Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"

19.04.2020 | Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"
19.04.2020 | Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.04.2020 | Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Do poniedziałku mamy poznać składy obwodowych komisji wyborczych. Wciąż są mocno dziurawe, ale mogą nie być potrzebne, jeśli tryb wyborów się zmieni. PKW straciła część swoich uprawnień - i to w ramach "tarczy antykryzysowej" - ale wciąż nie wiadomo, jakie właściwie wybory trzeba zorganizować - klasyczne, czy korespondencyjne?

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

PiS wprowadził takie zmiany do prawa wyborczego, że nawet były szef PKW nie wie już kompletnie nic. - Nie wiemy, gdzie będziemy głosować. Czy w lokalach wyborczych, czy przy skrzynkach pocztowych. Nie wiemy, jak będą liczone głosy, kto będzie liczył głosy. Czy komisje obwodowe, czy gminne komisje obwodowe. Jakie są warunki ważności głosu. Nic nie wiemy - mówi Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW.

Obecnie stan prawny jest taki, że wybory nie mogą się odbyć, a mają się odbyć dokładnie za trzy tygodnie. - Ani w lokalach nie można na dzień dzisiejszy głosować, ani również w głosowaniu korespondencyjnym - dodaje Wojciech Hermeliński.

PiS chce wyłącznie głosowania korespondencyjnego, ale tej ustawy nie ma. Musi ją jeszcze uchwalić Senat i podpisać prezydent. PKW pozostała jedna czynność. Do poniedziałku komisarze wyborczy mają przedstawić składy obwodowych komisji wyborczych. Ci, którzy dotąd chętnie pracowali w komisjach, dziś mówią "nie".

- Boję się z jednej strony zarażenia, z drugiej strony boję się też atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać - mówi Olga Wróblewska, była członkini obwodowej komisji wyborczej.

PiS bagatelizuje chaos

Nie chcą pracować nawet ci, którzy w komisjach zasiadali od 1989 roku. Do pracy w komisjach zgłosiło się nieco ponad sto tysięcy osób. Potrzeba dwa razy tyle. Problem jednak nie w braku ludzi, a w tym, że w wyborach korespondencyjnych te komisje są zupełnie niepotrzebne, bo liczyć głosy mają komisje gminne.

Głosowanie korespondencyjne, przy którym upiera się PiS, może zostać uchwalone najwcześniej 6 maja, na cztery dni przed wyborami. Minister aktywów państwowych, który ma z Pocztą Polską wszystko zorganizować jest pewny, że się uda. Jednak do 6 maja nie powinien podejmować żadnych czynności. - Nie ma podstawy prawnej do tego, żeby w aktualnej sytuacji organizować wybory korespondencyjne, skoro ta ustawa jeszcze nie została rozpatrzona przez Senat - uważa doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Państwową Komisję Wyborczą zastępuje działacz partyjny Jacek Sasin - mówi Izabela Leszczyna z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

PiS bagatelizuje chaos prawny, który sam wprowadził. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie Borysa Budki z Jarosławem Gowinem i według informacji "Faktów" TVN - porozumienie o odrzuceniu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym jest bardziej niż prawdopodobne. - Wtedy nie ma wyborów - twierdzi Wojciech Hermeliński.

Co ze stwierdzeniem ważności?

Nie tylko z PKW jest problem, ale i z Sądem Najwyższym, który orzeka o ważności wyborów. Niewykluczone, że na podstawie orzeczenia TSUE - Izba Pracy nie dopuści do orzekania sędziów powołanych przez nową KRS.

- Po to wychodziliśmy przed sądy w całej Polsce. Po to wychodziliśmy przed Sąd Najwyższy, żeby bronić Sądu Najwyższego, żeby bronić tych prawdziwych sędziów. Tych, którzy są w stanie orzekać niezależnie - tłumaczy Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Gdyby PiS-owi udało się przeprowadzić wybory 10 maja, to o ich ważności na dziś miałaby decydować izba Sądu Najwyższego, która została w całości powołana przez polityków PiS.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS