Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem

02.03.2020 | Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem
02.03.2020 | Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
02.03.2020 | Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmemMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Koleje dużych prędkości mają dowozić pasażerów do Centralnego Portu Komunikacyjnego z wielu miast w Polsce. Budowa CPK i linii kolejowych ma się rozpocząć w 2023 roku. Z dostępnych publicznie planów wynika, że nowe linie kolejowe mają przebiegać między innymi przez rezerwat przyrody w Łodzi, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie i ośrodek opieki dla dorosłych z autyzmem koło Krakowa.

Centrum Nauki i Życia FARMA, popularnie zwane Farmą Życia, to ośrodek dla dorosłych z autyzmem, który jest prowadzony przez Fundację Wspólnota Nadziei. Ma 150 podopiecznych. To jedyna taka ostoja w Polsce. Mieści się we wsi Więckowice, około 20 kilometrów od Krakowa. Tamtędy ma przebiegać linia kolejowa łącząca Kraków z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- Prawie połowa wsi do wyburzenia. Na to sobie nie możemy pozwolić - mówi Adam Wierzbicki, sołtys Więckowic. W rodzinach mieszkańców wsi, tak jak w rodzinach podopiecznych ośrodka Farma Życia, pojawiła się panika.

Wiele osób poświęciło czas i pieniądze, by Farma Życia powstała. Tamtejszy personel wie, jak z dorosłymi autystykami postępować.

- W innej placówce nie daliby sobie rady z opieką i trafiłby do szpitala psychiatrycznego, czego nie jestem sobie w stanie wyobrazić, ani się z tym pogodzić - mówi Danuta Ćwik, matka podopiecznego Farmy Życia.

Kolejny przykład: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Regionalna perełka. Tamtędy też mają przebiegać tory. Setki gatunków roślin i zwierząt, także rzadkich i chronionych, stracą dotychczasowe miejsce do życia.

- Nasz ogród botaniczny zostałby przez tę linię kolejową nie tylko uszczuplony, ale przede wszystkim wyrwany z tej harmonii krajobrazowej - mówi Leszek Trząski ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Nowe warianty tras

Z każdym dniem kolejne samorządy z przerażeniem odkrywają, jaki rząd szykuje im los. Stare warianty przebiegu tras pociągów są zastępowane przez nowe.

Zaskoczenie i specjalna sesja rady miejskiej również w Łodzi. Tam studium zagospodarowania miasta i lokalne plany zagospodarowania przestrzennego podporządkowane były południowemu wariantowi przebiegu szybkich kolei. W nowym projekcie kolej ma przecinać północną część Łodzi.

- To, co rząd przygotował, powoduje chaos w planowaniu przestrzennym - mówi Mateusz Walasek, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Łodzi.

Ucierpią mieszkańcy, których domy trzeba będzie wyburzyć, i ucierpią zielone płuca miasta.

- Jest niewiarygodną hipokryzją PiS-u, że z jednej strony PiS apeluje o to, aby nasadzić około miliona drzew w całym kraju, a jednocześnie chce doprowadzić do degradacji środowiska poprzez wysuszenie na przykład Parku na Zdrowiu, czy rezerwatu Polesia Konstantynowskiego - uważa Marcin Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi i radny Koalicji Obywatelskiej.

Łódzcy radni odsyłają decydentów do Francji i Hiszpanii, by odrobili lekcje i zobaczyli, jak się buduje szybką kolej bez konfliktów z istniejącą infrastrukturą i lokalnymi społecznościami.

Przedmiot dyskusji

Co na to ludzie odpowiadający za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego? Zapewniają, że obecne plany to tylko projekty.

- Ten czas, gdy będziemy jeździć od gminy do gminy i konsultować każdy z przebiegów, jeszcze nadejdzie. Natomiast to nie jest jeszcze dziś - tłumaczy Mikołaj Wild, prezes CPK.

W czwartek temat tras szybkiej kolei pojawi się podczas obrad sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego.

Budowa ma ruszyć w 2023 roku.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy przestanie padać? Kiedy woda opadnie? Niestety, jeszcze to potrwa. Nie tylko ulewy, ale także wichury. Narzekaliśmy na upały i suszę - to już ich nie ma. Meteorolodzy mówią: obyśmy dali radę do wtorku.

"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

Źródło:
Fakty TVN

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS