Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnień

05.09.2021 | Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnień
05.09.2021 | Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnień
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.09.2021 | Stan wyjątkowy przy granicy, polscy żołnierze zmierzają na wschód. Opozycja domaga się wyjaśnieńKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierze 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej są przerzucani na wschodnie poligony. Nie wytłumaczył, w jakim celu. Na granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, za kilka dni rozpoczną się duże rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, a opozycja wciąż domaga się informacji od rządu.

Informację o tym, że polscy żołnierze przemieszczają się z zachodu na "wschodnie poligony", szef Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał na Twitterze.

"Zdolności Sił Zbrojnych RP do szybkiego przerzutu są kluczowe. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczyna jedne z największych ćwiczeń od lat. Żołnierze przemieszczają się właśnie z zachodu na wschodnie poligony" - napisał Mariusz Błaszczak.

Wpis Mariusza BłaszczakaTwitter/@mblaszczak

W deklaracjach nie ma to związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami przy polskiej granicy w ramach ćwiczeń Zapad-21. W komunikacie ministra obrony brakuje informacji o tym, dlaczego polscy żołnierze są przerzucani.

- W tej chwili obserwujemy możliwości dywizji do przerzutu różnymi sposobami. Transport kolejowy jest jednym z nich - wyjaśnił gen. dyw. Dariusz Parylak, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Minister obrony narodowej oficjalnie nie mówi i nie pisze, że przerzut wojska na wschód ma związek z ćwiczeniami Zapad-21, które za kilka dnia mają rozpocząć się w Rosji i na Białorusi.

W uzasadnieniu do wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy Polski z Białorusią też nie ma ani słowa o ruszających za chwilę rosyjskich manewrach. Jest wiele pytań, na które rząd powinien odpowiedzieć. Zwłaszcza, że rząd oczekuje, że w poniedziałek Sejm, z opozycją włącznie, poprze wprowadzenie stanu wyjątkowego.

- Mamy niby premiera do spraw bezpieczeństwa, który się w ogóle nie wypowiedział. Prezes Kaczyński zniknął, właściwie od wielu tygodni go nie ma - skomentowała Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek głosowanie w sprawie stanu wyjątkowego

Dziennikarze nie mogą nagrywać na terenie objętym stanem wyjątkowym. Relację z miejsca, gdzie koczują migranci, przekazuje jedynie Straż Graniczna.

Straż Graniczna za pośrednictwem Twittera poinformowała między innymi o tym, że białoruskie służby dostarczają koczującym w pobliżu wsi Usnarz Górny ludziom prowiant i ładują im telefony komórkowe.

Działania białoruskich służb, w połączeniu z białorusko-rosyjskimi manewrami, mogą uzasadniać nadzwyczajne ruchy polskich władz.

Opozycja domaga się dodatkowych informacji od rządu przed poniedziałkowym głosowaniem w Sejmie. Lewica złożyła wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o ogłoszeniu stanu wyjątkowego, do czego potrzebna jest większość bezwzględna.

- Wyjaśnienia pewnie opozycja uzyska, czy je przyjmie, wątpię, ponieważ opozycja jest głucha na wszelkie możliwe argumenty - stwierdził Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Być może jest taka potrzeba, tego nie wolno lekceważyć, bo pamiętajmy, że za wschodnią granicą odbywają się bardzo groźne manewry sił rosyjskich i białoruskich Zapad-21. Tego bym nie lekceważył - ocenił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Z kolei zdaniem posłanki Joanny Muchy z koła parlamentarnego Polska 2050 zapewnienie bezpieczeństwa granicy wschodniej można byłoby osiągnąć bez wprowadzania stanu wyjątkowego.

Stany nadzwyczajne wprowadziły już rządy Łotwy i Litwy, bo tam także reżim Łukaszenki wysłał na granice migrantów i podżegał, by weszli oni na teren Unii Europejskiej.

W niedzielę na granicy litewsko-białoruskiej pojawił się wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas z krótkim, ale wyraźnym komunikatem.

- Jako Komisja Europejska rozumiemy, że w tych nadzwyczajnych okolicznościach wszystkie środki rozważane przez litewski rząd, jak i przez inne rządy, są w pełni zrozumiałe. Będziemy wspierać wszelkie wysiłki na rzecz skutecznego zarządzania granicami Unii - przekazał Schinas.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS