Ważna doba polskiej delegacji w Jerozolimie. Na szali nie tylko relacje z Izraelem

28.02 | Ważna doba polskiej delegacji w Jerozolimie. Na szali nie tylko relacje z Izraelemdomena publiczna

Dwa zespoły i jedna gorąca ustawa. W środę wieczorem w Izraelu wylądowała polska delegacja. Na miejscu czeka izraelska. Czeka też Waszyngton. - Nie jedziemy negocjować, jedziemy wyjaśniać - mówi szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Ale druga strona wyraźnie ma nadzieję nie tylko na zmianę tonu, ale też na zmianę ustawy.

Przez najbliższe 24 godziny wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki będzie ważył każde słowo. Ma dobę na rozmowy z izraelskim zespołem i na odmrożenie najchłodniejszych od lat relacji między Polską a Izraelem.

Oficjalnie grupa, w skład której wchodzą między innymi wiceminister Cichocki i wiceszef IPN Mateusz Szpytma, nie poleciała do Jerozolimy, by podczas rozmów z izraelską delegacją zaoferować zmianę kontrowersyjnego polskiego prawa. Ale już w środę wieczorem na spotkaniu nieformalnym - a czwartek na formalnym - musi paść oferta, po której wątpliwości środowisk żydowskich wobec nowelizacji ustawy o IPN albo znikną, albo znacząco osłabną. To najważniejsza obecnie dyplomatyczna misja tego rządu.

- Po stronie Izraela jest wyraźna intencja, by ten spór zakończyć szybko, teraz - ocenia izraelski dziennikarz Arad Nir.

Nie tylko relacje z Izraelem

Ale na szali dyplomatycznej misji polskiego rządu są dziś nie tylko relacje z Izraelem, bo premier Benjamin Netanjahu zaraz po wylocie polskiej delegacji leci do Stanów Zjednoczonych. Tam opowie o efektach spotkania.

Najbardziej wpływowy, kluczowy dla amerykańskiej i izraelskiej opinii publicznej, Światowy Kongres Żydów po wielu nieformalnych rozmowach z polskimi politykami wydał oświadczenie wzywające dwa rządy do zażegnania kryzysu. W środę z jego przedstawicielami spotkał się w Waszyngtonie wiceminister MSZ i kandydat na ambasadora w Izraelu Marek Magierowski.

- Myślę, że udało mi się przekonać kilka osób, że wolność słowa po wejściu w życie tej ustawy absolutnie nie będzie zagrożona - mówił.

Pod kontrolą

Wyraźnie widać, że PiS chce mieć pod kontrolą wszystko, co wiąże się z relacjami polsko-izraelskimi. Tak bardzo, że we wtorek użyło fortelu, by przejąć kontrolę nawet nad parlamentarną grupą polsko-izraelską.

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek zmobilizowała posłów PiS, którzy hurtowo zapisali się do tej grupy tylko po to, by odwołać jej szefa - Michała Szczerbę z PO - i powołać własnego.

- Nic się nie stało. Padł wniosek taki, żeby zmienić przewodniczącego. I przewodniczący został zmieniony - mówi Mazurek.

Sytuacja z przewodniczącym parlamentarnej grupy pokazuje, jak PiS obawia się, że gdzieś padnie niepotrzebne słowo. Marszałek Sejmu odwołał nawet debatę o Dniu Pamięci o Polakach Ratujących Żydów. Zrobił to po to, by nie pojawił się poseł, który powie cokolwiek niepotrzebnego w momencie, gdy rządowa delegacja jest w Izraelu. A to pierwsze międzyrządowe spotkanie od wybuchu dyplomatycznego kryzysu, wywołanego nowelizacją ustawy o IPN.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS