Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"

18.09.2020 | Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"
18.09.2020 | Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.09.2020 | Trzy scenariusze rozwoju sytuacji. "Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Samorozwiązanie Sejmu i przyspieszone wybory, opozycja wygrywa wotum nieufności dla premiera i tworzy swój rząd albo PiS tworzy rząd mniejszościowy - scenariuszy politycznych jest kilka. Kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy dojrzał do takiego stopnia, że nic nie jest już wykluczone.

"Byli koalicjanci", "była koalicja", "była większość" - takimi sformułowaniami politycy PiS straszą partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.

- Oczywiście, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami - zapowiada szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Sondaż partyjny IBRiS dla Wirtualnej Polski, który został przeprowadzony w dniach 4-5 września, pokazuje sens tej gry - PiS wciąż jest na czele (38,3 procent). Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry jako oddzielne byty nie mają szans na to, by wejść do Sejmu (oba ugrupowania mają poniżej 2 procent poparcia).

Poseł Solidarnej Polski i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski unika odpowiedzi na pytanie, czy jego partia jego gotowa wystartować samodzielnie w wyborach. - Zjednoczona Prawica, którą stworzył Jarosław Kaczyński, jest najlepszym i najbardziej efektywnym projektem - twierdzi. - Jesteśmy lojalnymi partnerami Zjednoczonej Prawicy i zrobimy wszystko, by Zjednoczona Prawica trwała - dodaje.

To nie pierwszy taki kryzys na prawicy

Zbigniew Ziobro z Jarosławem Kaczyńskim nie wygra - tak twierdzi opozycja.

- Zbigniew Ziobro już raz to zrozumiał, już raz mówił "razem, razem, razem". Już kiedyś się ukorzył przed Jarosławem - przypomina szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Istotnie. Zbigniew Ziobro został w 2011 roku wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości razem z grupą innych posłów PiS. Kilka lat później musiał pogodzić się z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, by przetrwać na scenie politycznej.

Stronnicy Gowina też nie chcą wyborów. - I co my chcemy teraz powiedzieć naszym wyborcom? Że znowu mają iść do urn? - pyta retorycznie wiceminister obrony narodowej i poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

Mimo to bunt na pokładzie Zjednoczonej Prawicy trwa.

- To najwięksi szkodnicy w historii Polski, więc jeżeli oni się kłócą, to dobry znak dla Polski - komentuje poseł SLD Andrzej Rozenek. - Niestety pewnie się pogodzą, bo łączą ich interesy - przyznaje.

- Najważniejsze jest to, która partia i które środowisko, będą obsadzały które spółki i na jakich stanowiskach - diagnozuje poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Koniec koalicji to koniec rodzin i znajomych na lukratywnych posadach - jak podkreśla opozycja. - I tu się skończy "rumakowanie" ze strony Gowina i Ziobry - ocenia poseł PO Rafał Grupiński.

Kłótnie w koalicji to też bolesne doświadczenie i wspomnienie Jarosława Kaczyńskiego. Samorozwiązanie Sejmu w 2007 roku pozbawiło PiS władzy na osiem lat. Opozycja od razu zgłasza gotowość.

Trzy scenariusze na przyszłość. "Rysy zostają"

Możliwości jest kilka. Pierwsza to samorozwiązanie Sejmu - to decyzja, którą może podjąć co najmniej dwie trzecie wszystkich posłów. Oznacza automatycznie rozwiązanie Senatu i konieczność zwołania nowych wyborów do Sejmu i Senatu.

Druga opcja to konstruktywne wotum nieufności - opozycja, razem ze zbuntowanymi posłami Zjednoczonej Prawicy, odsuwa Mateusza Morawieckiego od władzy i powołuje własnego premiera.

Trzecia opcja to rząd mniejszościowy: Mateusz Morawiecki usuwa Zbigniewa Ziobrę z rządu i rządzi bez większości w Sejmie. Tak już bywało - w czasach AWS czy rządu Marka Belki.

- Doskonale wiem, czym pachnie rząd mniejszościowy - mówi senator PiS Jan Maria Jackowski. - To oznacza, prędzej czy później, kres możliwości zarządzania krajem - tłumaczy.

Bez koalicjantów, bez większości w Sejmie - rząd mniejszościowy jest zakładnikiem opozycji, która może odrzucać projekty, zmuszać ministrów do dymisji, upokarzać, stawiać warunki - tak by w końcu rząd ustąpił i doszło do wyborów.

Zatem i prezes dużo ryzykuje, a Zjednoczona Prawica trzyma się wzajemnie w szachu.

- Perspektywa długoterminowa, oczywiście, już nie jest tak różowa dla obozu rządzącego. Zostają rysy, których nie da się tak łatwo zamazać - komentuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Teraz nic już nie będzie tak samo - słyszymy w Sejmie.

- Jesteśmy w stanie przeprowadzić każdy wariant przedterminowych wyborów - zapewnia przewodniczący PO Borys Budka.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS