Egzamin maturalny ma być trudniejszy. CKE zapowiada zmiany

Więcej zadań otwartych, więcej zadań praktycznych i nowy procentowy próg. Ma być trudniej i maturalna poprzeczka ma być wyżej - mówią przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zmiany w egzaminie maturalnym zaczną obowiązywać za trzy lata. Jako pierwszy zmierzy się z nimi tak zwany podwójny rocznik.

Marcin Gortat przechodzi na sportową emeryturę. "Jest legendą"

Marcin Gortat kończy koszykarską karierę. Po 17 latach jest gotowy, by zejść z parkietu. Polak w NBA grał przez 13 sezonów, z Orlando Magic sięgnął po wicemistrzostwo. Teraz jak mówi czas na odpoczynek, ale sportowa emerytura nie będzie równać się z bezczynnością. Gortat chce poświecić się pracy charytatywnej.

Prognoza pogody na poniedziałek 17 lutego

W poniedziałek zachmurzenie będzie zmienne. Miejscami w kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Podlasiu do 15 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy ponad 70 km/h. W górach wiatr do 120 km/h. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 1004 hPa.

Andrzej Duda zainaugurował kampanię. "Stawką jest przyszłość Polski"

Andrzej Duda na konwencji w Warszawie oficjalnie zainaugurował bój o reelekcję, w otoczeniu zwolenników, polityków PiS, członków rządu i rodziny. Była premier Beata Szydło ma zostać szefem jego sztabu wyborczego. W warszawskiej Hali Expo XXI nie zabrakło też prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Określił on Andrzeja Dudę "kandydatem marzeń".

Listy poparcia do KRS ujawnione. "Sędzia Nawacki nie miał minimalnej liczby podpisów"

Całymi miesiącami były pilnie strzeżone. Kancelaria Sejmu robiła wszystko, by ich nie pokazać. W piątek ujrzały jednak światło dzienne. Chodzi o listy poparcia, jakie dwa lata temu składali sędziowie kandydujący do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Na nich widać sieć wzajemnych powiązań, a także krewnych i znajomych. Widać także tych, którzy swoje poparcie wycofali - część prawników twierdzi, że z tego powodu sędzia Maciej Nawacki nie uzbierał wymaganej liczby 25 podpisów.

Ma powstać nowa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Ekolodzy alarmują

Planowana odkrywka w Złoczewie otrzymała zielone światło od rządu. Ma dostarczać węgiel brunatny do elektrowni Bełchatów, uznanej za największego truciciela w Europie. Ekolodzy ostrzegają, że nowa kopalnia będzie miała negatywny wpływ na środowisko naturalne i klimat, a także, że powinniśmy odchodzić od węgla.

Fachowcy pilnie poszukiwani. "Praca szuka ludzi"

Ekonomiści mówią, że w Polsce brakuje przedstawicieli wszystkich zawodów, oprócz jednego: ekonomistów. Zawód marzeń to obecnie budowlaniec. Pracę ma od ręki i całkiem niezłe zarobki. Kierowcy i piekarze też są w cenie. Praca czeka również na specjalistów od księgowości i kadr w rosnących jak grzyby po deszczu centrach usług wspólnych.

Prognoza pogody na niedzielę 16 lutego

W niedzielę bezchmurno, tylko na północy i na zachodzie Polski opady deszczu (1-5 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr dość silny i silny, w porywach na północy kraju osiągający prędkość do 80 km/h, południowo-zachodni. W górach zjawiska fenowe: na Śnieżce w porywach osiągające prędkość do 150 km/h, a w Tatrach wystąpi halny. Na Kasprowym Wierchu halny może mieć w porywach prędkość do 100 km/h. Na Bałtyku sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta.

Opozycja miała długą listę zarzutów, PiS obronił ministra Kamińskiego

Minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński pozostaje na stanowisku. Obroniła go sejmowa większość PiS. Koalicja Obywatelska wniosła wotum nieufności wobec ministra po emisji reportażu "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek oskarżył Mariusza Kamińskiego o to, że kazał mu kłamać w operacji dotyczącej tzw. "wilii Kwaśniewskich". To nie są jedyne zarzuty opozycji wobec ministra.

"Stan wyjątkowy w sądach". Sędziowie protestują przeciwko "ustawie represyjnej"

Przegłosowana przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę "ustawa represyjna" weszła w piątek w życie. Ustawa posłów z Klubu Parlamentarnego PiS między innymi zaostrza kary dyscyplinarne dla sędziów i daje więcej kompetencji rzecznikom dyscyplinarnym. Prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki przeszedł w stan spoczynku w proteście przeciwko nowemu prawu. Także inni sędziowie głośno wyrażają swój sprzeciw.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważania prezydenta

Prokuratura w Pucku wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego publicznego znieważenia Andrzeja Dudy. Podczas poniedziałkowych obchodów setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem prezydent został wygwizdany. Ze strony demonstrujących padały okrzyki "aferzyści i złodzieje" i "będziesz siedział". Majestatu prezydenta chcą bronić w Sejmie politycy PiS specjalną uchwałą.

Prognoza pogody na sobotę 15 lutego

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy o prędkości do 60 km/h. Ciśnienie rośnie. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1014 hPa.

Zgrzyt w obozie władzy. Jarosław Gowin kontra Zbigniew Ziobro

Nikt nie będzie meblował nam wymiaru sprawiedliwości - w takim tonie jest odpowiedź rządu dla unijnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obrał kurs mocno konfrontacyjny, co przestało podobać się koalicjantowi - Jarosławowi Gowinowi.

Prognoza pogody na piątek 14 lutego

W piątek w kraju będzie pochmurno. Na zachodzie i południu kraju wystąpią opady deszczu, a na pozostałym obszarze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna w dzień od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, zachodni, w porywach do 45 km/h.