"Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"

21.09.2020 | "Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"
21.09.2020 | "Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
21.09.2020 | "Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Wyrzucenie z rządu Zbigniewa Ziobry byłoby, jak wypowiedzenie wojny. W jednej chwili stałby się dla Prawa i Sprawiedliwości konkurentem politycznym. Przez lata Ziobro budował swoje wpływy - hurtowo odwoływał prezesów sądów i szefów prokuratur, a na ich miejsca powoływał zaufanych, wiernych i lojalnych.

Sześć lat temu Zbigniew Ziobro do Prawa i Sprawiedliwości wracał na warunkach prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Wtedy był po prostu skruszonym byłym rozłamowcem i wtedy nikomu nie przychodziły do głowy pytania, które teraz są naturalne.

- Czy Jarosław Kaczyński może się bać Zbigniewa Ziobry? Oczywiście, że może się bać. Nie ma wątpliwości, że jeśli Zbigniew Ziobro widzi siebie jako prezydenta, to on musi wejść w konflikt z Jarosławem Kaczyńskim - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

Zbigniew Ziobro teraz jest politykiem z silną frakcją, ogromnymi wpływami i nie mniejszymi ambicjami.

- Do tej pory myślałam, że Jarosław Kaczyński wie, co robi Zbigniew Ziobro, ale teraz mam takie wrażenie, że chce to zatrzymać, bo Ziobro robi się niebezpieczny - twierdzi wicemarszałek Sejmu, posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tak politycy opozycji oceniają obraz władzy, którą Zbigniewowi Ziobrze dał Jarosław Kaczyński i którą minister poszerza od pięciu lat.

Rosnąca pozycja

Za kadencji Zbigniewa Ziobry dokonał się sądowy przewrót. Najpierw w Trybunale Konstytucyjnym, którego przejęcie było istotne, by ruszyć z kolejnymi etapami "rewolucji".

Następnie minister sprawiedliwości doprowadził do przejęcia kontroli nad Krajową Radą Sądownictwa, która decyduje o sędziowskich karierach. Mając kontrolę nad KRS, Ziobro ruszył z kadrową rewolucją w sądach, gdzie wymieniał ich prezesów.

Ostatnim etapem jego rewolucji był bój o władzę nad Sądem Najwyższym.

Gdy do tego wszystkiego dołożymy pełnię władzy w Prokuraturze Generalnej, to widać, jak potężną władzę Ziobro dostał do ręki, oraz jak potężne stały się jego wpływy w wymiarze sprawiedliwości i w polityce.

- W momencie, kiedy ktoś jest odwołany z funkcji publicznej, a ma określoną wiedzę, to może nie zawahać się jej użyć - zwraca uwagę senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski.

Ziobro zagraża Kaczyńskiemu?

O obawach w Prawie i Sprawiedliwości, jakie konsekwencje może stworzyć rozwód ze Zbigniewem Ziobrą, może świadczyć to, że całe otoczenie prezesa PiS-u i premiera czekało na poranną konferencję prasową w Prokuraturze Generalnej. Politycy zastanawiali się, czy z ust Ziobry nie padną zapowiedzi serii śledztw, które uderzałyby w ważnych członków PiS.

- Jarosław Kaczyński uświadomił sobie, że Zbigniew Ziobro może mu zagrażać - ocenia Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

W ostatnich tygodniach prezesa PiS-u miały irytować coraz częstsze manifestacje siły ze strony Solidarnej Polski.

Niedawna szarża ministra sprawiedliwości w sprawie LGBT również miała być wykonywana wbrew prezesowi i premierowi.

"Szorstka" relacja na linii Ziobro-Morawiecki

Tajemnicą poliszynela są - delikatnie mówiąc - chłodne relacje na linii Morawiecki-Ziobro. - Relacja jest czasami szorstka, ale to chyba dobrze - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Stosunki między politykami miały się pogorszyć jeszcze bardziej, gdy Jarosław Kaczyński odmówił Zbigniewowi Ziobrze i całej Solidarnej Polsce powrotu do PiS-u. Tym samym prezes zadeklarował, że stawia na Mateusza Morawieckiego, który w listopadzie ma zostać "numerem dwa" w Prawie i Sprawiedliwości.

A to oznacza, że premier Mateusz Morawiecki stanie się naturalnym następcą Jarosława Kaczyńskiego, gdy ten zdecyduje się na emeryturę. A nie jest tajemnicą, że scheda po prezesie była marzeniem Zbigniewa Ziobry.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS