Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnień

05.09.2021 | Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnień
05.09.2021 | Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnień
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.09.2021 | Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnieńKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierze 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej są przerzucani na wschodnie poligony. Nie wytłumaczył, w jakim celu. Na granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, za kilka dni rozpoczną się duże rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, a opozycja wciąż domaga się informacji od rządu.

Informację o tym, że polscy żołnierze przemieszczają się z zachodu na "wschodnie poligony", szef Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał na Twitterze.

"Zdolności Sił Zbrojnych RP do szybkiego przerzutu są kluczowe. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczyna jedne z największych ćwiczeń od lat. Żołnierze przemieszczają się właśnie z zachodu na wschodnie poligony" - napisał Mariusz Błaszczak.

Wpis Mariusza BłaszczakaTwitter/@mblaszczak

W deklaracjach nie ma to związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami przy polskiej granicy w ramach ćwiczeń Zapad-21. W komunikacie ministra obrony brakuje informacji o tym, dlaczego polscy żołnierze są przerzucani.

- W tej chwili obserwujemy możliwości dywizji do przerzutu różnymi sposobami. Transport kolejowy jest jednym z nich - wyjaśnił gen. dyw. Dariusz Parylak, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Minister obrony narodowej oficjalnie nie mówi i nie pisze, że przerzut wojska na wschód ma związek z ćwiczeniami Zapad-21, które za kilka dnia mają rozpocząć się w Rosji i na Białorusi.

W uzasadnieniu do wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy Polski z Białorusią też nie ma ani słowa o ruszających za chwilę rosyjskich manewrach. Jest wiele pytań, na które rząd powinien odpowiedzieć. Zwłaszcza, że rząd oczekuje, że w poniedziałek Sejm, z opozycją włącznie, poprze wprowadzenie stanu wyjątkowego.

- Mamy niby premiera do spraw bezpieczeństwa, który się w ogóle nie wypowiedział. Prezes Kaczyński zniknął, właściwie od wielu tygodni go nie ma - skomentowała Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek głosowanie w sprawie stanu wyjątkowego

Dziennikarze nie mogą nagrywać na terenie objętym stanem wyjątkowym. Relację z miejsca, gdzie koczują migranci, przekazuje jedynie Straż Graniczna.

Straż Graniczna za pośrednictwem Twittera poinformowała między innymi o tym, że białoruskie służby dostarczają koczującym w pobliżu wsi Usnarz Górny ludziom prowiant i ładują im telefony komórkowe.

Działania białoruskich służb, w połączeniu z białorusko-rosyjskimi manewrami, mogą uzasadniać nadzwyczajne ruchy polskich władz.

Opozycja domaga się dodatkowych informacji od rządu przed poniedziałkowym głosowaniem w Sejmie. Lewica złożyła wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o ogłoszeniu stanu wyjątkowego, do czego potrzebna jest większość bezwzględna.

- Wyjaśnienia pewnie opozycja uzyska, czy je przyjmie, wątpię, ponieważ opozycja jest głucha na wszelkie możliwe argumenty - stwierdził Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Być może jest taka potrzeba, tego nie wolno lekceważyć, bo pamiętajmy, że za wschodnią granicą odbywają się bardzo groźne manewry sił rosyjskich i białoruskich Zapad-21. Tego bym nie lekceważył - ocenił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Z kolei zdaniem posłanki Joanny Muchy z koła parlamentarnego Polska 2050 zapewnienie bezpieczeństwa granicy wschodniej można byłoby osiągnąć bez wprowadzania stanu wyjątkowego.

Stany nadzwyczajne wprowadziły już rządy Łotwy i Litwy, bo tam także reżim Łukaszenki wysłał na granice migrantów i podżegał, by weszli oni na teren Unii Europejskiej.

W niedzielę na granicy litewsko-białoruskiej pojawił się wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas z krótkim, ale wyraźnym komunikatem.

- Jako Komisja Europejska rozumiemy, że w tych nadzwyczajnych okolicznościach wszystkie środki rozważane przez litewski rząd, jak i przez inne rządy, są w pełni zrozumiałe. Będziemy wspierać wszelkie wysiłki na rzecz skutecznego zarządzania granicami Unii - przekazał Schinas.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS