Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"

04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"
04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"
Fakty TVN
04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"Fakty TVN

Samorządy czekają na pieniądze z unijnego funduszu odbudowy, ale Komisja Europejska dotychczas nie wydała decyzji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Kością niezgody jest spór prawny związany z polskim sądownictwem i przestrzeganiem przez Polskę prawa Unii. Premier Morawiecki stwierdził, że "Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej". - Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił z kolei Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

- Polska nie ma nad sobą żadnego pana. To nie są stosunki wasalne. Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej - w ten sposób Mateusz Morawiecki streścił to, jak widzi dziś relacje polskiego rządu z Unią Europejską.

Gdy premier w ten sposób publicznie wypowiada się o działaniach Komisji Europejskiej, samorządowcy czekają na unijne pieniądze. Spór rządu z Brukselą to właśnie samorządowców i mieszkańców gmin będzie kosztował najwięcej.

- Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że zostalibyśmy bez tych środków. Gmina nie jest w stanie wygenerować tak dużych dochodów własnych - skomentowała Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

- To jest jedyny sposób na to, żebyśmy się dalej rozwijali - stwierdził Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Pieniądze z unijnego budżetu to pieniądze, których potrzebują polskie miasta, wsie, gminy i powiaty. Bo wójt czy burmistrz czekają na nie, by wyremontować drogę lub wybudować przedszkole.

- Dyskusja dotyczy tego, jak dobrze polski rząd wie, także nadrzędności europejskiego prawa nad krajowym, a także konsekwencji, jakie tak kwestia niesie dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy - powiedział Paolo Gentiloni, komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarki.

- Ja, oczywiście, będę rozmawiał tam z decydentami w Komisji Europejskiej. Mamy, oczywiście, też przygotowane różnego rodzaju nasze rezerwy - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Nie ma dziś takich pieniędzy, którymi dałoby się zastąpić unijne fundusze. Z worka z pieniędzmi, które mają pomóc unijnym gospodarkom, Polska ma dostać aż 36 miliardów euro. Warunkiem jest zaakceptowanie przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy. To właśnie tej akceptacji na razie nie ma.

Kwestia przyszłości Polski

Bruksela ma w ręku nieformalne, ale bardzo silne narzędzie nacisku na polskie władze. Może próbować uzyskać ustępstwa tam, gdzie inne środki do tej pory zawiodły, czyli w sprawie sądownictwa i unijnych zasad, wiedząc, że to okazja, która szybko się nie powtórzy - ocenił korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Bruksela widzi, że upolityczniony Trybunał Konstytucyjny może wkrótce orzec, że kluczowe przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. Rozprawa została odroczona do 22 września. Odroczone zostały także środki dla Polski z unijnego funduszu odbudowy.

- Czasami mam wrażenie, że Morawiecki robi wszystko, by Polska nie otrzymała tych środków. Obraża naszych partnerów w Unii Europejskiej - ocenił Borys Budka z PO.

- Prawo do pieniędzy europejskich Polska posiada. Tylko to prawo nie jest negowane przez Unię Europejską, tylko przez działania polskiego rządu - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Premier po tym, jak powiedział, że Polska nie będzie wasalem, i po tym, jak zapowiedział, że będzie dalej negocjował z Unią, nie powiedział, jakim argumentem chce ją przekonać, bo wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie wycofał. - Oczywiście, nie nie wycofam tego wniosku. Panie redaktorze, jesteśmy suwerennym państwem - powiedział w RMF FM premier Morawiecki.

- To jest ryzykowanie przyszłością wszystkich Polaków. To są pieniądze, które mają nas odbudować po covidzie, po pandemii - skomentowała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku roku do września zarejestrowano w Polsce prawie 17 tysięcy przypadków krztuśca. To wielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy zakażeń było niespełna tysiąc. Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze zachęcają do szczepień, bo dzięki temu dziecko już po urodzeniu nabywa odporność. Dla niemowląt do 6. miesiąca życia to bardzo groźna choroba bakteryjna. Gotowych jest prawie 50 tysięcy szczepionek.

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2030 roku i będą bardziej odpowiadały rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia. Celem jest zmniejszenie liczby zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia. Szacuje się, że w całej Europie zanieczyszczone powietrze odpowiada za nawet 300 tysięcy zgonów rocznie. Chociaż w Polsce walka o poprawę jakości powietrza trwa od lat i przynosi efekty, to wciąż nie jest dobrze. Zbyt wolno przebiega wymiana tak zwanych "kopciuchów".

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejki do specjalistów mogłyby być krótsze. Tylko w tym roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło blisko milion pacjentów. Dlatego po raz kolejny rusza kampania "Odwołuję, nie blokuję".

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pochylamy się nad opinią Komisji Weneckiej, weźmiemy ją pod uwagę - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowany Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która zajmuje się przygotowywaniem nowych przepisów dotyczących neosędziów. Odnosząc się do zarzutów, że ta opinia to "strzał" dla obecnie rządzącej ekipy, powiedział, że "trzeba najpierw przeczytać, a potem może komentować".

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Źródło:
TVN24

- Poza tym, że trzeba odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo, trzeba jeszcze zachować człowieczeństwo - mówiła w "Faktach po Faktach" Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), komentując założenia polskiej strategii migracyjnej. Przekazała, że jej formacja sprzeciwia się przewidzianemu w dokumencie zawieszeniu prawa do azylu. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL, Trzecia Droga) ocenił zaś, że "można grać fair, pod warunkiem że po drugiej stronie stolika siedzi człowiek, który też szanuje reguły". - Po drugiej stronie stolika, o którym mówimy, siedzą Łukaszenka i Putin - podkreślił.

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

Źródło:
TVN24

Finlandia też obawiała się szturmu migrantów na granicę sterowanego z Moskwy. Uchodźcy byli transportowani przez Rosję i porzucani pod kołem podbiegunowym, gdzie mogli rowerem dotrzeć na granicę. Dlatego Finowie najpierw zamknęli większość przejść granicznych, a potem zmienili prawo. Teraz mogą zawiesić procedury azylowe, teoretycznie bez łamania konstytucji.

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chińskie wojsko ćwiczy oblężenie Tajwanu - odcięcie portów i przejęcie infrastruktury lądowej. To odpowiedź na przemówienie prezydenta Tajwanu Lai Ching‑te, który podkreślał jej niepodległość.

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk, właściciel Tesli i firmy SpaceX, ma nową inwestycję. To kampania wyborcza Donalda Trumpa. Najbogatszy człowiek na świecie zainwestował już 80 milionów dolarów w sztab republikanów, a w planach jest drugie tyle. Sam przeprowadził się właśnie do Pensylwanii, gdzie nie tylko przekonuje do wzięcia udziału w wyborach, ale wręcz płaci wyborcom za rejestrację. Co on sam będzie z tego miał?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS