Jarosław Gowin zakreślił plan znoszenia obostrzeń w maju

W czasie majówki wciąż będą obowiązywały obecnie obostrzenia, ale niedługo po niej ma nastąpić zniesienie ograniczeń w handlu i częściowe otwarcie hoteli. Ponownie będą mogły być otworzone siłownie, kluby fitness i ogródki gastronomiczne. Tak zapowiada wicepremier Jarosław Gowin, który po naradzie u prezydenta nakreślił zarys majowego odmrażania gospodarki. Oficjalny plan rządu ma zostać przedstawiony w środę.

Prognoza pogody na środę 28 kwietnia

W środę zachmurzenie zmienne. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Lakoniczny komunikat zamiast uścisków dłoni i wspólnej konferencji. "Spotkamy się ponownie"

W niedzielę odbyło się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy - Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Trzej koalicjanci od dawna nie mają jednej wizji rządzenia, ale w jednym się zgodzili - nadal chcą rządzić. Nowe porozumienie programowe na lata 2021-23 ma być szansą na przetrwanie do wyborów. Na razie nie ma jednak ani słowa o zgodzie w sprawie unijnego funduszu odbudowy.

Lekarze przypominają, że dzięki szczepieniu ewentualny przebieg COVID-19 jest łagodniejszy

Także po przyjęciu szczepionki na COVID-19 można się zakazić koronawirusem. Po przyjęciu pierwszej i drugiej dawki organizm potrzebuje paru tygodni, żeby uzyskać odporność. W rzadkich przypadkach można się zakazić także po tym okresie, a także zakażać wtedy innych. Lekarze podkreślają, że szczepionki są skuteczne, ale apelują, żeby nosić maseczki i zachowywać dystans, dopóki epidemia trwa. Podkreślają też, że dzięki szczepieniu ewentualny przebieg choroby jest łagodniejszy.

Hotelarze próbują obejść zakazy. Zgłaszają do urzędów nowe formy działalności

Wymogi sanitarne kontra względy biznesowe, czyli dylematy przedsiębiorców: jak żyć w pandemii, by ją przetrwać. Majówka miała być szansą na finansowe odbicie się branży hotelarskiej, jednak rząd nie zdecydował się na jej odmrożenie. Przedsiębiorcy nie wiedzą, kiedy dokładnie będzie szansa na wyjście z lockdownu, dlatego szukają wyjść awaryjnych.

Prognoza pogody na wtorek 27 kwietnia

We wtorek w kraju będzie pogodnie, tylko na północnym wschodzie wystąpią słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Opozycja liczy na wygraną w Rzeszowie. Najnowszy sondaż daje im nadzieję

Po wielu tygodniach otwartej walki, stawiania zarzutów i podkreślania różnic liderzy Zjednoczonej Prawicy mają się w końcu spotkać, by na nowo potasować i rozdać karty w koalicyjnej grze. Opozycja mniej liczy na rząd techniczny, a bardziej na zwycięstwo w Rzeszowie. Popularność opozycyjnego kandydata na prezydenta Konrada Fijołka w "bastionie PiS-u" daje im nadzieję.

Od poniedziałku zmiany w obostrzeniach. Co się zmieni?

Od poniedziałku obostrzenia zostaną poluzowane w 11 województwach. Część uczniów klas 1-3 wróci do szkół, zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wiadomo jednak, że w najbliższym czasie dotrze do Polski mniej dawek szczepionek na COVID-19, niż rząd zakładał. W Łodzi w poniedziałek miały ruszyć trzy punkty szczepień powszechnych. Nie ruszy żaden, bo szczepionki mają dopiero do nich dotrzeć.

"O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"

Krystyna Pawłowicz ma być przewodniczącą składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w środę ma orzec, czy Polska powinna respektować postanowienia o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Krystyna Pawłowicz jako posłanka Prawa i Sprawiedliwości w swoich wypowiedziach podkreślała, że wejście Polski do Unii Europejskiej było bezprawne, a unijną flagę nazywała "szmatą".

Prognoza pogody na poniedziałek 26 kwietnia

W poniedziałek zachmurzenie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, północno-zachodni.

Pytania o wybory w Rzeszowie. GIS rekomenduje przesunięcie terminu

Na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w Rzeszowie Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje ich przełożenie z powodu epidemii. Tymczasem w Zjednoczonej Prawicy wrze. Pęknięcie w obozie rządowym nigdzie nie jest aż tak widoczne jak tam, gdzie PiS i sojusznicy wprost ze sobą walczą.

PO przedstawiła program polityki zagranicznej. "Polska znowu będzie pełnić rolę eksperta"

Platforma Obywatelska ostrzega, że Polska samotna, niesolidarna i niepraworządna jest zagrożona. W ocenie PO należy odbudować relacje z instytucjami unijnymi i Stanami Zjednoczonymi. Filary nowej doktryny politycznej Platformy Obywatelskiej pod hasłem "Bezpieczna Polska" zaprezentował w sobotę lider PO Borys Budka. W sobotniej konferencji uczestniczyli też były szef MSZ, obecnie europoseł Radosław Sikorski oraz były wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

Dramatyczna sytuacja w Indiach, nowy wariant SARS-CoV-2 w Japonii. Świat wciąż walczy z pandemią

Ponad milion szczepionek mniej niż planowano przyjedzie w przyszłym tygodniu do Polski. Szczepienia to klucz do skutecznej walki z pandemią. Udowodnił to Izrael, gdzie już prawie nikt nie umiera z powodu COVID-19. Z drugiej strony są Indie, gdzie gwałtownie przybywa nowych zakażeń i kolejnych zgonów. W Japonii wykryto nową mutację koronawirusa, a na przełomie lipca i sierpnia mają się tam odbyć letnie igrzyska olimpijskie.

Dwa wraki i tajemnicze skrzynie na dnie Bałtyku. "Mogą pochodzić z muzeum"

Misja Urzędu Morskiego w Gdyni potwierdziła, że na głębokości prawie 90 metrów w Bałtyku spoczywają obok siebie dwa wraki. Większy jest prawdopodobnie niemieckim transportowcem Karlsruhe, ale nie zostało to udowodnione. Ładunek nie został zbadany, ale za miesiąc kolejna misja może dać odpowiedź, co znajduje się na pokładzie.

Prognoza pogody na niedzielę 25 kwietnia

W niedzielę na wschód od linii Wisły wystąpią przelotne opady deszczu, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.