Minister Wąsik: nie ma żadnych dowodów, że załatwialiśmy pracę Jakubowi R.


Co łączy dzisiejsze służby specjalne i dziką warszawską reprywatyzację? Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik to dobrzy znajomi ludzi, o których PiS mówi "symbole złodziejstwa"? Opozycja pokazuje zdjęcia ze wspólnych imprez i żąda wyjaśnień.

Nie tylko kamera "Faktów" zwrócona była w czwartek w stronę ważnego człowieka w polskich służbach specjalnych - Macieja Wąsika, posła, sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych i zastępcy Mariusza Kamińskiego jako Koordynatora Służb Specjalnych.

Po publikacji "Gazety Wyborczej", po informacjach o możliwych powiązaniach ludzi dzisiejszych służb z podejrzanymi w aferze reprywatyzacyjnej, w jego stronę spoglądała cała opozycja. Z wyraźnym żądaniem, żeby w tej sprawie zebrała się komisja do spraw służb specjalnych na zamkniętym posiedzeniu. - To jest temat, o którym trzeba rozmawiać - mówił Grzegorz Schetyna w TVN24.

Jeśli znajomością dwóch najważniejszych ludzi w polskich służbach z ludźmi, których PiS nazywa teraz "symbolami złodziejskiej reprywatyzacji" zajmie się tajna komisja, to znajdzie ona więcej odpowiedzi niż opinia publiczna obecnie.

- Cały ten artykuł to manipulacja. Pomieszanie prawd z nieprawdami - mówi Maciej Wąsik. - To kłamstwa i pomówienia - dodaje Mariusz Kamiński.

- Dziwię się, że nie wypowiedział się jeszcze premier Morawiecki. Sytuacja jest poważna, jest wiele niejasności - ocenia Krzysztof Brejza (PO).

"Nie ma żadnych dowodów"

Według "Gazety Wyborczej" Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w latach 90. zaprzyjaźnili się z Marcinem R. To była na tyle bliska i zażyła znajomość, że - jak pisze "GW" - obaj weszli w krąg rodziny R.

Kluczowa historia miała się rozegrać ponad 10 lat później. Jak relacjonuje "Gazecie" Marcin R., Kamiński z Wąsikiem mieli załatwić jego bratu, Jakubowi R., pracę w warszawskim ratuszu, w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Tam prawnik awansował i został ważnym człowiekiem od reprywatyzacji.

Skracając długą historię: ludzie dzisiejszych służb mieli - według "Gazety" - proponować Jakubowi R. interesy przy reprywatyzacji. Ich drogi zaś miały się rozejść, gdy R. nie pomógł Kamińskiemu i Wąsikowi załatwić przekształceń prestiżowej działki przy ulicy Srebrnej 16 w samym centrum Warszawy. Nieruchomość należy do powiązanej z ludźmi PiS spółki Srebrna.

- Nie ma żadnych dowodów, że załatwialiśmy pracę Jakubowi R. - mówi Wąsik. Dodaje, że informacje o spółce Srebrna to nieprawda. - Mamy do czynienia ze zwykłą intrygą polityczną - ocenia Kamiński.

Dobre relacje

Jakub R. ma prokuratorskie zarzuty za przyjęcie milionowych łapówek, ma prawo prezentować swoją linię obrony, z własną wersją wydarzeń. Znajomość nadzorców służb z rodziną R. jest jednak faktem.

Maciej Wąsik bywał na rodzinnych imprezach u rodziny R., "Gazeta" opublikowała zdjęcia. Był świadkiem na ślubie brata Jakuba R. Opozycja prezentuje także zdjęcia ze wspólnych imprez, na których jest minister Wąsik i brat byłego urzędnika ratusza Jakuba R.

- Jedyną rzeczą, którą zrobiliśmy, to zatrzymaliśmy osoby z rodziny mojego dobrego znajomego i kolegi. Najpierw z ogólniaka, a potem ze studiów - tłumaczy Wąsik.

Opozycja zażądała zwołania specjalnego posiedzenia komisji weryfikacyjnej. Patryk Jaki, jej przewodniczący, nie chciał w czwartek sprawy komentować.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS