"Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"

17.09.2020 | "Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"
17.09.2020 | "Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.09.2020 | "Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska doprowadziła do wycofania "ustawy o bezkarności", ale nie spodobało się to w PiS-ie. Wicemarszałek Terlecki pytany przez dziennikarzy powiedział, że rekonstrukcja rządu może odbyć się bez koalicjantów, a w przypadku braku większości w Sejmie może dojść do nowych wyborów.

W czwartek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej przekazał, że Solidarna Polska nie zagłosuje za projektem ustawy o bezkarności "w tym kształcie, w jakim on w tej chwili jest przedstawiany".

Wypowiedź Ziobry zapoczątkowała dyskusję na temat kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, a nawet o nowych wyborach.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dopytywany, czy może rozpaść się koalicja, odpowiedział, że rząd mniejszościowy jest niemożliwy. - Jeżeli zajdzie taka sytuacja, to pójdziemy na wybory. Oczywiście sami - powiedział Terlecki.

Po tej wypowiedzi scenariusz przyspieszonych wyborów nie był już tylko "możliwy", stał się "prawdopodobny". Co na to koalicjanci?

- Nie sądzę, żeby przyspieszone wybory, to było to, co w tej chwili jest Polsce potrzebne - powiedział dziennikarzom w Sejmie lider Porozumienia Jarosław Gowin.

- My jesteśmy wielkimi patriotami Zjednoczonej Prawicy, ale również w fundamentalnych sprawach dlatego, że jesteśmy ludźmi prawicy - mamy swoje zdanie - podkreślił wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

"Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory"

"Prawie rozwód" jest możliwy tylko w polityce, bo oczywiście do porozumienia może dojść w każdej chwili - na przykład gdyby Zbigniew Ziobro i jego ludzie dostali w nowym rządzie dwa ministerstwa i stanowisko wicepremiera, lub gdyby to nie Mateusz Morawiecki został premierem.

Opozycja nie ukrywa radości z upadku, przynajmniej chwilowego, ustawy o bezkarności. Zdaniem polityków opozycji prezes PiS wysłał do koalicjantów jasny komunikat.

- Jarosław Kaczyński wysłał taki komunikat: albo będziecie posłuszni i głosujecie razem ze mną, albo robię rząd mniejszościowy i w konsekwencji może być tak, że będą wybory i na listach Prawa i Sprawiedliwości panowie się nie znajdziecie - skomentował wicemarszałek Sejmu, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

- Jak przyjdzie co do czego, zamkną się w tych gabinetach i dogadają się. Jarosław Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje - dodał przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

Kampania Ziobry?

W ostatnich tygodniach Zbigniew Ziobro zbliżał się do Konfederacji i kreował się na pierwszego eurosceptyka i największego wroga LGBT. W ostatnich dniach Solidarna Polska niosła na sztandarach polską wieś - to wszystko brzmi jak wyborcza kampania.

Jednak w tym całym zamieszaniu warto pamiętać, że Solidarna Polska nie wyklucza porozumienia w sprawie ustawy o bezkarności, a PiS chcę do projektu wrócić.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Milczanowska zapytana o projekt ustawy o bezkarności stwierdziła, że to sąd będzie decydował o ewentualnym nieukaraniu urzędnika na podstawie kontrowersyjnej ustawy. Jednocześnie posłanka odniosła się do wyroku sądu, który ocenił, że premier Mateusz Morawiecki złamał prawo zlecając Poczcie Polskiej organizację majowych wyborów prezydenckich.

- Wyrok sądu administracyjnego jest wyrokiem, który nie powinien mieć miejsca. Jest to wyrok skandaliczny, ponieważ nie złamaliśmy prawa - zaznaczyła Milczanowska.

Skoro posłanka PiS-u mówi, że wszystko zależy od sądów i w tej samej wypowiedzi nie zgadza się z wyrokiem sądu, i w tej samej wypowiedzi uzasadnia wprowadzenie zapisu o bezkarności w imię walki z koronawirusem, to opozycja pyta: jakie to prawo i jaka to sprawiedliwość.

- Kiedy nie działają instytucje prawa, to działa prosta prymitywna siła - zwraca uwagę wicemarszałek Sejmu, poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Gdyby rzeczywiście miało dojść do nowych wyborów, to projekt ustawy o bezkarności autorstwa PiS-u w kampanii przeciwko Prawu i Sprawiedliwości wykorzystywałaby i dotychczasowa opozycja, i Zbigniew Ziobro.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS