Najnowsze

Najnowsze

W szpitalach brakuje lekarzy chorób zakaźnych. "Ta sytuacja trwa i pogarsza się od wielu lat"

Przez lata oddziały zakaźne w polskich szpitalach były zamykane. Głównie dlatego, że brakowało lekarzy. Młodych nie było, a starsi przechodzili na emerytury. Tylko wtedy nie było zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. - Wydawało się, że to nie jest specjalizacja przyszłościowa. Obecna sytuacja w brutalny sposób to powszechne mniemanie zmienia - komentuje Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Wysłuchanie przed TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyło się wysłuchanie w sprawie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które ustanawiają Izbę Dyscyplinarną. Komisja Europejska dąży do zawieszenia pracy Izby Dyscyplinarnej, bo w ocenie unijnych urzędników ta instytucja nie spełnia unijnych standardów niezależności sądów. Przedstawicielka polskiego rządu przekonywała, że Komisja Europejska nie wskazała okoliczności, które potwierdziłyby taką tezę.

Prognoza pogody na wtorek 10 marca

W poniedziałek pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie, północy i wschodzie kraju okresami opady deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Pomorzu i Suwalszczyźnie, 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, na Wybrzeżu do 70km/h, a w górach do 100 km/h.

Szumowski: scenariusze zamykania szkół są rozważane

Panika "nie", ale jak najdalej posunięta prewencja - absolutnie "tak". Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wymusza zmianę naszych przyzwyczajeń. Od wylewnych powitań poczynając na reżimie higienicznym kończąc. W centrum uwagi - dzieci i młodzież. Najczęściej infekcję przechodzą łagodnie lub bezobjawowo, ale są na zakażenia podatne i mogą być ich nosicielami.

Polityczny spór o pieniądze na ochronę zdrowia. Opozycja: to ratowanie kampanii prezydenta Dudy

Ciąg dalszy politycznej wojny o miliardy złotych. Mimo apeli opozycji, środowisk lekarskich i pacjentów onkologicznych prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przeznaczającą niemal dwa miliardy złotych na media państwowe. W niedzielę ogłosił, że powstanie nowy fundusz medyczny z pulą niemal trzech miliardów złotych. Jednak rząd nie podał kiedy zostanie wprowadzony, ani skąd dokładnie znalazł środki na fundusz. Politycy opozycji mówią, że to próba ratowania ratowania kampanii Andrzeja Dudy.

Rząd apeluje o dowoływanie imprez masowych

Główny Inspektorat Sanitarny i premier Mateusz Morawiecki rekomendują odwołanie wszystkich imprez masowych. Apel dotyczy wydarzeń planowanych na ponad tysiąc uczestników, w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zwraca się z apelem do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie większych skupisk ludzi.

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

W poniedziałek w Polsce odnotowanych zostało 16 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodał, że zakażeń najpewniej będzie przybywać. W niedzielę do szpitala we Wrocławiu trafił 73-letni mężczyzna, jego stan jest ciężki. Pogarsza się także stan zdrowia pacjentki ze Szczecina.

Skąd pomysł na Fundusz Medyczny? Sprzeczne słowa ministra

W piątek, w ostatnim dniu konstytucyjnego terminu, Andrzej Duda podpisał ustawę przeznaczającą niemal dwa miliardy złotych na media publiczne. Opozycja domagała się, by te pieniądze przeznaczyć na polską onkologię. W niedzielę prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że powstanie Fundusz Medyczny, który zostanie zasilony kwotą 2 miliardów 750 milionów złotych. Minister zdrowia raz powiedział, że to coś, o czym dyskutowano od dawna, innym razem - że jest to pomysł "sprzed godzin".

Marsze z okazji Dnia Kobiet. Polki upominają się o swoje prawa

"Tak" - dla pełnej równości, "nie" - dla przemocy i seksizmu. Kobiety upominają się o swoje prawa. Nie tylko od święta, bo walka z różnymi ograniczeniami to codzienność. Jednak z okazji Dnia Kobiet, ich głos może być donośniejszy. O czym mówiły na manifach w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku?

Nowy program w TVN24. "Debata Faktów: Kampania 2020"

Na antenie TVN24 rusza poprzedzający wybory prezydenckie cykl "Debata Faktów: Kampania 2020". W kolejne niedziele - Piotr Marciniak, Radomir Wit i przedstawiciele sztabów wyborczych będą rozmawiać o wszystkim, co w kampanii ważne i aktualne. Cotygodniowy cykl będzie można oglądać w niedziele o godz. 19.20 na antenie TVN24.

Prognoza pogody na poniedziałek 9 marca

W poniedziałek na zachodzie kraju oraz Pomorzu będzie pochmurno, wystąpią okresowe opady deszczu. Poza tym w kraju przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 10 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

Polski rząd i Komisja Europejska przedstawią w poniedziałek swoje argumenty w TSUE

W poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się wysłuchanie w sprawie tych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które ustanawiają Izbę Dyscyplinarną. To dla obydwu stron sporu, czyli Komisji Europejskiej i polskiego rządu, ostatnia szansa na prezentację swoich argumentów. Komisja tłumaczy, że chce "chronić sędziów przed kontrolą polityczną", a polski rząd utrzymuje, że TSUE w ogóle nie może się zajmować sprawami ustroju polskiego sądownictwa. Po wysłuchaniu TSUE ma zdecydować o ewentualnym zastosowaniu środków tymczasowych. Jednym z takich środków może być zawieszenie stosowania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej. Gdyby polskie władze nie podporządkowały się decyzji TSUE, to groziłyby Polsce kary finansowe.

Coraz więcej Polaków studiuje za granicą

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia za granicą. To niezwykła możliwość poznania nowych kultur i zdobycia cennego doświadczenia. Najczęstsze kierunki to Wielka Brytania, Niemcy, Francja oraz Dania.

Miłe gesty w Dniu Kobiet, ale problemy pozostają

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jakie problemy dotykają kobiety w Polsce? Jednym z nich jest powrót na rynek pracy po wielu latach opiekowania się niepełnosprawnym dzieckiem. Problemy z ponowną aktywizacją zawodową mają też matki wracające do pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, szczególnie wtedy, kiedy nie mogą pracować na pełny etat.

Podsumowanie 28. Finału WOŚP. Owsiak zwrócił się do prezydenta

Padł kolejny rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach tegorocznego finału fundacja zebrała 186 133 610 złotych i 66 groszy. To o ponad 10 milionów złotych więcej niż w 2019 roku. Już w maju zostaną ogłoszone pierwsze przetargi na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pomoże ratować życie i zdrowie pacjentów. Na dzisiejszej konferencji Jerzy Owsiak podsumował tegoroczny finał i skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę, który zgodził się na przekazanie dwóch miliardów złotych na media publiczne.

Były dwa miliardy na media państwowe, będą niemal trzy miliardy na Fundusz Medyczny

Rząd i prezydent Andrzej Duda postanowili przeznaczyć niemal dwa miliardy złotych na rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu niezapłaconych abonamentów radiowo-telewizyjnych. Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek późnym wieczorem. W niedzielę Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili powstanie Funduszu Medycznego z budżetem w wysokości dwóch miliardów 750 milionów złotych. Ma on być przeznaczony między innymi na nowoczesne leczenie chorób nowotworowych.

Już osiem wykrytych przypadków zakażenia nowym koronawirusem w Polsce

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To kobieta, która trafiła do szpitala w Warszawie, i mężczyzna, który trafił do szpitala w Raciborzu. Łącznie w Polsce mamy więc już osiem przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Pozostali pacjenci przebywają w szpitalach w Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu i Ostródzie. W życie weszła w niedzielę specjalna ustawa dotycząca koronawirusa.