Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem

02.03.2020 | Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem
02.03.2020 | Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
02.03.2020 | Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmemMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Koleje dużych prędkości mają dowozić pasażerów do Centralnego Portu Komunikacyjnego z wielu miast w Polsce. Budowa CPK i linii kolejowych ma się rozpocząć w 2023 roku. Z dostępnych publicznie planów wynika, że nowe linie kolejowe mają przebiegać między innymi przez rezerwat przyrody w Łodzi, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie i ośrodek opieki dla dorosłych z autyzmem koło Krakowa.

Centrum Nauki i Życia FARMA, popularnie zwane Farmą Życia, to ośrodek dla dorosłych z autyzmem, który jest prowadzony przez Fundację Wspólnota Nadziei. Ma 150 podopiecznych. To jedyna taka ostoja w Polsce. Mieści się we wsi Więckowice, około 20 kilometrów od Krakowa. Tamtędy ma przebiegać linia kolejowa łącząca Kraków z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- Prawie połowa wsi do wyburzenia. Na to sobie nie możemy pozwolić - mówi Adam Wierzbicki, sołtys Więckowic. W rodzinach mieszkańców wsi, tak jak w rodzinach podopiecznych ośrodka Farma Życia, pojawiła się panika.

Wiele osób poświęciło czas i pieniądze, by Farma Życia powstała. Tamtejszy personel wie, jak z dorosłymi autystykami postępować.

- W innej placówce nie daliby sobie rady z opieką i trafiłby do szpitala psychiatrycznego, czego nie jestem sobie w stanie wyobrazić, ani się z tym pogodzić - mówi Danuta Ćwik, matka podopiecznego Farmy Życia.

Kolejny przykład: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Regionalna perełka. Tamtędy też mają przebiegać tory. Setki gatunków roślin i zwierząt, także rzadkich i chronionych, stracą dotychczasowe miejsce do życia.

- Nasz ogród botaniczny zostałby przez tę linię kolejową nie tylko uszczuplony, ale przede wszystkim wyrwany z tej harmonii krajobrazowej - mówi Leszek Trząski ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Nowe warianty tras

Z każdym dniem kolejne samorządy z przerażeniem odkrywają, jaki rząd szykuje im los. Stare warianty przebiegu tras pociągów są zastępowane przez nowe.

Zaskoczenie i specjalna sesja rady miejskiej również w Łodzi. Tam studium zagospodarowania miasta i lokalne plany zagospodarowania przestrzennego podporządkowane były południowemu wariantowi przebiegu szybkich kolei. W nowym projekcie kolej ma przecinać północną część Łodzi.

- To, co rząd przygotował, powoduje chaos w planowaniu przestrzennym - mówi Mateusz Walasek, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Łodzi.

Ucierpią mieszkańcy, których domy trzeba będzie wyburzyć, i ucierpią zielone płuca miasta.

- Jest niewiarygodną hipokryzją PiS-u, że z jednej strony PiS apeluje o to, aby nasadzić około miliona drzew w całym kraju, a jednocześnie chce doprowadzić do degradacji środowiska poprzez wysuszenie na przykład Parku na Zdrowiu, czy rezerwatu Polesia Konstantynowskiego - uważa Marcin Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi i radny Koalicji Obywatelskiej.

Łódzcy radni odsyłają decydentów do Francji i Hiszpanii, by odrobili lekcje i zobaczyli, jak się buduje szybką kolej bez konfliktów z istniejącą infrastrukturą i lokalnymi społecznościami.

Przedmiot dyskusji

Co na to ludzie odpowiadający za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego? Zapewniają, że obecne plany to tylko projekty.

- Ten czas, gdy będziemy jeździć od gminy do gminy i konsultować każdy z przebiegów, jeszcze nadejdzie. Natomiast to nie jest jeszcze dziś - tłumaczy Mikołaj Wild, prezes CPK.

W czwartek temat tras szybkiej kolei pojawi się podczas obrad sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego.

Budowa ma ruszyć w 2023 roku.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS