"Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"

21.09.2020 | "Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"
21.09.2020 | "Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
21.09.2020 | "Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Wyrzucenie z rządu Zbigniewa Ziobry byłoby, jak wypowiedzenie wojny. W jednej chwili stałby się dla Prawa i Sprawiedliwości konkurentem politycznym. Przez lata Ziobro budował swoje wpływy - hurtowo odwoływał prezesów sądów i szefów prokuratur, a na ich miejsca powoływał zaufanych, wiernych i lojalnych.

Sześć lat temu Zbigniew Ziobro do Prawa i Sprawiedliwości wracał na warunkach prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Wtedy był po prostu skruszonym byłym rozłamowcem i wtedy nikomu nie przychodziły do głowy pytania, które teraz są naturalne.

- Czy Jarosław Kaczyński może się bać Zbigniewa Ziobry? Oczywiście, że może się bać. Nie ma wątpliwości, że jeśli Zbigniew Ziobro widzi siebie jako prezydenta, to on musi wejść w konflikt z Jarosławem Kaczyńskim - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

Zbigniew Ziobro teraz jest politykiem z silną frakcją, ogromnymi wpływami i nie mniejszymi ambicjami.

- Do tej pory myślałam, że Jarosław Kaczyński wie, co robi Zbigniew Ziobro, ale teraz mam takie wrażenie, że chce to zatrzymać, bo Ziobro robi się niebezpieczny - twierdzi wicemarszałek Sejmu, posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tak politycy opozycji oceniają obraz władzy, którą Zbigniewowi Ziobrze dał Jarosław Kaczyński i którą minister poszerza od pięciu lat.

Rosnąca pozycja

Za kadencji Zbigniewa Ziobry dokonał się sądowy przewrót. Najpierw w Trybunale Konstytucyjnym, którego przejęcie było istotne, by ruszyć z kolejnymi etapami "rewolucji".

Następnie minister sprawiedliwości doprowadził do przejęcia kontroli nad Krajową Radą Sądownictwa, która decyduje o sędziowskich karierach. Mając kontrolę nad KRS, Ziobro ruszył z kadrową rewolucją w sądach, gdzie wymieniał ich prezesów.

Ostatnim etapem jego rewolucji był bój o władzę nad Sądem Najwyższym.

Gdy do tego wszystkiego dołożymy pełnię władzy w Prokuraturze Generalnej, to widać, jak potężną władzę Ziobro dostał do ręki, oraz jak potężne stały się jego wpływy w wymiarze sprawiedliwości i w polityce.

- W momencie, kiedy ktoś jest odwołany z funkcji publicznej, a ma określoną wiedzę, to może nie zawahać się jej użyć - zwraca uwagę senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski.

Ziobro zagraża Kaczyńskiemu?

O obawach w Prawie i Sprawiedliwości, jakie konsekwencje może stworzyć rozwód ze Zbigniewem Ziobrą, może świadczyć to, że całe otoczenie prezesa PiS-u i premiera czekało na poranną konferencję prasową w Prokuraturze Generalnej. Politycy zastanawiali się, czy z ust Ziobry nie padną zapowiedzi serii śledztw, które uderzałyby w ważnych członków PiS.

- Jarosław Kaczyński uświadomił sobie, że Zbigniew Ziobro może mu zagrażać - ocenia Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

W ostatnich tygodniach prezesa PiS-u miały irytować coraz częstsze manifestacje siły ze strony Solidarnej Polski.

Niedawna szarża ministra sprawiedliwości w sprawie LGBT również miała być wykonywana wbrew prezesowi i premierowi.

"Szorstka" relacja na linii Ziobro-Morawiecki

Tajemnicą poliszynela są - delikatnie mówiąc - chłodne relacje na linii Morawiecki-Ziobro. - Relacja jest czasami szorstka, ale to chyba dobrze - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Stosunki między politykami miały się pogorszyć jeszcze bardziej, gdy Jarosław Kaczyński odmówił Zbigniewowi Ziobrze i całej Solidarnej Polsce powrotu do PiS-u. Tym samym prezes zadeklarował, że stawia na Mateusza Morawieckiego, który w listopadzie ma zostać "numerem dwa" w Prawie i Sprawiedliwości.

A to oznacza, że premier Mateusz Morawiecki stanie się naturalnym następcą Jarosława Kaczyńskiego, gdy ten zdecyduje się na emeryturę. A nie jest tajemnicą, że scheda po prezesie była marzeniem Zbigniewa Ziobry.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS