Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza

01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza
01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadzaJan Błaszkowski | Fakty TVN

Nawet Hiszpanie piszą o polskim mrozie. Mrozy bywały większe, ale w pewnym momencie pobiliśmy biegun północny. I oficjalnie biegunem zimna - na moment - została miejscowość Gołdap.

Jaśniej wcale nie znaczy cieplej. Gdy nad Gołdapią wstaje dzień, dyżurny obserwator pogody przynosi dla miasta prognozę, która niejednego zmrozi. Miasteczko Gołdap, Mazury Garbate, Polska północno-wschodnia. Ponad 15 stopni mrozu. Tylko, bo w poniedziałek było dużo zimniej.

- Podczas jazdy do pracy zamarzło mi paliwo. Bo było minus 29 stopni - mówi Halina Wojtanis, mieszkanka Barkowa k. Gołdapi.

Gdy technika zawodzi, pani Halina ma na mróz wypróbowane metody dziadków. Kaflowa kuchnia - zwana tu maszyną - i solidny zapas drewna. Do świtu wychłodzi się każdy dom. Ale nie ten z piecami.

- Człowiek nie jest Eskimosem, żeby po prostu mieszkać w igloo - mówi Jacek Kozłowski, mieszkaniec Barkowa.

Własny biegun zimna

W sen zimowy w Gołdapi zapaść nie mogą. Na niepogodę mają pogodę ducha. Gołdapianie to twardziele. Wyglądają polarnej zimy, na mróz nikt ich wyganiać nie musi. Niektórzy, jak Adrian Kopytko z Gołdapi, nawet biegają na nartach w mrozie. - Lepiej to niż siedzieć na kanapie i nic nie robić - tłumaczy.

Gołdap, który jest nazywany polskim biegunem zimna, ma też w sobie coś z alpejskiego kurortu. Na nartach jeździ się tu jak na lodowcu. - Bywa, że do maja leży tutaj śnieg - mówi Sławomir Zarzecki, mieszkaniec Gołdapi.

- Chcesz zmarznąć, przyjedź do Gołdapi - zaprasza burmistrz o odpowiednim nazwisku: Tomasz Luto. - Luto to po prostu mroźny - tłumaczy.

Gdy spada temperatura, Tomasz Luto zaciera ręce. Bynajmniej nie z zimna. - Nie trzeba jechać na te prawdziwe bieguny zimna. Można to poczuć u nas - zachwala.

Jak korzystać z mrozu?

W Gołdapi lepiej się hartować niż chorować. Bo w miejscowym szpitalu hula wiatr, a toaleta dla pacjentów to raczej komora do krioterapii. - To najzimniejszy szpital w Polsce, w najzimniejszym miejscu w Polsce - żartuje Grzegorz Kozioł, mieszkaniec Gołdapi.

Gołdap mrozi czytelników na całym świecie - od Azji przez Skandynawię aż po Hiszpanię. Sąsiedzi z Rosji też odczuwają, gdy na granicy stoją na mrozie.

Pana Grzegorza do ruszania się pomimo mrozu przekonywać nie trzeba. Pokazuje prawdziwy hart ducha i ciała, kąpiąc się w lodowatej wodzie. Tak walczy już z dziewiętnastą zimą.

Lodowata woda wcale nie jest szczególnie paraliżująca. A nawet bywa przyjemna. - Jest minus dwadzieścia, woda ma plus 2-5 stopni. Takie miłe grzanie się w wodzie - tłumaczy Grzegorz Szydłów, mieszkaniec Możnych.

Potem jest nagroda. Naprawdę gorąca - pan Grzegorz po kąpieli w lodowatej wodzie idzie do sauny. Tam można na chwilę zapomnieć, że nad Mazury Garbate nadciągnęła właśnie kolejna mroźna noc.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS