Pieniądze na promocję, nagrody dla gmin i loteria dla zaszczepionych. "W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami"

Rząd we wtorek przedstawił szczegóły nowej akcji promocyjnej szczepień przeciwko COVID-19. Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie, a osoby w wieku 70 plus będą mogły zostać zaszczepione w domu. Rząd przygotował także vouchery dla zaszczepionych, nagrody pieniężne dla gmin szczepiących najszybciej, a także loterię. Do kampanii promocyjnej mają włączyć się również samorządy.

Prognoza pogody na środę 26 maja

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające na zachodzie, północy i w centrum kraju do zachmurzenia dużego z opadami deszczu do 5-20 l/m2 i burzami. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w burzy silny, o prędkości do 80 km/h.

"Polskie państwo w tej sprawie zawiodło". Premier zapowiada rozmowy w sprawie Turowa

Czesi mówią, że z powodu działalności kopalni w Turowie mają problemy z hałasem i z obniżaniem się poziomu wód gruntowych. Zgłaszali zastrzeżenia, kiedy koncesja dla kopalni była przedłużana. Dopiero po postanowieniu TSUE o tymczasowym wstrzymaniu wydobycia premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że porozmawia z premierem Czech o tej sprawie. Związkowcy z Turowa obwiniają TSUE, a opozycja rząd.

Kto straci na Polskim Ładzie? Gowin chce ulg dla klasy średniej

Według polityków PiS dzięki zmianom w podatkach zgodnie z założeniami Polskiego Ładu 90 procent Polaków, którzy uzyskują dochody, ma mieć w kieszeniach więcej. Pozostali będą mieli mniej. Według Jarosława Kaczyńskiego ma to dotyczyć tych, którzy zarabiają powyżej 10,5 tysięcy złotych miesięcznie. "To są ludzie bogaci albo bardzo bogaci, nagroda zatem jest" - podkreślił prezes PiS.

41-latek przyznał się do zabójstwa zaginionego Sebastiana. Grozi mu dożywocie

41-letni mężczyzna przyznał się do zabójstwa 11-letniego Sebastiana. O szczegółach opowiadał na zimno i bez żalu. W sobotę porwał chłopca z placu zabaw w Dąbrówce Małej w Katowicach, a potem udusił go. W policyjnej kartotece jego nazwisko pojawia się niejednokrotnie. Miał zakaz zbliżania się do własnej rodziny. Teraz grozi mu dożywocie.

Jarosław Kaczyński: każdy może sobie aborcję za granicą załatwić

Przed zmianą prawa aż 97 procent legalnych zabiegów aborcyjnych wykonywano w Polsce z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Kaczyński uspokaja, że aborcja jest łatwo dostępna za granicą. Organizacje pomagające kobietom w wyjeździe na taki zabieg informują, że przeżywają oblężenie. Niektóre zgłaszające się do nich kobiety potrzebują pełnego wsparcia finansowego.

Prognoza pogody na wtorek 25 maja

We wtorek pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na Nizinie Szczecińskiej możliwe burze (10-30 mm opadu i porywy wiatru o prędkości sięgającej 60-80 km/h). Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Pomorzu do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni skręcający na zachodni.

Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?

Polska, na mocy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zobowiązana do natychmiastowego wstrzymania wydobywania węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Rząd zapowiada, że nie wykona decyzji TSUE i podejmie rozmowy z Czechami, którzy wnieśli skargę do Trybunału. Politycy opozycji zwracają uwagę, że o problemach z kopalnią w Turowie i obawach Czechów było wiadomo od dawna.

Posłanki Lewicy przedstawiły "receptę dla Polski"

Lewica w niedzielę przedstawiła swoją receptę dla Polski na okres po pandemii COVID-19. Programu nie zaprezentował żaden z trzech liderów Lewicy, tylko posłanki ugrupowania. Propozycje partii dotyczące reform w pięciu obszarach: zdrowia, edukacji, opieki społecznej, pracy i klimatu.

Ceny mieszkań w Polsce coraz wyższe

Po tym jak w ramach programu mieszkania plus nie udało się nawet zbliżyć do zapowiadanych stu tysięcy mieszkań, rząd chce teraz pomóc w ich zakupie, gwarantując wkład własny do stu tysięcy złotych. Tymczasem pieniędzy na zakup mieszkania potrzeba coraz więcej. W niektórych miastach ceny poszły w górę o ponad 60 procent.

Prognoza pogody na poniedziałek 24 maja

W poniedziałek będzie pogodnie. Jedynie na południu kraju wzrost zachmurzenia. Na Śląsku i w Małopolsce po południu miejscami wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 21 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 22 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Kopalnia Turów pracuje pomimo decyzji TSUE. Morawiecki: Będziemy przeciwdziałać temu niesłusznemu wyrokowi

Premier Mateusz Morawiecki oraz Polska Grupa Energetyczna zapowiadają, że nie wykonają piątkowej decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni w Turowie na Dolnym Śląsku. To środek tymczasowy związany ze skargą, którą do Trybunału wniosły Czech. Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują postanowienie TSUE, opozycja zaś pyta o stan stosunków dyplomatycznych z Czechami.

Szpital na Stadionie Narodowym zawiesza działalność. W niedzielę zostanie wypisany ostatni pacjent

To ostatnia doba funkcjonowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. W niedzielę działalność szpitala zostanie zawieszona. W placówce uratowano setki chorych, ale historia nawet jednej osoby dowodzi, jaka była skala tragedii spowodowanej przez epidemię COVID-19 w Polsce. Sześć tygodni w szpitalu tymczasowym musiała spędzić pani Krystyna, która kilka tygodni wcześniej pochowała zmarłą na COVID-19 córkę.

W USA cykady wyszły spod ziemi, by się rozmnożyć. Robią tak raz na 17 lat

Wschód Stanów Zjednoczonych opanowały cykady Brood X. Na powierzchni pojawiają się raz na siedemnaście lat. Dorosłe osobniki żyją tylko przez kilka tygodni, w tym czasie jedzą i się rozmnażają. Samica składa do pięciuset jaj, z których wykluwają się maleńkie larwy wielkości ziarenka ryżu. Te larwy zakopują się w ziemi, i spokojnie rosną by po siedemnastu latach znowu wyjść na powierzchnię. Niektóre trafiają na czyjś talerz.

Prognoza pogody na niedzielę 23 maja

W niedzielę przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 80 km/h, południowo-zachodni.

PiS przegrało głosowanie w Sejmie. Porozumienie zagłosowało z opozycją

Niecały tydzień temu Zjednoczona Prawica wspólnie przedstawiała Polski Ład, a liderzy razem pozowali do zdjęć. Tymczasem w kolejnym sejmowym głosowaniu okazuje się, że PiS nie może być pewny większości. W piątek posłowie Porozumienia poparli poprawkę do ustawy, która ustanawia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Zagłosowali wraz z opozycją, a inaczej niż PiS.

Kopalnia Turów ma wstrzymać wydobycie. Jest decyzja TSUE

Decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydobycie w kopalni Turów w Bogatyni na Dolnym Śląsku ma zostać natychmiastowo wstrzymane do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. To środek tymczasowy związany ze skargą, którą do Trybunału wniosły Czechy, przekonując, że rozbudowa kopalni Turów prowadzi do znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych na terenie Republiki Czeskiej, przez co występują znaczące problemy w dostępie do wody.

Kleszcze przenoszą groźne choroby. Co zrobić, gdy nas ugryzą?

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są niewielkie - mają długość mierzoną od ułamków milimetra do 3 centymetrów. Dramaty, jakie powodują, są ogromne. Jeden kleszcz może nas zarazić nawet kilkoma chorobami. Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu to tylko te najbardziej znane. Właśnie rozpoczął się sezon wyjątkowej aktywności kleszczy.