Prognoza pogody na środę 8 września

W środę będzie w kraju na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza na Śląsku. Wiatr z południa będzie słaby, ale miejscami umiarkowany.

Sejmowa debata o stanie wyjątkowym

W poniedziałek posłowie zajmowali się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Głos na posiedzeniu Sejmu zabrał między innymi premier Mateusz Morawiecki, który mówił o zagrożeniu kryzysem migracyjnym.

Senackie komisje za odrzuceniem ustaw anty-TVN w całości

W poniedziałek odbyło się wspólne posiedzenie senackich komisji kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawczej w sprawie ustawy anty-TVN. Eksperci podczas dyskusji wyliczali, że ustawa forsowana przez PiS jest szkodliwa, a jej przepisy naruszają polską konstytucję, unijne traktaty, zasadę swobody przedsiębiorczości i zakłócą rynek medialny w Polsce. Zaproszony na posiedzenie poseł Marek Suski nie przyszedł i nie bronił projektu.

Sejm nie uchylił rozporządzenia o stanie wyjątkowym

Sejm odrzucił w poniedziałek wnioski o uchylenie rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. 247 posłów zagłosowało przeciw, za odrzuceniem rozporządzenia było 168 posłów, a 20 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła burzliwa sejmowa debata.

Prognoza pogody na wtorek 7 września

We wtorek zachmurzenie będzie małe, a miejscami umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Podlasiu do 24 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr z południa będzie słaby.

Prognoza pogody na poniedziałek 6 września

W poniedziałek pogodnie, w ciągu dnia nieco więcej chmur na północy Polski. Temperatura maksymalna od 15 stopni na Suwalszczyźnie do 23 stopni na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"

Samorządy czekają na pieniądze z unijnego funduszu odbudowy, ale Komisja Europejska dotychczas nie wydała decyzji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Kością niezgody jest spór prawny związany z polskim sądownictwem i przestrzeganiem przez Polskę prawa Unii. Premier Morawiecki stwierdził, że "Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej". - Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił z kolei Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

Polska 2050 Szymona Hołowni proponuje likwidację Trybunału Konstytucyjnego

W sobotę odbył się pierwszy kongres Polski 2050 Szymona Hołowni. Gościem specjalnym okazała się aplikacja mobilna Jaśmina, która ma ułatwić obywatelom udział w życiu politycznym. Przede wszystkim jednak na kongresie padło dużo konkretnych propozycji politycznych, jak likwidacja Trybunału Konstytucyjnego i umożliwienie głosowania 16-latkom.

"Widzimy dużo wojska i samochodów, które nie są oznakowane". Mieszkańcy o stanie wyjątkowym

Nie ma dziennikarzy, nie ma aktywistów, zostali tylko mieszkańcy, którzy muszą mieć cały czas przy sobie dowód osobisty. Do towarzystwa mają licznych żołnierzy i policjantów. Tak wygląda życie w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Opozycja uważa, że to właśnie uniemożliwienie mediom pokazywania kryzysu migracyjnego stało za decyzją o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Prognoza pogody na niedzielę 5 września

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 14 stopni na Suwalszczyźnie do 22 stopni na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Ograniczenia dla mieszkańców, turystów i mediów

Dla mieszkańców miejscowości położonych przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy oznacza konieczność noszenia przy sobie dowodów osobistych. Uczniowie muszą nosić przy sobie legitymacje szkolne. Stan wyjątkowy oznacza także odwołanie imprez masowych, zakaz zgromadzeń oraz niepokój właścicieli hoteli pensjonatów, kwater i restauracji - bo jacy turyści będą chcieli spędzać urlop w stanie wyjątkowym? Dla mediów stan wyjątkowy oznacza zakaz nagrywania określonych miejsc.

Śmigłowiec LPR w centrum Warszawy zamiast karetki. Brakuje załóg, bo ratownicy protestują

Na Placu Konstytucji, czyli na skrzyżowaniu w samym centrum Warszawy, wylądował w piątek śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie doszło do żadnego tragicznego wypadku, zaledwie do kolizji - jednak decyzja o wysłaniu śmigłowca zapadła, gdyż brakowało karetek. Ostatecznie helikopter nikogo nie zabrał do szpitala. Protestujący ratownicy medyczni są na zwolnieniach i urlopach - domagają się lepszych warunków pracy. Wojewoda mazowiecki poprosił MON o oddelegowanie żołnierzy do zespołów karetek.

KE wstrzymała się z zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy. Zbigniew Ziobro porównuje to do szantażu

Komisja Europejska zatwierdziła już wiele planów odbudowy, ale jeszcze nie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Powodem jest spór prawny z polskim rządem - w tle jest także sprawa w Trybunale Konstytucyjnym, który na wniosek premiera ma orzec, czy przepisy TUE są zgodne z konstytucją. Zbigniew Ziobro porównał tę sytuację do szantażu. - Damy wam pieniądze, jeśli wy zgodzicie się na przyjęcie upokarzających warunków związanych z ograniczaniem waszej suwerenności - powiedział minister sprawiedliwości.