14 lat "szorstkiej przyjaźni" Kaczyńskiego i Ziobry

21.09.2020 | 14 lat "szorstkiej przyjaźni" Kaczyńskiego i Ziobry
21.09.2020 | 14 lat "szorstkiej przyjaźni" Kaczyńskiego i Ziobry
Maciej Mazur | Fakty TVN
21.09.2020 | 14 lat "szorstkiej przyjaźni" Kaczyńskiego i ZiobryMaciej Mazur | Fakty TVN

Szorstka przyjaźń między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobro trwa już czternaście lat. Miała swoje wzloty i upadki, ale w głosie Jarosława Kaczyńskiego było słychać entuzjazm i radość, kiedy sześć lat temu podpisywał umowę o współpracy ze Zbigniewem Ziobro (i Jarosławem Gowinem). Stało się to po kilku latach politycznej rozłąki. Czy obecnie podobny scenariusz jest możliwy?

Czternaście lat temu Zbigniew Ziobro trafił do rządu Jarosława Kaczyńskiego. - Strasznie się cieszę, to jest naprawdę świetny człowiek - mówił w 2006 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak po kilku latach coś pękło na linii Ziobro-Kaczyński. Choć prezes zapewniał, że "nie ma między nami żadnych różnic, ani żadnych napięć, które miałyby prowadzić do jakiegoś rozłamu" to jednak skończyło się głośnym rozejściem. Ale przyjaźń - szorstka - nie wygasła.

- Zwracam się do ciebie, Zbyszku. Zapomnijmy o tym, co było złe, o co mamy pretensje. Idźmy razem - mówił w 2012 roku Jarosław Kaczyński.

Na odpowiedź prezes nie musiał długo czekać. Zbigniew Ziobro na tym samym wiecu wyborczym przekonywał, że "wszyscy razem wygramy". Do powrotu jednak nie doszło.

"Ten syn nie chce wrócić"

W 2013 roku Jarosław Kaczyński dalej przekonywał Zbigniewa Ziobrę do powrotu w szeregi partii. - Nie wszyscy synowie chcą wracać. No ten syn nie chce wrócić. Ten syn ma własne plany - mówił na jednym ze spotkań Kaczyński.

Tymczasem "syn" te wszystkie słowa cierpliwie znosił i czekał - aż do 2014 roku, kiedy Jarosław Kaczyński ogłosił, że powrót Ziobry stał się rzeczywistością. - Ta jedność staje się faktem - stwierdził polityk i na scenę zaprosił Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina.

Po latach rozłąki przyjaźń - szorstka - znów zakwitła. Bez pretensji i rachunku krzywd.

- Jarosław Kaczyński z całą pewnością zaprzecza tym wszystkim stereotypom, które były rysowane na jego temat, że jest osobą jakąś zapalczywą, pamiętliwą, żądną odwetu - mówił w 2015 roku Zbigniew Ziobro.

Może więc znów się uda i znów wygra szorstka przyjaźń?

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kwiecień to będzie ostatni miesiąc obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także z młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie przypominam sobie, żeby któryś z europejskich przywódców w tego typu publicznych okolicznościach użył takiego sformułowania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA oraz Izraelu Marek Magierowski. Nawiązał do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas jednej z konferencji powiedział o Władimirze Putinie po imieniu.

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Źródło:
TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS