Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"

18.09.2020 | Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"
18.09.2020 | Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.09.2020 | Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Samorozwiązanie Sejmu i przyspieszone wybory, opozycja wygrywa wotum nieufności dla premiera i tworzy swój rząd albo PiS tworzy rząd mniejszościowy - scenariuszy politycznych jest kilka. Kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy dojrzał do takiego stopnia, że nic nie jest już wykluczone.

"Byli koalicjanci", "była koalicja", "była większość" - takimi sformułowaniami politycy PiS straszą partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.

- Oczywiście, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami - zapowiada szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Sondaż partyjny IBRiS dla Wirtualnej Polski, który został przeprowadzony w dniach 4-5 września, pokazuje sens tej gry - PiS wciąż jest na czele (38,3 procent). Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry jako oddzielne byty nie mają szans na to, by wejść do Sejmu (oba ugrupowania mają poniżej 2 procent poparcia).

Poseł Solidarnej Polski i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski unika odpowiedzi na pytanie, czy jego partia jego gotowa wystartować samodzielnie w wyborach. - Zjednoczona Prawica, którą stworzył Jarosław Kaczyński, jest najlepszym i najbardziej efektywnym projektem - twierdzi. - Jesteśmy lojalnymi partnerami Zjednoczonej Prawicy i zrobimy wszystko, by Zjednoczona Prawica trwała - dodaje.

To nie pierwszy taki kryzys na prawicy

Zbigniew Ziobro z Jarosławem Kaczyńskim nie wygra - tak twierdzi opozycja.

- Zbigniew Ziobro już raz to zrozumiał, już raz mówił "razem, razem, razem". Już kiedyś się ukorzył przed Jarosławem - przypomina szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Istotnie. Zbigniew Ziobro został w 2011 roku wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości razem z grupą innych posłów PiS. Kilka lat później musiał pogodzić się z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, by przetrwać na scenie politycznej.

Stronnicy Gowina też nie chcą wyborów. - I co my chcemy teraz powiedzieć naszym wyborcom? Że znowu mają iść do urn? - pyta retorycznie wiceminister obrony narodowej i poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

Mimo to bunt na pokładzie Zjednoczonej Prawicy trwa.

- To najwięksi szkodnicy w historii Polski, więc jeżeli oni się kłócą, to dobry znak dla Polski - komentuje poseł SLD Andrzej Rozenek. - Niestety pewnie się pogodzą, bo łączą ich interesy - przyznaje.

- Najważniejsze jest to, która partia i które środowisko, będą obsadzały które spółki i na jakich stanowiskach - diagnozuje poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Koniec koalicji to koniec rodzin i znajomych na lukratywnych posadach - jak podkreśla opozycja. - I tu się skończy "rumakowanie" ze strony Gowina i Ziobry - ocenia poseł PO Rafał Grupiński.

Kłótnie w koalicji to też bolesne doświadczenie i wspomnienie Jarosława Kaczyńskiego. Samorozwiązanie Sejmu w 2007 roku pozbawiło PiS władzy na osiem lat. Opozycja od razu zgłasza gotowość.

Trzy scenariusze na przyszłość. "Rysy zostają"

Możliwości jest kilka. Pierwsza to samorozwiązanie Sejmu - to decyzja, którą może podjąć co najmniej dwie trzecie wszystkich posłów. Oznacza automatycznie rozwiązanie Senatu i konieczność zwołania nowych wyborów do Sejmu i Senatu.

Druga opcja to konstruktywne wotum nieufności - opozycja, razem ze zbuntowanymi posłami Zjednoczonej Prawicy, odsuwa Mateusza Morawieckiego od władzy i powołuje własnego premiera.

Trzecia opcja to rząd mniejszościowy: Mateusz Morawiecki usuwa Zbigniewa Ziobrę z rządu i rządzi bez większości w Sejmie. Tak już bywało - w czasach AWS czy rządu Marka Belki.

- Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy - mówi senator PiS Jan Maria Jackowski. - To oznacza, prędzej czy później, kres możliwości zarządzania krajem - tłumaczy.

Bez koalicjantów, bez większości w Sejmie - rząd mniejszościowy jest zakładnikiem opozycji, która może odrzucać projekty, zmuszać ministrów do dymisji, upokarzać, stawiać warunki - tak by w końcu rząd ustąpił i doszło do wyborów.

Zatem i prezes dużo ryzykuje, a Zjednoczona Prawica trzyma się wzajemnie w szachu.

- Perspektywa długoterminowa, oczywiście, już nie jest tak różowa dla obozu rządzącego. Zostają rysy, których nie da się tak łatwo zamazać - komentuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Teraz nic już nie będzie tak samo - słyszymy w Sejmie.

- Jesteśmy w stanie przeprowadzić każdy wariant przedterminowych wyborów - zapewnia przewodniczący PO Borys Budka.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS