Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza

01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza
01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadza
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
01.03.2018 | Gołdap nowym biegunem zimna. Ale niektórym to nie przeszkadzaJan Błaszkowski | Fakty TVN

Nawet Hiszpanie piszą o polskim mrozie. Mrozy bywały większe, ale w pewnym momencie pobiliśmy biegun północny. I oficjalnie biegunem zimna - na moment - została miejscowość Gołdap.

Jaśniej wcale nie znaczy cieplej. Gdy nad Gołdapią wstaje dzień, dyżurny obserwator pogody przynosi dla miasta prognozę, która niejednego zmrozi. Miasteczko Gołdap, Mazury Garbate, Polska północno-wschodnia. Ponad 15 stopni mrozu. Tylko, bo w poniedziałek było dużo zimniej.

- Podczas jazdy do pracy zamarzło mi paliwo. Bo było minus 29 stopni - mówi Halina Wojtanis, mieszkanka Barkowa k. Gołdapi.

Gdy technika zawodzi, pani Halina ma na mróz wypróbowane metody dziadków. Kaflowa kuchnia - zwana tu maszyną - i solidny zapas drewna. Do świtu wychłodzi się każdy dom. Ale nie ten z piecami.

- Człowiek nie jest Eskimosem, żeby po prostu mieszkać w igloo - mówi Jacek Kozłowski, mieszkaniec Barkowa.

Własny biegun zimna

W sen zimowy w Gołdapi zapaść nie mogą. Na niepogodę mają pogodę ducha. Gołdapianie to twardziele. Wyglądają polarnej zimy, na mróz nikt ich wyganiać nie musi. Niektórzy, jak Adrian Kopytko z Gołdapi, nawet biegają na nartach w mrozie. - Lepiej to niż siedzieć na kanapie i nic nie robić - tłumaczy.

Gołdap, który jest nazywany polskim biegunem zimna, ma też w sobie coś z alpejskiego kurortu. Na nartach jeździ się tu jak na lodowcu. - Bywa, że do maja leży tutaj śnieg - mówi Sławomir Zarzecki, mieszkaniec Gołdapi.

- Chcesz zmarznąć, przyjedź do Gołdapi - zaprasza burmistrz o odpowiednim nazwisku: Tomasz Luto. - Luto to po prostu mroźny - tłumaczy.

Gdy spada temperatura, Tomasz Luto zaciera ręce. Bynajmniej nie z zimna. - Nie trzeba jechać na te prawdziwe bieguny zimna. Można to poczuć u nas - zachwala.

Jak korzystać z mrozu?

W Gołdapi lepiej się hartować niż chorować. Bo w miejscowym szpitalu hula wiatr, a toaleta dla pacjentów to raczej komora do krioterapii. - To najzimniejszy szpital w Polsce, w najzimniejszym miejscu w Polsce - żartuje Grzegorz Kozioł, mieszkaniec Gołdapi.

Gołdap mrozi czytelników na całym świecie - od Azji przez Skandynawię aż po Hiszpanię. Sąsiedzi z Rosji też odczuwają, gdy na granicy stoją na mrozie.

Pana Grzegorza do ruszania się pomimo mrozu przekonywać nie trzeba. Pokazuje prawdziwy hart ducha i ciała, kąpiąc się w lodowatej wodzie. Tak walczy już z dziewiętnastą zimą.

Lodowata woda wcale nie jest szczególnie paraliżująca. A nawet bywa przyjemna. - Jest minus dwadzieścia, woda ma plus 2-5 stopni. Takie miłe grzanie się w wodzie - tłumaczy Grzegorz Szydłów, mieszkaniec Możnych.

Potem jest nagroda. Naprawdę gorąca - pan Grzegorz po kąpieli w lodowatej wodzie idzie do sauny. Tam można na chwilę zapomnieć, że nad Mazury Garbate nadciągnęła właśnie kolejna mroźna noc.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN