Pionierska terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"

21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"
21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Zanik wieloukładowy rzadko się zdarza i nie ma na niego leku. Choroba bardzo szybko postępuje i prowadzi do śmierci. W warszawskim szpitalu przeprowadzono eksperymentalną terapię genową pacjentki z tym schorzeniem.

Pani Helena Laskowska spod Warszawy musi chodzić bardzo ostrożnie, bo w każdej chwili może stracić równowagę. Kiedy kobieta dwa lata temu zaczęła się przewracać, okazało się, że cierpi na zanik wieloukładowy.

- Byłam sprawną osobą, pielęgniarką przez 40 lat, a teraz stałam się nikim. Nie mogę wykonywać żadnych czynności i utrzymać się na nogach - opowiada pani Helena Laskowska w rozmowie z "Faktami" TVN.

Z pomocą pacjentce przyszło dwóch specjalistów - profesor Krzysztof Bankiewicz i profesor Mirosław Ząbek. Lekarze wszczepili pacjentce do mózgowia specjalny gen.

Profesor Krzysztof Bankiewicz wyjaśnił, że gen został umieszczony w skorupie mózgowia pacjentki. - Jest to jak stacja metra, w tym sensie, że wiele połączeń nerwowych przebiega przez tą część mózgu pacjentki i szlaki, które biegną przez tą część mózgu, są nieefektywne - tłumaczy profesor.

Po wszczepieniu genu połączenia mają stać się ponownie efektywne.

"To jest jedyna szansa dla mnie"

Zanik wieloukładowy to choroba neurodegeneracyjna. Nie wiadomo jakie są jej przyczyny - do tej pory nie było też dobrego leczenia. W Polsce na zanik wieloukładowy cierpi dwa tysiące osób.

Wszczepienie genu nie pozwoli pani Helenie wyzdrowieć, ale da jej szansę na poprawę jakości życia. Niespodziewane upadki zakończą się, a stan zdrowia nie będzie się pogarszał.

- To jest jedyna szansa dla mnie. Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie - mówiła przed zabiegiem pani Helena.

W zeszłym roku redakcja "Faktów" TVN informowała, że profesorowie Bankiewicz i Ząbek przeprowadzili szereg operacji genetycznych u dzieci z innymi rzadkimi schorzeniami. Między innymi u dziewczynki z Hiszpanii.

- Jest to pewnego rodzaju przełom, że terapia genowa, która jest najbardziej unikalną terapią leczenia chorób układu nerwowego, rodzi się tu w Polsce - zaznacza profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Na następne zabiegi, które pozostają eksperymentami leczniczymi, czeka dwóch kolejnych chorych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS