Rezolucja na temat praworządności w Polsce przyjęta. Ziobro: będziemy twardo bronić polskich interesów

17.09 | Rezolucja na temat praworządności w Polsce przyjęta. Ziobro: będziemy twardo bronić polskich interesówtvn24

Ponad 500 eurodeputowanych zagłosowało za przyjęciem rezolucji negatywnie oceniającej stan praworządności w Polsce. Projekt wskazuje na "przytłaczające dowody" łamania praworządności, w tym zagrożenie dla niezawisłości sądów, niewłaściwe funkcjonowanie systemu legislacyjnego i wyborczego oraz zagrożenie dla praw podstawowych.

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą stanu praworządności i praw podstawowych w Polsce. Dokładnie 513 europosłów podniosło rękę "za" raportem uznającym Polskę za kraj, w którym łamane są prawa człowieka i prawa mniejszości seksualnych.

- Parlament Europejski wysłał dzisiaj jasny sygnał: oczekujemy od Rady Europejskiej konkretnych i zdecydowanych działań wobec polskiego rządu, który nie respektuje prawa - stwierdził eurodeputowany Wiosny Robert Biedroń.

Robert Biedroń był jednym z 20 polskich europosłów, którzy poparli rezolucję o stanie polskiej praworządności. Przeciw przyjęciu rezolucji byli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ludowcy wstrzymali się od głosu.

"Będziemy twardo bronić polskich interesów"

Do przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie praworządności w Polsce odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Będziemy twardo bronić polskich interesów i polskiej racji stanu w sporze z rozhisteryzowanymi elitami Unii Europejskiej - powiedział minister.

Niezależnie od politycznej oceny raportu jego przyjęcie - tak miażdżącą większością głosów - nie jest dobrą wiadomością dla polskiego rządu.

Każdy w Unii Europejskiej może teraz przeczytać, że Polska to kraj, w którym "pogarsza się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych".

Stanowisko Komisji Europejskiej

W środę Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiając w Parlamencie Europejskim swoją wizję Europy stanowczo zaznaczyła, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT".

- Bycie sobą to nie jest ideologia. To jest tożsamość i nikt nie może jej odebrać. Chcę postawić sprawę jasno: "strefy wolne od LGBT", to strefy wolne od ludzkości. Nie ma dla nich miejsca w naszej Unii – powiedziała Ursula von der Leyen.

Trudno o ostrzejsze stanowisko polityk, która stoi na czele unijnego rządu. To od von der Leyen zależeć będzie, jak stanowczo Komisja Europejska odpowie na apel europosłów, by uzależniać przyznawanie unijnych funduszy od przestrzegania praworządności.

Przewodnicząca KE w swoim wystąpieniu zapowiedziała również, że będzie dążyć do wzmocnienia praw osób należących do mniejszości seksualnych.

- Będę dążyć do wzajemnego uznawania stosunków rodzinnych w Unii. Jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju Unii Europejskiej, to oczywistej jest, że jesteś też rodzicem w innym kraju Unii Europejskiej – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Odpowiedź ministra sprawiedliwości na wystąpienie unijnej przewodniczącej pojawiła się błyskawicznie.

- (Słowa szefowej KE - przyp. red.) w sposób jednoznaczny i dosadny wskazują, że takie właśnie są zamierzenia i plany Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego: by stosować narzędzie przemocy wobec polskiej demokracji - mówił Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji.

Komisja zapowiada raporty

Ursula von der Leyen mówiąc o łamaniu praw osób LGBT, chciała zwrócić uwagę między innymi na osoby takie jak pani Alicja - mieszkanka Lubelszczyzny. Bo to między innymi radni powiatu lubelskiego przyjęli stanowisko pod hasłem "powiat wolny od ideologii LGBT", który - według jej autorów - ma stać na straży tradycyjnej polskiej rodziny.

- Nie wiem skąd wzięła się teza o ataku na polską rodzinę, bo jedyne co chcemy, to być polską rodziną. Chcemy zakładać rodziny, też polskie, też normalne - zaznaczyła pani Alicja Sienkiewicz.

Pod koniec września ma pojawić się raport Komisji Europejskiej o praworządności we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS