"Fakty" nieoficjalnie: Izrael otrzymał zapewnienie, że ustawa o IPN nie będzie działać w praktyce


Nie piszmy historii na nowo, nie skłócajmy naszych narodów - mówią Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata i piszą list do premierów Polski i Izraela. Na spotkaniu z Mateuszem Morawieckim proszą o pojednanie, przyjaźń, prawdę i niezależne badania historyczne.

Każdy kolejny akapit apelu odczytywanego przez polskich przedstawicieli Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w obecności premiera miał swoją wagę, bo jego autorom zależy autentycznie. Oni nie muszą i nie chcą kalkulować ani uprawiać polityki.

Siedem akapitów przejmującego apelu grupy 50 Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów, trafi na cztery biurka. W Polsce usłyszał go Mateusz Morawiecki, a otrzyma także marszałek Sejmu. W Izraelu trafi do premiera i przewodniczącego izraelskiego parlamentu.

Na razie odpowiedź na apel o rozwagę przy tworzeniu prawa jest wymijająca.

- Bardzo dziękuję za to poszukiwanie zgody i kompromisu w trudnym czasie, gdy państwo polskie walczy o prawdę - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Zamrożone prawo?

Premier przy tej okazji ani słowem nie odniósł się do informacji (o której pisały wpływowe izraelskie gazety i którą potwierdziło izraelskie MSZ), według której polski rząd zadeklarował, iż na razie kontrowersyjne prawo będzie "zamrożone", czyli nie będzie działać.

Oficjalnie rząd mówi, że taka operacja w polskim prawie nie istnieje.

- Polskie prawo nie przewiduje czegoś takiego, jak "zamrożenie" prawomocnie uchwalonej i podpisanej przez prezydenta ustawy - podkreśla wicepremier Jarosław Gowin.

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" - potwierdzonych w kilku rządowych źródłach - Izrael otrzymał kanałami dyplomatycznymi zapewnienie, że ustawa będzie de facto martwa. Do czasu aż czegoś w jej sprawie nie powie Trybunał Konstytucyjny, prokuratorzy mają udawać, że jej po prostu nie ma.

"Balon próbny"

- Mogło tak być, że to był balon próbny wysłany w kierunku Tel Awiwu w oczekiwaniu na to, jaka będzie reakcja Izraela - tak sprawę komentuje były premier Leszek Miller

Reakcja na deklaracje o "zamrożeniu ustawy" była po tamtej stronie na tyle pozytywna, że wkrótce może dojść do pierwszego od wybuchu kryzysu, międzyrządowego spotkania w Izraelu.

- Toczą się takie przygotowania, aby do spotkania strony polskiej i izraelskiej doszło - mówi rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska.

To oznacza, że izraelscy politycy opierają się na sygnałach dyplomatycznych, bo gdyby opierali się na tych oficjalnych - padłoby w pewnym momencie pytanie "o co chodzi?".

Przez ostatnie dwa tygodnie ważni politycy PiS zdążyli już publicznie powiedzieć, że ustawa jest, ale nic nie będzie znaczyć.

Szansa na szybkie spotkanie

- Ona nie będzie działać. No jak? Ktoś musiałby być straceńcem - mówił 20 lutego w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Nie będą stawiane zarzuty, nie będzie groźby penalizacji - zapewniał 21 lutego wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Ten sam wiceminister - odpowiedzialny za dialog z Izraelem - mówił jednak w poniedziałek w Radiu ZET, że ustawa "oczywiście będzie działać".

Nowe prawo formalnie wchodzi w życie w czwartek. Jest szansa, że do międzyrządowego spotkania dojdzie także w tym tygodniu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS