"Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"

06.10.2020 | "Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"
06.10.2020 | "Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
06.10.2020 | "Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

58 osób nie żyje - to zdecydowanie największa liczba ofiar od początku pandemii. Nowych zakażeń jest ponad 2200 i w kolejnych szpitalach brakuje już miejsc dla pacjentów. Według Ministerstwa Zdrowia - wolne łóżka są. Pytanie - gdzie?

To pierwszy od początku pandemii dzień, w którym przerażają już nie tylko same liczby, ale też ich punkty odniesienia. W ciągu jednej doby liczba zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji wzrosła o ponad 560. To prawie trzy raz większy dobowy przyrost niż w poniedziałek. Przybyło aż 44 chorych, których nie da się utrzymać przy życiu bez respiratora.

To prawie dwa razy większy dobowy przyrost niż w poniedziałek i prawie cztery razy większy niż kilka dni temu. Jednej doby koronawirus śmiertelnie spustoszył organizmy aż 58 osób, dwa razy więcej niż dobę wcześniej. Wśród zmarłych dwoje nie miało żadnych chorób współistniejących. Czarny scenariusz zaczyna się realizować.

- Będzie nas czekał gwałtowny wzrost zakażeń codziennie i w takich odstępach tygodniowych będą wyraźnie zaznaczone procentowe wzrosty zakażeń - mówi profesor Maria Gańczak, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Coraz trudniej wskazać co nie jest ogniskiem zarazy. Koronawirus sieje się w rodzinach, zakładach pracy, klubach sportowych, w szkołach w całym kraju, na imprezach towarzyskich w całym kraju, w komisariatach - tak jak w Częstochowie, w DPS-ach - tak jak w Zielonej Górze. Wyliczanka nie ma końca, a wszystko to cena letniego rozprężenia.

- Obecne hospitalizacje dotyczą pacjentów naprawdę bardzo ciężko chorych, chyba bardziej chorych niż to obserwowaliśmy na wiosnę - tłumaczy doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Szpitale nie wytrzymują

Trójpodział szpitali nie sprawdza się. Choć zajętych jest tylko około jednej trzeciej wszystkich rozrzuconych po Polsce łóżek tak zwanych "covidowych", to są miejsca, w których już ich nie ma lub brakuje. Jak w Łódzkiem. Szpitale powiatowe, te pierwszego kontaktu z zakażonymi, nie wytrzymują obciążenia. W Grudziądzu wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów. Chyba, że jest to zagrożenie życia albo ostry stan pacjenta. Wtedy się nikt nie zastanawia.

W dopiero co otwartym oddziale "covidowym" w Limanowej - który ma służyć niemal całej Małopolsce - zakończono przyjęcia pacjentów tuż po rozpoczęciu.

- Do późnych godzin transporty tych pacjentów się odbywały i można powiedzieć, że oddział jest pełny - wyjaśnia doktor Marcin Radzięta, dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej imienia Miłosierdzia Bożego.

Ministerstwo wraca do systemu podobnego do tego wprowadzonego na początku pandemii. Szpital jednoimienny ma być w każdym województwie.

- Najważniejsza jest druga funkcja. Te szpitale będziemy nazywali szpitalami koordynacyjnymi, ponieważ one będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jedyny ratunek przed zakażeniem na dziś to dystans, dezynfekcja, zakryte usta i nos.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS