Kaczyński miał przedstawić trzy scenariusze w związku z kryzysem. "To grillowanie jeszcze trochę potrwa"

21.09.2020 | Kaczyński miał przedstawić trzy scenariusze w związku z kryzysem. "To grillowanie jeszcze trochę potrwa"
21.09.2020 | Kaczyński miał przedstawić trzy scenariusze w związku z kryzysem. "To grillowanie jeszcze trochę potrwa"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.09.2020 | Kaczyński miał przedstawić trzy scenariusze w związku z kryzysem. "To grillowanie jeszcze trochę potrwa"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Stawką dymisji Zbigniewa Ziobry byłaby utrata większości sejmowej, rząd mniejszościowy PiS-u i ławy opozycji dla Solidarnej Polski. Żadnej z tych partii to się nie opłaca. Rząd mniejszościowy administruje, a nie rządzi. A wcześniejsze wybory to ryzyko utraty władzy.

Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk zapytany przez redakcję "Faktów" TVN, czy brak dymisji to dobra wiadomość dla koalicji, opowiedział, że jest to "pozytywny sygnał" - Sygnał pokazujący, że Zjednoczona Prawica będzie jeszcze trwać - dodał polityk.

Komentarz Bortniczuka, tuż po zakończeniu narady w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, najlepiej pokazuje, jak kluczowe dla wszystkich koalicjantów PiS-u były poniedziałkowe uzgodnienia.

- To grillowanie jeszcze trochę potrwa, ale na końcu drogi dojdą do porozumienia - komentuje Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Trzy rozwiązania kryzysu

W poniedziałek prezes Jarosław Kaczyński na spotkaniu ścisłego kierownictwa partii miał położyć na stole trzy scenariusze w sprawie rozwiązania kryzysu w szeregach Zjednoczonej Prawicy.

Pierwszą z opcji miało być usunięcie z rządu Zbigniewa Ziobry i ludzi Jarosława Gowina. Kolejny scenariusz miał zakładać dymisje wyłącznie ministrów z Solidarnej Polski.

Te dwa rozwiązania, jak mówią politycy PiS-u, to tak zwana "broń atomowa". Oznaczałyby najpierw rząd mniejszościowy, a w dalszej perspektywie albo bardzo trudny powrót do rozmów w ramach Zjednoczonej Prawicy, albo szukanie nowych koalicjantów i brakujących posłów, a w kolejnych miesiącach nawet wcześniejsze wybory.

Scenariusz bez dymisji to próba gry na czas, co oznacza, że dla Jarosława Kaczyńskiego ważniejsze od siłowych rozwiązań jest utrzymanie władzy i dojście do jakiegokolwiek porozumienia w ramach obecnej koalicji.

- Jarosław Kaczyński nie robił tego co robił, po to, żeby to się zakończyło remisem. Moim zdaniem on nie chce zostać premierem, żeby ich wszystkich pogodzić. On chce, żeby premierem stabilnym był Morawiecki, a tego nie chce Ziobro - ocenia były poseł Prawa i Sprawiedliwości, obecnie wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Kuszenie stanowiskami?

Spór na linii Jarosław Kaczyński-Zbigniew Ziobro trwa od tygodni. Nie jest więc tajemnicą, że przez cały ten czas politycy PiS-u próbowali nakłaniać innych posłów, w tym opozycji, by dołączyli do obozu Zjednoczonej Prawicy.

Jednak kończy się to jedynie na rozmowach w kuluarach i kuszeniu stanowiskami. - Nikt na ten temat szerzej ze mną nie rozmawiał - mówi na temat swojego przejścia do PiS-u poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. - Przyszedłem do parlamentu po to, żeby załatwiać sprawy moich wyborców - dodaje polityk.

Co z rekonstrukcją rządu?

Warszawska siedziba Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej jeszcze tydzień temu była centrum koalicyjnych negocjacji. W międzyczasie rozmowy jednak zerwano, a poniedziałkowa narada odbywa się już wyłącznie w gronie kierownictwa PiS-u.

Niezależnie od tego, kiedy liderzy Zjednoczonej Prawicy wrócą do rozmów, to Jarosław Kaczyński chce, by koalicjanci byli w nich osłabieni.

- To jest ta pewna racjonalność, która nakazywałaby się dogadać, ale są też duże emocje i rachunki krzywd - zwraca uwagę były poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Łapiński.

Lider Solidarnej Polski albo poprze tak zwaną ustawę o bezkarności i zmniejszy swoje wpływy w obozie władzy, albo jego i jego ludzi czekają dymisje.

Byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, z którymi redakcja "Faktów" TVN rozmawiała, przyznają, że Jarosław Kaczyński nie może pokazać, że cofa się pod naciskami koalicjantów.

Jednocześnie obok uporządkowania sytuacji w szeregach Zjednoczonej Prawicy spór toczy się przede wszystkim o to, kto przejmie na prawicy władzę - Morawiecki czy Ziobro.

- To jest pojedynek o to, kto będzie następcą prezesa. Prezes wskazał i chce, żeby to był premier Mateusz Morawiecki, a Zbigniew Ziobro musi, w każdy możliwy sposób, to uniemożliwić - zwraca uwagę Michał Kamiński.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS