piszą o polskim mrozie. Mrozy bywały większe, ale w pewnym momencie pobiliśmy biegun północny. I oficjalnie biegunem zimna - na moment - została miejscowość Gołdap.

Jaśniej wcale nie znaczy cieplej. Gdy nad Gołdapią wstaje dzień, dyżurny obserwator pogody przynosi dla miasta prognozę, która niejednego zmrozi. Miasteczko Gołdap, Mazury Garbate, Polska północno-wschodnia. Ponad 15 stopni mrozu. Tylko, bo w poniedziałek było dużo zimniej.

- Podczas jazdy do pracy zamarzło mi paliwo. Bo było minus 29 stopni - mówi Halina Wojtanis, mieszkanka Barkowa k. Gołdapi.

Gdy technika zawodzi, pani Halina ma na mróz wypróbowane metody dziadków. Kaflowa kuchnia - zwana tu maszyną - i solidny zapas drewna. Do świtu wychłodzi się każdy dom. Ale nie ten z piecami.

- Człowiek nie jest Eskimosem, żeby po prostu mieszkać w igloo - mówi Jacek Kozłowski, mieszkaniec Barkowa.

Własny biegun zimna

W sen zimowy w Gołdapi zapaść nie mogą. Na niepogodę mają pogodę ducha. Gołdapianie to twardziele. Wyglądają polarnej zimy, na mróz nikt ich wyganiać nie musi. Niektórzy, jak Adrian Kopytko z Gołdapi, nawet biegają na nartach w mrozie. - Lepiej to niż siedzieć na kanapie i nic nie robić - tłumaczy.

Gołdap, który jest nazywany polskim biegunem zimna, ma też w sobie coś z alpejskiego kurortu. Na nartach jeździ się tu jak na lodowcu. - Bywa, że do maja leży tutaj śnieg - mówi Sławomir Zarzecki, mieszkaniec Gołdapi.

- Chcesz zmarznąć, przyjedź do Gołdapi - zaprasza burmistrz o odpowiednim nazwisku: Tomasz Luto. - Luto to po prostu mroźny - tłumaczy.

Gdy spada temperatura, Tomasz Luto zaciera ręce. Bynajmniej nie z zimna. - Nie trzeba jechać na te prawdziwe bieguny zimna. Można to poczuć u nas - zachwala.

Jak korzystać z mrozu?

W Gołdapi lepiej się hartować niż chorować. Bo w miejscowym szpitalu hula wiatr, a toaleta dla pacjentów to raczej komora do krioterapii. - To najzimniejszy szpital w Polsce, w najzimniejszym miejscu w Polsce - żartuje Grzegorz Kozioł, mieszkaniec Gołdapi.

Gołdap mrozi czytelników na całym świecie - od Azji przez Skandynawię aż po Hiszpanię. Sąsiedzi z Rosji też odczuwają, gdy na granicy stoją na mrozie.

Pana Grzegorza do ruszania się pomimo mrozu przekonywać nie trzeba. Pokazuje prawdziwy hart ducha i ciała, kąpiąc się w lodowatej wodzie. Tak walczy już z dziewiętnastą zimą.

Lodowata woda wcale nie jest szczególnie paraliżująca. A nawet bywa przyjemna. - Jest minus dwadzieścia, woda ma plus 2-5 stopni. Takie miłe grzanie się w wodzie - tłumaczy Grzegorz Szydłów, mieszkaniec Możnych.

Potem jest nagroda. Naprawdę gorąca - pan Grzegorz po kąpieli w lodowatej wodzie idzie do sauny. Tam można na chwilę zapomnieć, że nad Mazury Garbate nadciągnęła właśnie kolejna mroźna noc.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS