"Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"

17.09.2020 | "Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"
17.09.2020 | "Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.09.2020 | "Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska doprowadziła do wycofania "ustawy o bezkarności", ale nie spodobało się to w PiS-ie. Wicemarszałek Terlecki pytany przez dziennikarzy powiedział, że rekonstrukcja rządu może odbyć się bez koalicjantów, a w przypadku braku większości w Sejmie może dojść do nowych wyborów.

W czwartek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej przekazał, że Solidarna Polska nie zagłosuje za projektem ustawy o bezkarności "w tym kształcie, w jakim on w tej chwili jest przedstawiany".

Wypowiedź Ziobry zapoczątkowała dyskusję na temat kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, a nawet o nowych wyborach.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dopytywany, czy może rozpaść się koalicja, odpowiedział, że rząd mniejszościowy jest niemożliwy. - Jeżeli zajdzie taka sytuacja, to pójdziemy na wybory. Oczywiście sami - powiedział Terlecki.

Po tej wypowiedzi scenariusz przyspieszonych wyborów nie był już tylko "możliwy", stał się "prawdopodobny". Co na to koalicjanci?

- Nie sądzę, żeby przyspieszone wybory, to było to, co w tej chwili jest Polsce potrzebne - powiedział dziennikarzom w Sejmie lider Porozumienia Jarosław Gowin.

- My jesteśmy wielkimi patriotami Zjednoczonej Prawicy, ale również w fundamentalnych sprawach dlatego, że jesteśmy ludźmi prawicy - mamy swoje zdanie - podkreślił wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

"Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory"

"Prawie rozwód" jest możliwy tylko w polityce, bo oczywiście do porozumienia może dojść w każdej chwili - na przykład gdyby Zbigniew Ziobro i jego ludzie dostali w nowym rządzie dwa ministerstwa i stanowisko wicepremiera, lub gdyby to nie Mateusz Morawiecki został premierem.

Opozycja nie ukrywa radości z upadku, przynajmniej chwilowego, ustawy o bezkarności. Zdaniem polityków opozycji prezes PiS wysłał do koalicjantów jasny komunikat.

- Jarosław Kaczyński wysłał taki komunikat: albo będziecie posłuszni i głosujecie razem ze mną, albo robię rząd mniejszościowy i w konsekwencji może być tak, że będą wybory i na listach Prawa i Sprawiedliwości panowie się nie znajdziecie - skomentował wicemarszałek Sejmu, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

- Jak przyjdzie co do czego, zamkną się w tych gabinetach i dogadają się. Jarosław Kaczyński doskonale wie, czym są przyspieszone wybory i na pewno się na to nie zdecyduje - dodał przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

Kampania Ziobry?

W ostatnich tygodniach Zbigniew Ziobro zbliżał się do Konfederacji i kreował się na pierwszego eurosceptyka i największego wroga LGBT. W ostatnich dniach Solidarna Polska niosła na sztandarach polską wieś - to wszystko brzmi jak wyborcza kampania.

Jednak w tym całym zamieszaniu warto pamiętać, że Solidarna Polska nie wyklucza porozumienia w sprawie ustawy o bezkarności, a PiS chcę do projektu wrócić.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Milczanowska zapytana o projekt ustawy o bezkarności stwierdziła, że to sąd będzie decydował o ewentualnym nieukaraniu urzędnika na podstawie kontrowersyjnej ustawy. Jednocześnie posłanka odniosła się do wyroku sądu, który ocenił, że premier Mateusz Morawiecki złamał prawo zlecając Poczcie Polskiej organizację majowych wyborów prezydenckich.

- Wyrok sądu administracyjnego jest wyrokiem, który nie powinien mieć miejsca. Jest to wyrok skandaliczny, ponieważ nie złamaliśmy prawa - zaznaczyła Milczanowska.

Skoro posłanka PiS-u mówi, że wszystko zależy od sądów i w tej samej wypowiedzi nie zgadza się z wyrokiem sądu, i w tej samej wypowiedzi uzasadnia wprowadzenie zapisu o bezkarności w imię walki z koronawirusem, to opozycja pyta: jakie to prawo i jaka to sprawiedliwość.

- Kiedy nie działają instytucje prawa, to działa prosta prymitywna siła - zwraca uwagę wicemarszałek Sejmu, poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Gdyby rzeczywiście miało dojść do nowych wyborów, to projekt ustawy o bezkarności autorstwa PiS-u w kampanii przeciwko Prawu i Sprawiedliwości wykorzystywałaby i dotychczasowa opozycja, i Zbigniew Ziobro.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS