Koniec konfliktu na linii MON-prezydent. Są nominacje generalskie, gen. Kraszewski odzyskał uprawnienia


Generał Jarosław Kraszewski wraca do pracy. Wracają normalne relacje między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. Prezydent Andrzej Duda wręcza długo oczekiwane generalskie nominacje. Czy to oznacza, że wcześniej przez dwa lata minister Antoni Macierewicz podsycał konflikt, paraliżował dowództwo i bawił się kosztem najwyższych rangą żołnierzy?

Moment wręczenia generalskich nominacji 1 marca, w obecności generała Kraszewskiego, któremu właśnie przywrócono certyfikat bezpieczeństwa, będzie miał dla całej armii wymiar symboliczny, bo dokumentuje koniec kryzysu na linii MON-prezydent.

Każdy z 14 oficerów awansowanych w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na przyznanie generalskiej gwiazdki, na awans potrzebny do wykonywania swoich obowiązków w pełni, musiał czekać aż 15 miesięcy. Dla nich to powrót do normalności, który umożliwiła dopiero zmiana szefa resortu obrony.

- Gratuluję osobistego sukcesu, ale gratuluję także zaufania - oświadczył podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - Te awanse oznaczają zaufanie ze strony ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i z mojej, jako prezydenta RP - wyjaśnił.

Wojna o wojsko

Blokowanie przez prezydenta Andrzeja Dudy generalskich awansów to była broń najwyższego kalibru, wymierzona w kierunku Antoniego Macierewicza. Były minister obrony niemal od początku ignorował, a później, dzięki odebraniu uprawnień generała Jarosława Kraszewskiego, blokował prezydenta. Antoni Macierewicz nie zdecydował się w czwartek zmierzyć z pytaniami o konsekwencje, jakie dla wojska miał ten spór. Unikał odpowiedzi na pytania.

- Morale wojska było niszczone tym sporem na linii Pałac Prezydencki-minister obrony narodowej, gdzie szef resortu nie uznawał zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi - ocenia gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Antoniemu Macierewiczowi trudno będzie zbyć żartem miażdżącą dla niego i podległej mu Służby Kontrwywiadu Wojskowego decyzję w sprawie generała Kraszewskiego. Minister Mariusz Kamiński uchylił decyzję SKW o odebraniu gen. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, stwierdzając, że przedstawione przez nich dowody nie uzasadniają tej decyzji.

- Jedna ze służb rzuciła kalumnie na oficera bez żadnych konsekwencji. Jak to się stało, że konstytucyjny minister pozbawił Zwierzchnika Sił Zbrojnych najważniejszego doradcy? Moim zdaniem to była wręcz ingerencja w system bezpieczeństwa państwa - komentuje gen. broni rez. dr Mirosław Różański, prezes Fundacji "Stratpoints", były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Działamy, pracujemy i koniec"

Generał Kraszewski od początku nie przyznawał się do winy. Przez ostatnie osiem miesięcy nie tylko nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Jako najwyższy rangą wojskowy u boku prezydenta obciążony był oskarżeniem, że temu generałowi służba wojskowa nie ufa.

- Ten konflikt zaszedł tak daleko, że prezydent nazwał działania Macierewicza "ubeckimi metodami". - przypomina Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

- Nie ma co nawiązywać do historii. Działamy, pracujemy i koniec - przekonuje Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Fundamentalny dla relacji MON-prezydent spór o system kierowania i dowodzenia armią też zakończył się wraz z odejściem Antoniego Macierewicza.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN