Ważna doba polskiej delegacji w Jerozolimie. Na szali nie tylko relacje z Izraelem

28.02 | Ważna doba polskiej delegacji w Jerozolimie. Na szali nie tylko relacje z Izraelemdomena publiczna

Dwa zespoły i jedna gorąca ustawa. W środę wieczorem w Izraelu wylądowała polska delegacja. Na miejscu czeka izraelska. Czeka też Waszyngton. - Nie jedziemy negocjować, jedziemy wyjaśniać - mówi szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Ale druga strona wyraźnie ma nadzieję nie tylko na zmianę tonu, ale też na zmianę ustawy.

Przez najbliższe 24 godziny wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki będzie ważył każde słowo. Ma dobę na rozmowy z izraelskim zespołem i na odmrożenie najchłodniejszych od lat relacji między Polską a Izraelem.

Oficjalnie grupa, w skład której wchodzą między innymi wiceminister Cichocki i wiceszef IPN Mateusz Szpytma, nie poleciała do Jerozolimy, by podczas rozmów z izraelską delegacją zaoferować zmianę kontrowersyjnego polskiego prawa. Ale już w środę wieczorem na spotkaniu nieformalnym - a czwartek na formalnym - musi paść oferta, po której wątpliwości środowisk żydowskich wobec nowelizacji ustawy o IPN albo znikną, albo znacząco osłabną. To najważniejsza obecnie dyplomatyczna misja tego rządu.

- Po stronie Izraela jest wyraźna intencja, by ten spór zakończyć szybko, teraz - ocenia izraelski dziennikarz Arad Nir.

Nie tylko relacje z Izraelem

Ale na szali dyplomatycznej misji polskiego rządu są dziś nie tylko relacje z Izraelem, bo premier Benjamin Netanjahu zaraz po wylocie polskiej delegacji leci do Stanów Zjednoczonych. Tam opowie o efektach spotkania.

Najbardziej wpływowy, kluczowy dla amerykańskiej i izraelskiej opinii publicznej, Światowy Kongres Żydów po wielu nieformalnych rozmowach z polskimi politykami wydał oświadczenie wzywające dwa rządy do zażegnania kryzysu. W środę z jego przedstawicielami spotkał się w Waszyngtonie wiceminister MSZ i kandydat na ambasadora w Izraelu Marek Magierowski.

- Myślę, że udało mi się przekonać kilka osób, że wolność słowa po wejściu w życie tej ustawy absolutnie nie będzie zagrożona - mówił.

Pod kontrolą

Wyraźnie widać, że PiS chce mieć pod kontrolą wszystko, co wiąże się z relacjami polsko-izraelskimi. Tak bardzo, że we wtorek użyło fortelu, by przejąć kontrolę nawet nad parlamentarną grupą polsko-izraelską.

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek zmobilizowała posłów PiS, którzy hurtowo zapisali się do tej grupy tylko po to, by odwołać jej szefa - Michała Szczerbę z PO - i powołać własnego.

- Nic się nie stało. Padł wniosek taki, żeby zmienić przewodniczącego. I przewodniczący został zmieniony - mówi Mazurek.

Sytuacja z przewodniczącym parlamentarnej grupy pokazuje, jak PiS obawia się, że gdzieś padnie niepotrzebne słowo. Marszałek Sejmu odwołał nawet debatę o Dniu Pamięci o Polakach Ratujących Żydów. Zrobił to po to, by nie pojawił się poseł, który powie cokolwiek niepotrzebnego w momencie, gdy rządowa delegacja jest w Izraelu. A to pierwsze międzyrządowe spotkanie od wybuchu dyplomatycznego kryzysu, wywołanego nowelizacją ustawy o IPN.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS