Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów

23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów
23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentówKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.

Polscy pacjenci biorą tyle leków, że potrafią wprawić w zdumienie farmaceutów w aptekach.

- Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć - opowiada Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ministerstwo Zdrowia chce w ramach programu pilotażowego przeprowadzić tak zwane przeglądy lekowe. Zdaniem prezesa Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Wojciecha Chmielaka projekt "jest kolejnym obszarem działalności aptek, które pozwoli odciążyć cały system ochrony zdrowia w Polsce".

W ramach programu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków.

- Nadmiar przyjmowanych leków albo powielanie tych samych substancji powoduje, że cały proces staje się toksyczny - zaznacza Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Eksperci cały czas przypominają, że niektóre leki zmieszane ze sobą - zamiast pomagać - szkodzą.

Ile leków średnio zażywają seniorzy?

Pięć różnych leków to średnia polskiego seniora. - Pacjenci sami dobierają (leki - przyp. red.), wierząc rozmaitych reklamom albo temu, co mówią sąsiedzi - podkreśla prof. Janina Stępińska z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Już raz farmaceuci z Naczelnej Izby Aptekarskiej przyjrzeli się temu, co biorą pacjenci powyżej 65. roku życia. Z raportu zespołu do spraw opieki farmaceutycznej z grudnia 2020 roku wynika, że seniorzy przyjmują średnio 11 preparatów farmaceutycznych dziennie, a 90 procent pacjentów miało związany z tym problem. Blisko 60 procent z nich przyjmowało niewłaściwy lek, a u co drugiego leki wchodziły w szkodliwe interakcje. Z kolei u 46 procent pacjentów występowały z tego powodu działania niepożądane. Często też przyjmowanie leków było po prostu zbędne.

Naczelna Izba Aptekarska w 2020 roku przygotowała raport na temat opieki farmaceutycznejFakty TVN

- Bardzo wielu pacjentów myli leki. Starsze osoby szczególnie popełniają bardzo poważne błędy, wprowadzając się w zaostrzenie chorób przewlekłych - podkreśla dr Piotr Gryglas, internista i kardiolog.

Gdy w aptece będą sprawdzać leki, leczenie dla pacjenta może stać się tańsze i bezpieczniejsze. Pytanie jednak, czy praca będzie wygodniejsza dla farmaceuty.

- Jeżeli nie będzie właściwej zmiany, jeżeli chodzi o technologię, która będzie dostępna dla farmaceutów, będzie to bardzo trudny krok - ocenia Wiktor Kowalski z apteki Gemini w Gdańsku.

Program pilotażowy będzie realizowany w kilku etapach. Na początku w jego ramach przegląd lekowy będzie prowadziło kilkadziesiąt aptek. Ministerstwo Zdrowia jednak chce, by za dwa lata projekt był już realizowany we wszystkich aptekach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, rząd może wprowadzić bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, rząd może wprowadzić bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS