"Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"

06.10.2020 | "Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"
06.10.2020 | "Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
06.10.2020 | "Codziennie czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

58 osób nie żyje - to zdecydowanie największa liczba ofiar od początku pandemii. Nowych zakażeń jest ponad 2200 i w kolejnych szpitalach brakuje już miejsc dla pacjentów. Według Ministerstwa Zdrowia - wolne łóżka są. Pytanie - gdzie?

To pierwszy od początku pandemii dzień, w którym przerażają już nie tylko same liczby, ale też ich punkty odniesienia. W ciągu jednej doby liczba zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji wzrosła o ponad 560. To prawie trzy raz większy dobowy przyrost niż w poniedziałek. Przybyło aż 44 chorych, których nie da się utrzymać przy życiu bez respiratora.

To prawie dwa razy większy dobowy przyrost niż w poniedziałek i prawie cztery razy większy niż kilka dni temu. Jednej doby koronawirus śmiertelnie spustoszył organizmy aż 58 osób, dwa razy więcej niż dobę wcześniej. Wśród zmarłych dwoje nie miało żadnych chorób współistniejących. Czarny scenariusz zaczyna się realizować.

- Będzie nas czekał gwałtowny wzrost zakażeń codziennie i w takich odstępach tygodniowych będą wyraźnie zaznaczone procentowe wzrosty zakażeń - mówi profesor Maria Gańczak, epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Coraz trudniej wskazać co nie jest ogniskiem zarazy. Koronawirus sieje się w rodzinach, zakładach pracy, klubach sportowych, w szkołach w całym kraju, na imprezach towarzyskich w całym kraju, w komisariatach - tak jak w Częstochowie, w DPS-ach - tak jak w Zielonej Górze. Wyliczanka nie ma końca, a wszystko to cena letniego rozprężenia.

- Obecne hospitalizacje dotyczą pacjentów naprawdę bardzo ciężko chorych, chyba bardziej chorych niż to obserwowaliśmy na wiosnę - tłumaczy doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Szpitale nie wytrzymują

Trójpodział szpitali nie sprawdza się. Choć zajętych jest tylko około jednej trzeciej wszystkich rozrzuconych po Polsce łóżek tak zwanych "covidowych", to są miejsca, w których już ich nie ma lub brakuje. Jak w Łódzkiem. Szpitale powiatowe, te pierwszego kontaktu z zakażonymi, nie wytrzymują obciążenia. W Grudziądzu wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów. Chyba, że jest to zagrożenie życia albo ostry stan pacjenta. Wtedy się nikt nie zastanawia.

W dopiero co otwartym oddziale "covidowym" w Limanowej - który ma służyć niemal całej Małopolsce - zakończono przyjęcia pacjentów tuż po rozpoczęciu.

- Do późnych godzin transporty tych pacjentów się odbywały i można powiedzieć, że oddział jest pełny - wyjaśnia doktor Marcin Radzięta, dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej imienia Miłosierdzia Bożego.

Ministerstwo wraca do systemu podobnego do tego wprowadzonego na początku pandemii. Szpital jednoimienny ma być w każdym województwie.

- Najważniejsza jest druga funkcja. Te szpitale będziemy nazywali szpitalami koordynacyjnymi, ponieważ one będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jedyny ratunek przed zakażeniem na dziś to dystans, dezynfekcja, zakryte usta i nos.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS