Prognoza pogody na czwartek 26 sierpnia

W czwartek zachmurzenie będzie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. W górach i na wschodzie kraju, szczególnie na Warmii i Mazurach, możliwe burze. Temperatura maksymalna wyniesie do 15 stopni Celsjusza na Podlasiu do 21 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na zachodni.

Trwa impas na polsko-białoruskiej granicy

Wodę piją z rzeki, od Białorusinów dostali chleb, a stan zdrowia kilku osób pogarsza się - to trudne do zweryfikowania relacje osób, które miały kontakt z grupą imigrantów, którzy wciąż przebywają na polsko-białoruskiej granicy. Dostępu do Polski bronią żołnierze i policjanci.

Premier podziękował Straży Granicznej, wojsku i policji

Premier dziękuje Straży Granicznej, wojsku i policji, a minister obrony obiecuje nagrody pieniężne za pilnowanie grupy imigrantów. Po dodatkowe pieniądze z Brukseli zwracają się wspólnie premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Piszą o kryzysie wywołanym prowokacjami Łukaszenki.

Respiratory od byłego handlarza bronią trafiły na aukcję

Są nowe, ale nie mają gwarancji producenta. Poza tym wyprodukowano je do użytku poza Unią Europejską. Może dlatego respiratory od handlarza bronią są do kupienia na komorniczej licytacji już od 30 tysięcy złotych za sztukę. Ministerstwo Zdrowia zapłaciło za nie cztery razy więcej.

Pytania o trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

Jest zgoda rządu, teraz Rada Medyczna przygotuje wytyczne - kto i kiedy jako pierwszy będzie mógł dostać trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. Na pewno będą to pacjenci z obniżoną odpornością - onkologiczni i po przeszczepach. Kto jeszcze?

Prognoza pogody na środę 25 sierpnia

W środę zachmurzenie w Polsce będzie zmienne. Do południa na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wystąpi zanikający deszcz. Po południu na Pomorzu pojawi się front atmosferyczny z opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Podlasiu do 22 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami silniejszy, zachodni. Ciśnienie spada.

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera w sprawie migrantów

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie migrantów koczujących na granicy z Białorusią. Podkreślił, że nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców przebywających w strefie przygranicznej stanowi naruszenie prawa. Od kilku dni głośno, ale bez skutku, mówią o tym również pełnomocnicy migrantów.

We wrześniu w szkołach mają ruszyć kampanie promujące szczepienia

Specjaliści zaznaczają, że trzeba, jak najlepiej przygotować się na czwartą falę zachorowań na COVID-19. Spodziewają się jej pod koniec października, a w jej szczycie może być 16 tysięcy zakażeń dziennie - głównie osób niezaszczepionych. Dlatego wraz z nowym rokiem szkolnym w placówkach ruszą kampanie promujące szczepienia.

Andrzej Sośnierz miał dostać od PiS propozycję stanowiska. W zamian miał zrzec się mandatu

Poseł Andrzej Sośnierz odszedł w kwietniu z klubu parlamentarnego PiS. Partia władzy nie może więc liczyć na jego głos. Polityk w poniedziałek na antenie TVN24 opowiedział o tym, jak dostał propozycję ze strony swojego byłego klubu. Sośnierz miałby być dyrektorem śląskiego oddziału NFZ. Warunkiem jednak było zrzeczenie przez niego mandatu posła, co oznaczałoby, że do Sejmu mogłaby wejść kolejna osoba z listy PiS.

Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów

Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.

Prognoza pogody na wtorek 24 sierpnia

We wtorek na wschodzie, południu i w centrum kraju zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południowym-wschodzie wystąpią intensywne opady deszczu i burze. Poza tym przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 22 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie północno-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny.

Migranci na granicy komunikują się za pomocą kartonów z napisami. Piszą, że są chorzy

Nie wiadomo, ile osób pozostało w koczowisku na granicy polsko-białoruskiej obok wsi Usnarz Górny. Straż Graniczna twierdzi, że ta liczba się zmniejszyła, natomiast Muhammad z koczowiska pokazał dziennikarzom karton z napisem, że wciąż są tam 32 osoby. Cały czas żołnierze nie pozwalają osobom postronnym dojść do miejsca, gdzie koczują migranci. Komunikacja odbywa się za pomocą kartonów z napisami w języku angielskim. Migranci piszą, że są chorzy, że potrzebują jedzenia i wody, a także że proszą o azyl.

Polski rząd nie zmienia stanowiska w sprawie koczujących migrantów. Jest apel episkopatu

Politycy PiS mówią o prowokacji Alaksandra Łukaszenki i odpowiedzialności Białorusinów za zdrowie i życie migrantów, którzy chcą dostać się do Polski i koczują na granicy obok wsi Usnarz Górny. Konferencja Episkopatu Polski w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że funkcjonariuszom Straży Granicznej należy umożliwić kierowanie osób przekraczających granicę do ośrodków dla cudzoziemców.

W Gdyni zakończył się Aerobaltic Airshow. Angielscy piloci stworzyli na niebie polskie barwy

W weekend na gdyńskim lotnisku w Kosakowie odbyły się dwudniowe pokazy LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow. Nie zabrakło śmigłowców, transportowców, a także podniebnych lotów grup akrobacyjnych i pilotów indywidualnych. W jednej z głównych ról wystąpiły Czerwone Strzały, czyli Red Arrows. Angielscy piloci z Królewskich Sił Powietrznych na pokazach Aerobaltic zaprezentowali swoje najsłynniejsze akrobacyjne figury, a także polskie barwy narodowe utworzone z dymu. Impreza przyciągnęła na lotnisko w Gdyni kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego

Pasjonaci z Fundacji Poszukiwacze.org szukają kamery filmowej zatopionej 60 lat temu w jeziorze na Mazurach podczas kręcenia słynnego filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Do poszukiwań podchodzą bardzo profesjonalnie - mają doświadczenie, przygotowany sprzęt i motywację. Z wyłowieniem kamery chcą zdążyć przed 60. rocznicą premiery filmu, dlatego apelują o pomocne informacje do wszystkich osób, które mogą pamiętać miejsce i okoliczności zatonięcia sprzętu.

Prognoza pogody na poniedziałek 23 sierpnia

W poniedziałek pochmurno z opadami deszczu. Miejscami w centrum Polski, na południu i na wschodzie intensywne opady deszczu do 30-50 l/m2 oraz burze. Tylko na Pomorzu bez opadów. Temperatura maksymalna od 16 stopni w centrum kraju do 21 stopni na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północno-wschodni i wschodni, tylko na południu kraju wiatr zachodni. Poza tym wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny, o prędkości dochodzącej do 90 km/h.

Lekarka chciała udzielić pomocy migrantom na granicy, nie została do nich dopuszczona. "Trudno mi uwierzyć, że to jest mój kraj"

W sobotę lekarka oraz prawnicy chcieli dostać się do grupy migrantów, którzy od trzynastu dni koczują na granicy polsko-białoruskiej koło wsi Usnarz Górny. Żołnierze pilnowali jednak, by nikt nie podszedł na bliżej niż kilkaset metrów. - Ludzie z karabinami, służby mundurowe, które mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo, oddzielają mnie od potrzebujących. Trudno mi uwierzyć, że to jest mój kraj - powiedziała dziennikarzom Paulina Bownik, lekarka, która chciała udzielić pomocy migrantom.

Rząd oskarża Białoruś o sprowadzenie migrantów. Na granicy są stawiane zasieki

Polskie władze odpowiedzialność za sytuację na granicy z Białorusią przerzucają na reżim Alaksandra Łukaszenki. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego to białoruska "gra polityczna", gdzie reżim celowo sprowadza imigrantów z Azji, by ich kierować do granicy z UE. Opozycja zgadza się, że to celowe działania Łukaszenki, ale jednocześnie podkreśla, że migrantom należy udzielić pomocy humanitarnej.

Marsze równości przeszły ulicami Gdańska i Częstochowy. W Gdańsku maszerowała też Aleksandra Dulkiewicz

Równość, szacunek i tolerancja - to hasła marszów równości, które w sobotę przeszły ulicami Gdańska i Częstochowy. Pochody były wyrazem solidarności wobec osób LGBT+. W marszu w Gdańsku uczestniczyli między innymi prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk nie pojawił się na demonstracji.