Koniec konfliktu na linii MON-prezydent. Są nominacje generalskie, gen. Kraszewski odzyskał uprawnienia


Generał Jarosław Kraszewski wraca do pracy. Wracają normalne relacje między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. Prezydent Andrzej Duda wręcza długo oczekiwane generalskie nominacje. Czy to oznacza, że wcześniej przez dwa lata minister Antoni Macierewicz podsycał konflikt, paraliżował dowództwo i bawił się kosztem najwyższych rangą żołnierzy?

Moment wręczenia generalskich nominacji 1 marca, w obecności generała Kraszewskiego, któremu właśnie przywrócono certyfikat bezpieczeństwa, będzie miał dla całej armii wymiar symboliczny, bo dokumentuje koniec kryzysu na linii MON-prezydent.

Każdy z 14 oficerów awansowanych w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na przyznanie generalskiej gwiazdki, na awans potrzebny do wykonywania swoich obowiązków w pełni, musiał czekać aż 15 miesięcy. Dla nich to powrót do normalności, który umożliwiła dopiero zmiana szefa resortu obrony.

- Gratuluję osobistego sukcesu, ale gratuluję także zaufania - oświadczył podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - Te awanse oznaczają zaufanie ze strony ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i z mojej, jako prezydenta RP - wyjaśnił.

Wojna o wojsko

Blokowanie przez prezydenta Andrzeja Dudy generalskich awansów to była broń najwyższego kalibru, wymierzona w kierunku Antoniego Macierewicza. Były minister obrony niemal od początku ignorował, a później, dzięki odebraniu uprawnień generała Jarosława Kraszewskiego, blokował prezydenta. Antoni Macierewicz nie zdecydował się w czwartek zmierzyć z pytaniami o konsekwencje, jakie dla wojska miał ten spór. Unikał odpowiedzi na pytania.

- Morale wojska było niszczone tym sporem na linii Pałac Prezydencki-minister obrony narodowej, gdzie szef resortu nie uznawał zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi - ocenia gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Antoniemu Macierewiczowi trudno będzie zbyć żartem miażdżącą dla niego i podległej mu Służby Kontrwywiadu Wojskowego decyzję w sprawie generała Kraszewskiego. Minister Mariusz Kamiński uchylił decyzję SKW o odebraniu gen. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, stwierdzając, że przedstawione przez nich dowody nie uzasadniają tej decyzji.

- Jedna ze służb rzuciła kalumnie na oficera bez żadnych konsekwencji. Jak to się stało, że konstytucyjny minister pozbawił Zwierzchnika Sił Zbrojnych najważniejszego doradcy? Moim zdaniem to była wręcz ingerencja w system bezpieczeństwa państwa - komentuje gen. broni rez. dr Mirosław Różański, prezes Fundacji "Stratpoints", były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Działamy, pracujemy i koniec"

Generał Kraszewski od początku nie przyznawał się do winy. Przez ostatnie osiem miesięcy nie tylko nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Jako najwyższy rangą wojskowy u boku prezydenta obciążony był oskarżeniem, że temu generałowi służba wojskowa nie ufa.

- Ten konflikt zaszedł tak daleko, że prezydent nazwał działania Macierewicza "ubeckimi metodami". - przypomina Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

- Nie ma co nawiązywać do historii. Działamy, pracujemy i koniec - przekonuje Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Fundamentalny dla relacji MON-prezydent spór o system kierowania i dowodzenia armią też zakończył się wraz z odejściem Antoniego Macierewicza.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS