Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.
Polscy pacjenci biorą tyle leków, że potrafią wprawić w zdumienie farmaceutów w aptekach.
- Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć - opowiada Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Ministerstwo Zdrowia chce w ramach programu pilotażowego przeprowadzić tak zwane przeglądy lekowe. Zdaniem prezesa Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Wojciecha Chmielaka projekt "jest kolejnym obszarem działalności aptek, które pozwoli odciążyć cały system ochrony zdrowia w Polsce".
W ramach programu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków.
- Nadmiar przyjmowanych leków albo powielanie tych samych substancji powoduje, że cały proces staje się toksyczny - zaznacza Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Eksperci cały czas przypominają, że niektóre leki zmieszane ze sobą - zamiast pomagać - szkodzą.
Ile leków średnio zażywają seniorzy?
Pięć różnych leków to średnia polskiego seniora. - Pacjenci sami dobierają (leki - przyp. red.), wierząc rozmaitych reklamom albo temu, co mówią sąsiedzi - podkreśla prof. Janina Stępińska z Narodowego Instytutu Kardiologii.
Już raz farmaceuci z Naczelnej Izby Aptekarskiej przyjrzeli się temu, co biorą pacjenci powyżej 65. roku życia. Z raportu zespołu do spraw opieki farmaceutycznej z grudnia 2020 roku wynika, że seniorzy przyjmują średnio 11 preparatów farmaceutycznych dziennie, a 90 procent pacjentów miało związany z tym problem. Blisko 60 procent z nich przyjmowało niewłaściwy lek, a u co drugiego leki wchodziły w szkodliwe interakcje. Z kolei u 46 procent pacjentów występowały z tego powodu działania niepożądane. Często też przyjmowanie leków było po prostu zbędne.
- Bardzo wielu pacjentów myli leki. Starsze osoby szczególnie popełniają bardzo poważne błędy, wprowadzając się w zaostrzenie chorób przewlekłych - podkreśla dr Piotr Gryglas, internista i kardiolog.
Gdy w aptece będą sprawdzać leki, leczenie dla pacjenta może stać się tańsze i bezpieczniejsze. Pytanie jednak, czy praca będzie wygodniejsza dla farmaceuty.
- Jeżeli nie będzie właściwej zmiany, jeżeli chodzi o technologię, która będzie dostępna dla farmaceutów, będzie to bardzo trudny krok - ocenia Wiktor Kowalski z apteki Gemini w Gdańsku.
Program pilotażowy będzie realizowany w kilku etapach. Na początku w jego ramach przegląd lekowy będzie prowadziło kilkadziesiąt aptek. Ministerstwo Zdrowia jednak chce, by za dwa lata projekt był już realizowany we wszystkich aptekach.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24