Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacji

09.10.2020 | Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacji
09.10.2020 | Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacji
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.10.2020 | Trzy lata temu rokowania Asi były bardzo złe. Dzięki nowoczesnym implantom uniknęła sześciu operacjiMarek Nowicki | Fakty TVN

Niesamowita operacja i jej niesamowity efekt - takie historie naprawdę dodają skrzydeł. Asia miała krzywy kręgosłup, który niebezpiecznie uciskał jej na płuca. Minęły trzy lata i minęło wszystko, co złe. Jak to się stało?

Asia urodziła się z wykręconym o sto stopni kręgosłupem. Trzy lata temu plecy dziewczynki wykręcały się coraz bardziej, a rokowania były bardzo złe.

- Prawdopodobnie Asia byłaby osobą ciężko niepełnosprawną. Trudno jest powiedzieć, czy byłaby z nami teraz - mówi Anna Kowalewska, mama dziewczynki.

Asia przeszła operację i ma wyprostowany kręgosłup, który już nie uciska jej płuc. Mama dziewczynki pokazała redakcji "Faktów" TVN niezwykły efekt zabiegu, którą sfilmowaliśmy trzy lata temu. Wtedy Asia była najmłodszym w Europie dzieckiem, któremu wszczepiono magnetyczny implant.

- Dzięki prętom Asia uniknęła licznych operacji. Przez te trzy lata musiałaby ich przejść sześć, a do końca leczenia musiałaby ich przejść ponad 20 - opowiada mama dziewczynki.

Na czym polega zabieg?

W zeszłym roku pokazywaliśmy, jak ortopedzi ze Szczecina wszczepili nastolatce pręty kręgosłupowe przygotowane dla niej na miarę. Już niedługo tego typu implanty będą elastyczne - czyli będą się wyginać razem z kręgosłupem pacjenta.

W przypadku Asi lekarze wszczepili implanty, które rosną razem z nią. Wystarczy do tego pilot.

- Po zastosowaniu prętów magnetycznych niwelujemy ilość operacji, bo wydłużanie prętów dokonujemy przezskórnie, bez znieczulenia, bez operacji. Dziecko przyjeżdża, dwie-trzy minuty i może wracać do domu - wyjaśnia dr Paweł Grabala, ortopeda.

Operację prostowania kręgosłupa przeszedł też kilka lat temu obecnie 11-letni Paweł. Do pełnej sprawności nie wrócił, ale najważniejsze, że ocalił życie.

- Na pewno liczy się każda minuta, bo w naszym przypadku było tak, że płuca się Pawłowi niszczyły przez skoliozę (...) Mam wrażenie, że jakby operacja była zrobiona wcześniej, to płuca były w lepszym stanie - mówi Aneta Kłaczek, mama Pawła.

Lekarze obliczają, że nawet trzy procent polskich dzieci może mieć krzywy kręgosłup. Jednak tylko najcięższe przypadki wymagają interwencji chirurga.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS