Najnowsze

Najnowsze

Wojska Specjalne otrzymały cztery śmigłowce Black Hawk

Wojska Specjalne mają cztery nowe śmigłowce. Te Black Hawki to początek nowej ery - mówił prezydent Andrzej Duda. Natomiast szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Kamiński przypomniał, że Black Hawki są dobrze znane i sprawdzone w walce.

Przygotowania do świąt trwają, ale śniegu wciąż brak

Święty Mikołaj już startuje z Finlandii, a tymczasem w Tatrach nie może wystartować zima. Halny wiatr i ciepłe powietrze nie sprzyjają, ani śnieżkom, ani sankom, ale może Świętom Bożego Narodzenia nie będą przeszkadzać. Mieszkańcy Zakopanego i turyści wyczekują już opadów śniegu.

Prognoza pogody na sobotę 21 grudnia

W sobotę w zachodniej części kraju będzie pochmurno i wystąpią opady deszczu. We wschodniej części kraju wystąpi zachmurzenie zmienne, a na Podkarpaciu i w Małopolsce niewielki przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 982 hPa.

"Nie byliście na głosowaniu. Możemy dzięki temu spokojnie procedować ten projekt"

Zgłosimy wniosek formalny o wyłączenie z porządku obrad tej ustawy - zapowiada Krzysztof Gawkowski. Tyle, że ten pomysł Lewicy może być trudny do zrealizowania. W przeciwieństwie do czwartkowego poranka, kiedy, korzystając z nieobecności ponad 30 posłów PiS-u, opozycja mogłaby przegłosować taki wniosek i spowolnić sejmowy ekspres, wprowadzający w życie ustawę dyscyplinującą sędziów. 

Zabójstwo Jaroszewiczów. W sprawie jest akt oskarżenia

Zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji to była jedna z najgłośniejszych zbrodni lat dziewięćdziesiątych. Przez blisko trzy dekady nie udało się ani znaleźć sprawców, ani ich osądzić. Aż do teraz. Jest akt oskarżenia przeciwko trzem członkom gangu "karateków". Dwaj z nich przyznali się do zarzucanych im czynów.  

"Nie dawaj tamtym posłom, nie dawaj tamtym". Mikrofon był włączony

Niemal 10 godzin obrad, ponad sto głosowań. Przyjęte zostały poprawki PiS, a odrzucone wszystkie te zgłoszone przez opozycję. Już niemal świtało, kiedy sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka kończyła posiedzenie. Projekt przeszedł. Wprawdzie bez kilku kontrowersyjnych zapisów, ale o złagodzeniu nie ma mowy. Wręcz przeciwnie.

Komisja Europejska "zachęca do skonsultowania projektu z Komisją Wenecką"

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny alarmuje - przyjęcie tego projektu to droga do prawniczego polexitu. Nie on jeden i nie tylko przed takimi konsekwencjami ostrzega. Mimo to prace nad ustawą dyscyplinującą sędziów nie ustają. Cała noc w komisji, krótka przerwa, drugie czytanie, a wkrótce głosowanie. Legislacyjne pendolino pędzi dalej. Stop - apeluje Komisja Europejska i sugeruje wstrzymanie procedowania. Przynajmniej do czasu przeprowadzenia wszystkich konsultacji. W odpowiedzi słyszy, że apel jest nietrafiony.

Nocne obrady komisji. Projekt "ustawy represyjnej" przeszedł

W nocy z czwartku na piątek sejmowa komisja sprawiedliwości, po niemal 10 godzinach obradowania, przyjęła projekt ustawy represjonującej sędziów. Przez całą noc w komisji trwała debata nad ostatecznym kształtem projektu. Do ustawy wprowadzono 22 poprawki zgłoszone przez posłów PiS, a odrzucono ponad 80 zgłoszonych przez opozycję.

"Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie"

- Mamy Wenecję pod wodą, mamy rozgrzaną do gorąca Australię, więc świat się zmienia na naszych oczach - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak. - Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie - dodała. - Liczba zjawisk zaczyna skokowo przyrastać. Jednym z przykładów jest tempo topnienia lodowców Arktyki - zgodził się drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland.

Na sali zabrakło posłów opozycji, którzy mogliby zablokować "ustawę represyjną"

Sejm rozpoczął w czwartek prace nad tzw. "ustawą represyjną", czyli projektem posłów z klubu PiS, który zakłada ograniczenie stosowania prawa przez sędziów i nowe kary dyscyplinarne dla nich. Projekt trafił do porządku obrad, chociaż w czwartek rano, kiedy Sejm nad tym głosował, na sali zabrakło kilkudziesięciu posłów klubu PiS. Opozycja mogła zablokować wrzucenie projektu do porządku obrad, ale ich też zabrakło.

W całej Polsce protesty przeciwko "ustawie represyjnej". "Nie zrobiły na mnie wrażenia"

Polacy wyszli w środę na ulice Warszawy, Gdańska, Wrocławia i wielu innych miast, także tych mniejszych i tych na wschodzie, na przykład Krosna. Demonstrowali w obronie niezależnych sądów i niezawisłych sędziów. Przemawiali do nich sędziowie, chociażby sędzia Igor Tuleya. Protestujący zapowiedzieli, że o praworządność będą walczyć do końca. Politycy PiS stwierdzili jednak, że protesty nie zrobiły na nich wrażenia, bo ich zdaniem frekwencja była mała.

"Proszę, żeby zawetował ten projekt". Osobisty apel promotora Andrzeja Dudy

Kiedyś się przyjaźniliśmy, teraz proszę, żeby zawetował ten projekt - mówi do prezydenta profesor prawa Jan Zimmerman i jednocześnie jego były promotor. Z uwagi na dawną przyjaźń, wskazuje także prezydentowi jak bardzo nowa ustawa łamie konstytucję. Na razie nie wiadomo co zrobi prezydent Andrzej Duda jeśli ustawa trafi na jego biurko. W najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 40 procent badanych wskazało, że ich zdaniem polityka PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

W Trybunale Konstytucyjnym są niemal sami nominaci PiS. Spór i tak jest widoczny

W myśl "ustawy represyjnej" sędziowie będą musieli zawsze najpierw zapytać Trybunał Konstytucyjny, zanim będą mogli odmówić zastosowania przepisu ustawy. A w Trybunale Konstytucyjnym zasiadają tacy sędziowie jak Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz czy Krystyna Pawłowicz. Jest też sędzia Jarosław Wyrembak, który jest bardzo krytyczny wobec stylu zarządzania prezes Julii Przyłębskiej. Zarzuca on jej stosowanie polityki "haków", namawianie sędziów do donosów i spotkań z politykami PiS, a także blokowanie spraw ze względu na kalendarz wyborczy. Jarosław Wyrembak też został wybrany do TK głosami posłów PiS.

Prognoza pogody na piątek 20 grudnia

W piątek pogodnie. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, lokalnie w obszarach podgórskich do 16 stopni Celsjusza. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h, w górach do 90-120 km/h.

PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

41 procent badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 procent ankietowanych. Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

Krewni, przyjaciele i mieszkańcy pożegnali ofiary tragedii w Szczyrku

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Szczyrku pożegnali w czwartek osiem ofiar wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia. Prokuratura tymczasem zatrzymała trzech mężczyzn podejrzewanych o przyczynienie się do tragedii. To prezes firmy, która zleciła przewiert gazociągu nieopodal budynku i dwaj pracownicy firmy, która zlecenie wykonywała. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Nowe wytyczne Prokuratora Krajowego dla prokuratorów

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski doprecyzował swoją wcześniejszą prośbę do prokuratorów w sprawie sędziów. Wnioski w sprawie kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych prokuratorzy powinni kierować bezpośrednio do prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Choć "ustawa represjonująca" sędziów nie weszła jeszcze w życie, to dyscyplinowanie sędziów trwa.

Protesty nie tylko w Warszawie. "To nasz obywatelski obowiązek"

W środę wieczorem nie tylko w największych miastach, ale także w mniejszych miejscowości odbyły się protesty. W Białej Podlaskiej, Legnicy, Łomży zbierali się mieszkańcy, solidarni z sędziami, dla których projekt "ustawy represyjnej" mija się z wolnością.

Czego mają dotyczyć przepisy "ustawy represyjnej"?

Co takiego jest w projekcie "ustawy represyjnej", że prawnicy z Biura Analiz Sejmowych mówią o możliwym naruszeniu unijnego prawa, a Sąd Najwyższy nawet o polexicie. Dlaczego gremia sędziowskie, adwokackie i prokuratorskie jednym głosem mówią o ustawie kneblującej usta i likwidującej sędziowską niezależność? Nowe przepisy mają zakazać podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczpospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów.