Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"

19.04.2020 | Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"
19.04.2020 | Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.04.2020 | Nie zgłosiła się do komisji. "Boję się atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Do poniedziałku mamy poznać składy obwodowych komisji wyborczych. Wciąż są mocno dziurawe, ale mogą nie być potrzebne, jeśli tryb wyborów się zmieni. PKW straciła część swoich uprawnień - i to w ramach "tarczy antykryzysowej" - ale wciąż nie wiadomo, jakie właściwie wybory trzeba zorganizować - klasyczne, czy korespondencyjne?

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

PiS wprowadził takie zmiany do prawa wyborczego, że nawet były szef PKW nie wie już kompletnie nic. - Nie wiemy, gdzie będziemy głosować. Czy w lokalach wyborczych, czy przy skrzynkach pocztowych. Nie wiemy, jak będą liczone głosy, kto będzie liczył głosy. Czy komisje obwodowe, czy gminne komisje obwodowe. Jakie są warunki ważności głosu. Nic nie wiemy - mówi Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW.

Obecnie stan prawny jest taki, że wybory nie mogą się odbyć, a mają się odbyć dokładnie za trzy tygodnie. - Ani w lokalach nie można na dzień dzisiejszy głosować, ani również w głosowaniu korespondencyjnym - dodaje Wojciech Hermeliński.

PiS chce wyłącznie głosowania korespondencyjnego, ale tej ustawy nie ma. Musi ją jeszcze uchwalić Senat i podpisać prezydent. PKW pozostała jedna czynność. Do poniedziałku komisarze wyborczy mają przedstawić składy obwodowych komisji wyborczych. Ci, którzy dotąd chętnie pracowali w komisjach, dziś mówią "nie".

- Boję się z jednej strony zarażenia, z drugiej strony boję się też atmosfery. Boję się tego, jak ludzie się mogą zachowywać - mówi Olga Wróblewska, była członkini obwodowej komisji wyborczej.

PiS bagatelizuje chaos

Nie chcą pracować nawet ci, którzy w komisjach zasiadali od 1989 roku. Do pracy w komisjach zgłosiło się nieco ponad sto tysięcy osób. Potrzeba dwa razy tyle. Problem jednak nie w braku ludzi, a w tym, że w wyborach korespondencyjnych te komisje są zupełnie niepotrzebne, bo liczyć głosy mają komisje gminne.

Głosowanie korespondencyjne, przy którym upiera się PiS, może zostać uchwalone najwcześniej 6 maja, na cztery dni przed wyborami. Minister aktywów państwowych, który ma z Pocztą Polską wszystko zorganizować jest pewny, że się uda. Jednak do 6 maja nie powinien podejmować żadnych czynności. - Nie ma podstawy prawnej do tego, żeby w aktualnej sytuacji organizować wybory korespondencyjne, skoro ta ustawa jeszcze nie została rozpatrzona przez Senat - uważa doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Państwową Komisję Wyborczą zastępuje działacz partyjny Jacek Sasin - mówi Izabela Leszczyna z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

PiS bagatelizuje chaos prawny, który sam wprowadził. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie Borysa Budki z Jarosławem Gowinem i według informacji "Faktów" TVN - porozumienie o odrzuceniu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym jest bardziej niż prawdopodobne. - Wtedy nie ma wyborów - twierdzi Wojciech Hermeliński.

Co ze stwierdzeniem ważności?

Nie tylko z PKW jest problem, ale i z Sądem Najwyższym, który orzeka o ważności wyborów. Niewykluczone, że na podstawie orzeczenia TSUE - Izba Pracy nie dopuści do orzekania sędziów powołanych przez nową KRS.

- Po to wychodziliśmy przed sądy w całej Polsce. Po to wychodziliśmy przed Sąd Najwyższy, żeby bronić Sądu Najwyższego, żeby bronić tych prawdziwych sędziów. Tych, którzy są w stanie orzekać niezależnie - tłumaczy Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Gdyby PiS-owi udało się przeprowadzić wybory 10 maja, to o ich ważności na dziś miałaby decydować izba Sądu Najwyższego, która została w całości powołana przez polityków PiS.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS