Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"

04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"
04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"
Fakty TVN
04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"Fakty TVN

Samorządy czekają na pieniądze z unijnego funduszu odbudowy, ale Komisja Europejska dotychczas nie wydała decyzji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Kością niezgody jest spór prawny związany z polskim sądownictwem i przestrzeganiem przez Polskę prawa Unii. Premier Morawiecki stwierdził, że "Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej". - Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił z kolei Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

- Polska nie ma nad sobą żadnego pana. To nie są stosunki wasalne. Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej - w ten sposób Mateusz Morawiecki streścił to, jak widzi dziś relacje polskiego rządu z Unią Europejską.

Gdy premier w ten sposób publicznie wypowiada się o działaniach Komisji Europejskiej, samorządowcy czekają na unijne pieniądze. Spór rządu z Brukselą to właśnie samorządowców i mieszkańców gmin będzie kosztował najwięcej.

- Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że zostalibyśmy bez tych środków. Gmina nie jest w stanie wygenerować tak dużych dochodów własnych - skomentowała Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

- To jest jedyny sposób na to, żebyśmy się dalej rozwijali - stwierdził Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Pieniądze z unijnego budżetu to pieniądze, których potrzebują polskie miasta, wsie, gminy i powiaty. Bo wójt czy burmistrz czekają na nie, by wyremontować drogę lub wybudować przedszkole.

- Dyskusja dotyczy tego, jak dobrze polski rząd wie, także nadrzędności europejskiego prawa nad krajowym, a także konsekwencji, jakie tak kwestia niesie dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy - powiedział Paolo Gentiloni, komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarki.

- Ja, oczywiście, będę rozmawiał tam z decydentami w Komisji Europejskiej. Mamy, oczywiście, też przygotowane różnego rodzaju nasze rezerwy - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Nie ma dziś takich pieniędzy, którymi dałoby się zastąpić unijne fundusze. Z worka z pieniędzmi, które mają pomóc unijnym gospodarkom, Polska ma dostać aż 36 miliardów euro. Warunkiem jest zaakceptowanie przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy. To właśnie tej akceptacji na razie nie ma.

Kwestia przyszłości Polski

Bruksela ma w ręku nieformalne, ale bardzo silne narzędzie nacisku na polskie władze. Może próbować uzyskać ustępstwa tam, gdzie inne środki do tej pory zawiodły, czyli w sprawie sądownictwa i unijnych zasad, wiedząc, że to okazja, która szybko się nie powtórzy - ocenił korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Bruksela widzi, że upolityczniony Trybunał Konstytucyjny może wkrótce orzec, że kluczowe przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. Rozprawa została odroczona do 22 września. Odroczone zostały także środki dla Polski z unijnego funduszu odbudowy.

- Czasami mam wrażenie, że Morawiecki robi wszystko, by Polska nie otrzymała tych środków. Obraża naszych partnerów w Unii Europejskiej - ocenił Borys Budka z PO.

- Prawo do pieniędzy europejskich Polska posiada. Tylko to prawo nie jest negowane przez Unię Europejską, tylko przez działania polskiego rządu - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Premier po tym, jak powiedział, że Polska nie będzie wasalem, i po tym, jak zapowiedział, że będzie dalej negocjował z Unią, nie powiedział, jakim argumentem chce ją przekonać, bo wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie wycofał. - Oczywiście, nie nie wycofam tego wniosku. Panie redaktorze, jesteśmy suwerennym państwem - powiedział w RMF FM premier Morawiecki.

- To jest ryzykowanie przyszłością wszystkich Polaków. To są pieniądze, które mają nas odbudować po covidzie, po pandemii - skomentowała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS