Minister Wąsik: nie ma żadnych dowodów, że załatwialiśmy pracę Jakubowi R.


Co łączy dzisiejsze służby specjalne i dziką warszawską reprywatyzację? Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik to dobrzy znajomi ludzi, o których PiS mówi "symbole złodziejstwa"? Opozycja pokazuje zdjęcia ze wspólnych imprez i żąda wyjaśnień.

Nie tylko kamera "Faktów" zwrócona była w czwartek w stronę ważnego człowieka w polskich służbach specjalnych - Macieja Wąsika, posła, sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych i zastępcy Mariusza Kamińskiego jako Koordynatora Służb Specjalnych.

Po publikacji "Gazety Wyborczej", po informacjach o możliwych powiązaniach ludzi dzisiejszych służb z podejrzanymi w aferze reprywatyzacyjnej, w jego stronę spoglądała cała opozycja. Z wyraźnym żądaniem, żeby w tej sprawie zebrała się komisja do spraw służb specjalnych na zamkniętym posiedzeniu. - To jest temat, o którym trzeba rozmawiać - mówił Grzegorz Schetyna w TVN24.

Jeśli znajomością dwóch najważniejszych ludzi w polskich służbach z ludźmi, których PiS nazywa teraz "symbolami złodziejskiej reprywatyzacji" zajmie się tajna komisja, to znajdzie ona więcej odpowiedzi niż opinia publiczna obecnie.

- Cały ten artykuł to manipulacja. Pomieszanie prawd z nieprawdami - mówi Maciej Wąsik. - To kłamstwa i pomówienia - dodaje Mariusz Kamiński.

- Dziwię się, że nie wypowiedział się jeszcze premier Morawiecki. Sytuacja jest poważna, jest wiele niejasności - ocenia Krzysztof Brejza (PO).

"Nie ma żadnych dowodów"

Według "Gazety Wyborczej" Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w latach 90. zaprzyjaźnili się z Marcinem R. To była na tyle bliska i zażyła znajomość, że - jak pisze "GW" - obaj weszli w krąg rodziny R.

Kluczowa historia miała się rozegrać ponad 10 lat później. Jak relacjonuje "Gazecie" Marcin R., Kamiński z Wąsikiem mieli załatwić jego bratu, Jakubowi R., pracę w warszawskim ratuszu, w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Tam prawnik awansował i został ważnym człowiekiem od reprywatyzacji.

Skracając długą historię: ludzie dzisiejszych służb mieli - według "Gazety" - proponować Jakubowi R. interesy przy reprywatyzacji. Ich drogi zaś miały się rozejść, gdy R. nie pomógł Kamińskiemu i Wąsikowi załatwić przekształceń prestiżowej działki przy ulicy Srebrnej 16 w samym centrum Warszawy. Nieruchomość należy do powiązanej z ludźmi PiS spółki Srebrna.

- Nie ma żadnych dowodów, że załatwialiśmy pracę Jakubowi R. - mówi Wąsik. Dodaje, że informacje o spółce Srebrna to nieprawda. - Mamy do czynienia ze zwykłą intrygą polityczną - ocenia Kamiński.

Dobre relacje

Jakub R. ma prokuratorskie zarzuty za przyjęcie milionowych łapówek, ma prawo prezentować swoją linię obrony, z własną wersją wydarzeń. Znajomość nadzorców służb z rodziną R. jest jednak faktem.

Maciej Wąsik bywał na rodzinnych imprezach u rodziny R., "Gazeta" opublikowała zdjęcia. Był świadkiem na ślubie brata Jakuba R. Opozycja prezentuje także zdjęcia ze wspólnych imprez, na których jest minister Wąsik i brat byłego urzędnika ratusza Jakuba R.

- Jedyną rzeczą, którą zrobiliśmy, to zatrzymaliśmy osoby z rodziny mojego dobrego znajomego i kolegi. Najpierw z ogólniaka, a potem ze studiów - tłumaczy Wąsik.

Opozycja zażądała zwołania specjalnego posiedzenia komisji weryfikacyjnej. Patryk Jaki, jej przewodniczący, nie chciał w czwartek sprawy komentować.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN