"Myjemy ręce, ale telefonu już nie". Smartfony większym siedliskiem bakterii niż toalety


Higiena w walce z koronawirusem jest najważniejsza. Zarazki i bakterie były, są i będą wśród nas. Nie należy popadać w histerię, ale warto wiedzieć, na których przedmiotach gromadzi się ich najwięcej. Jednym z takich przedmiotów jest smartfon.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez smartfonów. Między innymi dlatego telefony komórkowe to jedno z największych siedlisk bakterii. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie odkryli, że na telefonach komórkowych znajduje się ich kilka razy więcej niż w większości toalet.

- Zarazki ze wszystkiego, co dotykamy rękoma, lądują na naszym telefonie. Myjemy ręce, ale telefonu już nie, więc bakterie trafiają z powrotem na nasze dłonie - tłumaczy pediatra dr Jo-Ann Harris.

Na banknotach i na klawiaturach

Telefonów dotykamy nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Regularnie brudne urządzenia mają kontakt z naszą twarzą.

- Powinniśmy swój telefon przecierać jakąś szmatką z mikrofibrą albo specjalnymi środkami. Telefony komórkowe już najczęściej nie mają klawiszy, tylko mają płaskie ekrany - są dużo łatwiejsze do przetarcia. Ale pamiętajmy o tym, że mając je w etui, warto je od czasu do czasu wyjąć i całe przetrzeć, żeby tam się bakterie nie namnażały - wyjaśnia Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Każdego dnia dotykamy wielu przedmiotów i wielu powierzchni, więc nieustannie mamy do czynienia z bakteriami. Do grona najbrudniejszych przedmiotów możemy zaliczyć między innymi klawiatury komputerowe, pistolety na stacjach paliw, koszyki sklepowe, klamki, przyciski w windach, włączniki świateł czy pieniądze.

- Analizuje się, ile bakterii jest na pieniądzach, na pieniądzach papierowych, ponieważ one często są dotykane, przechowywane w ciepłym miejscu, bo w portfelu gdzieś przy ciele. Bakterie mają stosunkowo łatwą drogę do namnażania się na tych przedmiotach - mówi dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

Sami pomagamy bakteriom

Bakterie bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w łazience, między innymi podczas spłukiwania wody. Szczoteczka do zębów może być domem nawet dla 100 milionów bakterii. Drobnoustroje są też tam, gdzie przygotowujemy jedzenie.

- Powinniśmy myć warzywa przed krojeniem. Czasami zostawiamy talerze z jedzeniem na całą noc. Wiele osób kroi surowe mięso na desce, a później wykorzystuje tę samą deskę do krojenia warzyw. Gąbkami do naczyń często wycieramy blaty czy zlew. To wszystko sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii - wymienia dr Sharon Bergquist z Uniwersytetu Emory'ego.

Bakterie są wszędzie. Na wszystkich powierzchniach, na naszym ciele i w naszych organizmach. Na przedmiotach utrzymują się do kilku godzin.

- Generalnie, bakterie, które znajdują się na przedmiotach często dotykanych, są bakteriami potencjalnie niebezpiecznymi, dlatego że najczęściej są to gronkowce, paciorkowce, czasami pałeczki jelitowe. Są to potencjalnie niebezpieczne bakterie - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski.

Higiena powinna być podstawą w walce z bakteriami. Dlatego po każdym kontakcie z przedmiotami, których mogli dotykać inni ludzie, powinniśmy dokładnie umyć ręce.

Autor: Justyna Kowalewska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS