Najnowsze

Najnowsze

Podsumowanie 28. Finału WOŚP. Owsiak zwrócił się do prezydenta

Padł kolejny rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach tegorocznego finału fundacja zebrała 186 133 610 złotych i 66 groszy. To o ponad 10 milionów złotych więcej niż w 2019 roku. Już w maju zostaną ogłoszone pierwsze przetargi na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pomoże ratować życie i zdrowie pacjentów. Na dzisiejszej konferencji Jerzy Owsiak podsumował tegoroczny finał i skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę, który zgodził się na przekazanie dwóch miliardów złotych na media publiczne.

Były dwa miliardy na media państwowe, będą niemal trzy miliardy na Fundusz Medyczny

Rząd i prezydent Andrzej Duda postanowili przeznaczyć niemal dwa miliardy złotych na rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu niezapłaconych abonamentów radiowo-telewizyjnych. Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek późnym wieczorem. W niedzielę Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili powstanie Funduszu Medycznego z budżetem w wysokości dwóch miliardów 750 milionów złotych. Ma on być przeznaczony między innymi na nowoczesne leczenie chorób nowotworowych.

Już osiem wykrytych przypadków zakażenia nowym koronawirusem w Polsce

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To kobieta, która trafiła do szpitala w Warszawie, i mężczyzna, który trafił do szpitala w Raciborzu. Łącznie w Polsce mamy więc już osiem przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Pozostali pacjenci przebywają w szpitalach w Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu i Ostródzie. W życie weszła w niedzielę specjalna ustawa dotycząca koronawirusa.

Prognoza pogody na niedzielę 8 marca

W niedzielę pogodnie, tylko na wschodzie Polski zanikające opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Zabójstwo pod Choszcznem. Policjanci postrzelili podejrzanego

W czwartek po południu w kolonii Chłopowo pod Choszcznem w Zachodniopomorskiem doszło do zabójstwa. Kobieta, która mieszkała samotnie w wynajmowanym od koła łowieckiego budynku, została zastrzelona. Według prokuratury sprawcą jest jej były mąż, który zastrzelił kobietę, a następnie postrzelił myśliwego, który ruszył jej na pomoc. Kiedy do akcji wkroczyła policja, miał on także oddać strzały w kierunku radiowozu. Funkcjonariusze musieli użyć broni. Podejrzewany został ranny i trafił do szpitala.

"Sala samobójców. Hejter" od piątku w kinach. "Rzeczywistość prześcignęła nasz film"

Od piątku najnowszy film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter" można oglądać w kinach. To nie jest film ku pokrzepieniu serc. To raczej wizja otaczającego nas świat przeniesiona na kinowe ekrany. "Sala Samobójców. Hejter" opowiada o zjawiskach, z którymi stykamy się na co dzień, które obserwujemy w internecie, na ulicy czy w szkole, i na które coraz częściej przestajemy zwracać uwagę.

"Proces trudno byłoby nazwać uczciwym". Niemiecki sąd odmówił wydania podejrzanego

Niemiecki sąd boi się wydać Polsce podejrzanego, bo wprowadzone przez PiS reformy sądownictwa nie gwarantują prawa do uczciwego procesu. Przed wydaniem wyroku sąd w Karlsruhe zapoznał się między innymi z treścią tak zwanej "ustawy represyjnej", którą w lutym podpisał prezydent Andrzej Duda. "W sytuacji, gdy sędziowie w Polsce muszą liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi jedynie z powodu ocen dowodów dokonanych przez nich w procesie karnym, to nie byliby oni w pełni niezależni, a proces trudno byłoby nazwać uczciwym" - ocenił Wyższy Sąd Krajowy w Karlsruhe. Decyzja sądu dotyczy mężczyzny ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania i podejrzewanego o oszustwo.

Szósty w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. "Pacjent czuje się dobrze"

Jest szósty wykryty w Polsce przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Chory podróżował tym samym autokarem z Niemiec co polski "pacjent zero". Został umieszczony w szpitalu w Ostródzie. Pozostałe polskie przypadki to między innymi 26-latek we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii, i małżeństwo w średnim wieku w Szczecinie, które wróciło z Włoch.

Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

Zanim ona (szczepionka - przyp. red.) pojawi się na rynku, to jest co najmniej dziewięć miesięcy, nawet półtora roku, żeby była realnie dopracowana - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr hab. n med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odniósł się w ten sposób do procesu opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wirus powoduje łagodne zakażenie - śmiertelność w grupach wiekowych do 9 roku życia to jest 0,1 procent, do 29 roku życia to 0,2 procent. Ta śmiertelność jest podwyższona w przypadku seniorów. - 80 procent przebiegu tej infekcji jest łagodna - stwierdził drugi gość programu, doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży. - To co, teraz należy do instytucji państwowych, to jest przygotowanie się na ewentualność zwiększenia intensywności diagnostyki - podkreślił.

Kolejne potwierdzone przypadki zakażenia w Polsce: Ostróda, Szczecin i Wrocław

Są cztery nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Jedna z zakażonych osób jechała z Niemiec tym samym autokarem, co pierwszy chory pacjent, i wysiadła na końcu trasy - w Ostródzie. Pozostali chorzy są we Wrocławiu i w Szczecinie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski chwali zachowanie chorych i apeluje do wszystkich służb o "gotowość".

Ministrowie zdrowia w Brukseli. Kolejny przypadek zakażenia w unijnych instytucjach

Ministrowie zdrowia krajów członkowskich Unii Europejskiej spotkali się w piątek na naradzie w Brukseli. To było nadzwyczajne spotkanie poświęcone epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że dzięki unijnym regulacjom Polska otrzyma szczepionkę, jak tylko stanie się dostępna. Tymczasem przybywa zakażonych we Włoszech i w USA. W stanie Waszyngton jeden z domów opieki dla osób starszych stał się ogniskiem choroby. Co najmniej 9 podopiecznych zmarło.

Jak przebiega kwarantanna? "Osoba musi ograniczyć kontakty społeczne"

Osoby, które miały kontakt z pacjentami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 muszą poddać się odizolowaniu. Turyści, którzy wrócili z miejsc zagrożonych wirusem również powinni rozważyć kwarantannę. Dwa tygodnie w zamknięciu to podstawa. Dlatego warto wiedzieć, co w tym czasie wolno, a czego nie wolno robić.

Prognoza pogody na sobotę 7 marca

W sobotę będzie pochmurno z przejaśnieniami. W kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 12 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy z kierunków zachodnich. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 993 hPa.

Kazał sypać konfetti z helikoptera. Szef podlaskiej policji zamierza odejść?

Komendant wojewódzki policji w Białymstoku Daniel Kołnierowicz, który jest kojarzony z akcją sypania konfetti z helikoptera i konkursem na pisanie anonimów na posłankę, ma ustąpić ze stanowiska. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvn24.pl, generał Daniel Kołnierowicz zamierza przejść na emeryturę jeszcze w tym miesiącu. On sam sprawy nie komentuje. Według sejmowej opozycji to kolejny przykład pozbywania się z policji ludzi związanych z byłym wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim.

Jest już tylko kilka krajów w Europie, w których nie wykryto jeszcze koronawirusa

W Europie rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Odnotowano pierwsze przypadki zakażeń nowym koronawirusem w Serbii, Watykanie i na Słowacji. W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich. Żadnego przypadku zakażenia koronawirusem nie wykryto jeszcze tylko w Albanii, Bułgarii, Czarnogórze, Mołdawii, Turcji, a także na Malcie i na Cyprze.