"Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"

06.10.2020 | "Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"
06.10.2020 | "Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.10.2020 | "Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"Marek Nowicki | Fakty TVN

Lekarze apelują i zachęcają, by zgłaszać się do programu wczesnego wykrywania raka płuc. Program właśnie rusza. Pacjentów nie brakuje, ale trzeba przezwyciężyć lęk przed COVID-em, albo wykazać się cierpliwością i determinacją w walce z systemem.

Pani Teresa jest pacjentką Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Pacjentka jest w tej chwili w dobrych rękach, ale to co przeszła w ostatnich miesiącach, to prawdziwy koszmar. W kwietniu zgłosiła się do lekarza rodzinnego sygnalizując, że bardzo źle się czuje.

- Nie mogę, mówię, w ogóle sobie poradzić. Ja z małego pokoju, mówię, do łazienki to muszę iść po ścianie, bo mi jest bardzo niedobrze - opowiadała w kwietniu pani Teresa i dodała, że pani doktor zaproponowała jej profilaktycznie trzy dawki antybiotyku.

Antybiotyk jednak na guz nowotworowy w płucach nie pomógł, bo pomóc nie mógł. Pacjentka ponownie w sierpniu zgłosiła się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Tym razem lekarz przepisuje pani Teresie środki przeciwbólowe. Te na nowotwór też nie pomagają. W ciągu pięciu miesięcy pacjentkę z nowotworem płuc trzy razy przyjmują lekarze POZ. Trzy razy przez telefon. Nie badają i nie kierują na żadne badania, nawet na zwykłe prześwietlenie.

U pani Teresy zmiany spowodowane guzem w okolicy mostka były widoczne gołym okiem. Żeby to jednak zobaczyć, trzeba widzieć pacjenta. Tak jest niestety w całym kraju. System nie radzi sobie ze skuteczną walką z koronawirusem i rakiem jednocześnie.

Stracono cenny czas

- W ostatnim czasie zbyt wielu pacjentów zgłasza się do nas z nowotworami w stadium zaawansowania znacznie poważniejszym niż to było w poprzednich latach - mówi doktor habilitowany Sławomir Mrowiec z Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Część pacjentów przychodzi do nas, już jako chirurgów, z chorobą nieresekcyjną. W takim stadium zaawansowania, w którym już pacjentowi nie możemy pomóc - opowiada doktor habilitowana Katarzyna Kuśnierz z Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Śląskiego Uniwersytetu medycznego.

Zdesperowana pani Teresa ostatecznie bez skierowania poszła do pulmonologa, który wreszcie skierował ją na badania. Profesor Tadeusz Orłowski przyznaje, że w przypadku pani Teresy stracony został bardzo cenny czas.

- Jednak między kwietniem a październikiem czy wrześniem, kiedy chora się zgłosiła do nas, minęło prawie pół roku. Wydaje nam się, że leczenie byłoby bardziej skuteczne, gdyby było rozpoczęte w kwietniu - uważa profesor Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS