Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów

23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów
23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentówKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.

Polscy pacjenci biorą tyle leków, że potrafią wprawić w zdumienie farmaceutów w aptekach.

- Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć - opowiada Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ministerstwo Zdrowia chce w ramach programu pilotażowego przeprowadzić tak zwane przeglądy lekowe. Zdaniem prezesa Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Wojciecha Chmielaka projekt "jest kolejnym obszarem działalności aptek, które pozwoli odciążyć cały system ochrony zdrowia w Polsce".

W ramach programu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków.

- Nadmiar przyjmowanych leków albo powielanie tych samych substancji powoduje, że cały proces staje się toksyczny - zaznacza Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Eksperci cały czas przypominają, że niektóre leki zmieszane ze sobą - zamiast pomagać - szkodzą.

Ile leków średnio zażywają seniorzy?

Pięć różnych leków to średnia polskiego seniora. - Pacjenci sami dobierają (leki - przyp. red.), wierząc rozmaitych reklamom albo temu, co mówią sąsiedzi - podkreśla prof. Janina Stępińska z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Już raz farmaceuci z Naczelnej Izby Aptekarskiej przyjrzeli się temu, co biorą pacjenci powyżej 65. roku życia. Z raportu zespołu do spraw opieki farmaceutycznej z grudnia 2020 roku wynika, że seniorzy przyjmują średnio 11 preparatów farmaceutycznych dziennie, a 90 procent pacjentów miało związany z tym problem. Blisko 60 procent z nich przyjmowało niewłaściwy lek, a u co drugiego leki wchodziły w szkodliwe interakcje. Z kolei u 46 procent pacjentów występowały z tego powodu działania niepożądane. Często też przyjmowanie leków było po prostu zbędne.

Naczelna Izba Aptekarska w 2020 roku przygotowała raport na temat opieki farmaceutycznejFakty TVN

- Bardzo wielu pacjentów myli leki. Starsze osoby szczególnie popełniają bardzo poważne błędy, wprowadzając się w zaostrzenie chorób przewlekłych - podkreśla dr Piotr Gryglas, internista i kardiolog.

Gdy w aptece będą sprawdzać leki, leczenie dla pacjenta może stać się tańsze i bezpieczniejsze. Pytanie jednak, czy praca będzie wygodniejsza dla farmaceuty.

- Jeżeli nie będzie właściwej zmiany, jeżeli chodzi o technologię, która będzie dostępna dla farmaceutów, będzie to bardzo trudny krok - ocenia Wiktor Kowalski z apteki Gemini w Gdańsku.

Program pilotażowy będzie realizowany w kilku etapach. Na początku w jego ramach przegląd lekowy będzie prowadziło kilkadziesiąt aptek. Ministerstwo Zdrowia jednak chce, by za dwa lata projekt był już realizowany we wszystkich aptekach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS