Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów

23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów
23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
23.08.2021 | Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentówKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.

Polscy pacjenci biorą tyle leków, że potrafią wprawić w zdumienie farmaceutów w aptekach.

- Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć - opowiada Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ministerstwo Zdrowia chce w ramach programu pilotażowego przeprowadzić tak zwane przeglądy lekowe. Zdaniem prezesa Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Wojciecha Chmielaka projekt "jest kolejnym obszarem działalności aptek, które pozwoli odciążyć cały system ochrony zdrowia w Polsce".

W ramach programu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków.

- Nadmiar przyjmowanych leków albo powielanie tych samych substancji powoduje, że cały proces staje się toksyczny - zaznacza Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Eksperci cały czas przypominają, że niektóre leki zmieszane ze sobą - zamiast pomagać - szkodzą.

Ile leków średnio zażywają seniorzy?

Pięć różnych leków to średnia polskiego seniora. - Pacjenci sami dobierają (leki - przyp. red.), wierząc rozmaitych reklamom albo temu, co mówią sąsiedzi - podkreśla prof. Janina Stępińska z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Już raz farmaceuci z Naczelnej Izby Aptekarskiej przyjrzeli się temu, co biorą pacjenci powyżej 65. roku życia. Z raportu zespołu do spraw opieki farmaceutycznej z grudnia 2020 roku wynika, że seniorzy przyjmują średnio 11 preparatów farmaceutycznych dziennie, a 90 procent pacjentów miało związany z tym problem. Blisko 60 procent z nich przyjmowało niewłaściwy lek, a u co drugiego leki wchodziły w szkodliwe interakcje. Z kolei u 46 procent pacjentów występowały z tego powodu działania niepożądane. Często też przyjmowanie leków było po prostu zbędne.

Naczelna Izba Aptekarska w 2020 roku przygotowała raport na temat opieki farmaceutycznejFakty TVN

- Bardzo wielu pacjentów myli leki. Starsze osoby szczególnie popełniają bardzo poważne błędy, wprowadzając się w zaostrzenie chorób przewlekłych - podkreśla dr Piotr Gryglas, internista i kardiolog.

Gdy w aptece będą sprawdzać leki, leczenie dla pacjenta może stać się tańsze i bezpieczniejsze. Pytanie jednak, czy praca będzie wygodniejsza dla farmaceuty.

- Jeżeli nie będzie właściwej zmiany, jeżeli chodzi o technologię, która będzie dostępna dla farmaceutów, będzie to bardzo trudny krok - ocenia Wiktor Kowalski z apteki Gemini w Gdańsku.

Program pilotażowy będzie realizowany w kilku etapach. Na początku w jego ramach przegląd lekowy będzie prowadziło kilkadziesiąt aptek. Ministerstwo Zdrowia jednak chce, by za dwa lata projekt był już realizowany we wszystkich aptekach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS