Liczba nowych zakażeń rośnie zamiast spadać. Rząd wstrzymuje wydobycie węgla w 12 kopalniach

08.06.2020 |  Liczba nowych zakażeń rośnie zamiast spadać. Rząd wstrzymuje wydobycie węgla w 12 kopalniach
08.06.2020 | Liczba nowych zakażeń rośnie zamiast spadać. Rząd wstrzymuje wydobycie węgla w 12 kopalniach
Renata Kijowska | Fakty TVN
08.06.2020 | Liczba nowych zakażeń rośnie zamiast spadać. Rząd wstrzymuje wydobycie węgla w 12 kopalniachRenata Kijowska | Fakty TVN

599 - o tylu nowych odnotowanych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Tylu nowych zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia dotychczas w Polsce nie odnotowano. Od wtorku zostanie wstrzymane wydobycie w 12 kopalniach węgla kamiennego - to decyzja rządu spowodowana falą zakażeń wśród górników. Nowe ogniska COVID-19 w Polsce wciąż się pojawiają. Ostatnio w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu.

Dezynfekcja i obostrzenia nie wystarczyły nawet w tych kopalniach, które rygorystycznie ich przestrzegały.

Na 599 nowych, odnotowanych w poniedziałek, zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce ponad połowa - 326 - przypada na województwo śląskie. Większość z tych nowych zakażonych to górnicy. Dlatego przez najbliższe trzy tygodnie wiele śląskich kopalń nie będzie fedrować.

- Wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy prace, w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - oświadczył w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W tych właśnie kopalniach pod ziemię zjeżdżać będą tylko ci, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo kopalni. Resztę rząd wysyła na tak zwane postojowe. - Wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają 100 procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych - obiecał Jacek Sasin.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, dlaczego postojowe górników jest wyższe niż innych pracowników. - Przechodzą w kwarantannę pracownicy oraz ich rodziny ze względu na wzrost zachorowań, czyli mamy odrębną, zupełnie odmienną sytuację - powiedziała.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Sytuacja się zmieniła

Były wiceminister gospodarki i były górnik Jerzy Markowski już miesiąc temu radził, by wstrzymać prace w kopalniach. Nie posłuchano go wtedy. - To wynika z braku wyobraźni i niekompetencji. (...) To można było zrobić dużo wcześniej - ocenił.

W zeszłym miesiącu słyszeliśmy od rządzących, że sytuacja w kopalniach jest pod kontrolą. - Jesteśmy w takim momencie rozwoju epidemii tu, na Śląsku, że mogę powiedzieć, że na pewno jest sytuacja opanowana - zapewniał 16 maja premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek minister zdrowia zapewniał, że przypadki zakażeń poza kopalniami nie powinny niepokoić. - Te przypadki na Śląsku, które mamy, są przypadkami z ogniska. Pojawiło się bardzo wiele krzywdzących różnych opinii o osobach mieszkających na Śląsku. Bardzo mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku również nie ma - oświadczył Łukasz Szumowski.

Główny inspektor sanitarny zapewnił, że cały kraj może czuć się bezpiecznie. - Nasza strategia to strategia zduszenia tego wirusa, to strategia ograniczenia w populacji, bardzo istotna strategia. Inne kraje tego nie robią, być może będą szły naszą drogą - stwierdził Jarosław Pinkas.

Nowe ogniska choroby

Epidemiolog prof. Maria Gańczak nie chce zgadywać, co główny inspektor sanitarny miał na myśli, widzi natomiast, że epidemia w Polsce wcale nie wygasła. - Nie można powiedzieć, że epidemia w pozostałych częściach kraju czy generalnie nawet na Górnym Śląsku poza kopalniami, że tę epidemię mamy pod kontrolą - oceniła. - Mamy duże ognisko w jednym ze szpitali - dodała.

W Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu koronawirusem zakaziło się 80 osób, pacjentów i pracowników. Zamknięto trzy oddziały szpitala.

W Białymstoku zamknięto dwa przedszkola. W jednym pracowała osoba zakażona, do drugiego chodziło zakażone dziecko. Także z tego powodu nieczynne jest Przedszkole nr 419 przy ulicy Ryżowej w Warszawie.

- Najprawdopodobniej dziecko zaraziło się od swoich rodziców. Rodzice też, niestety, mają pozytywny wynik testu - poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

W grupie zakażonego dziecka bawiło się jeszcze siedmioro innych dzieci. Ci, którzy mieli kontakt z zakażonym przedszkolakiem, zostali objęci kwarantanną.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS