Najnowsze

Najnowsze

ZNP apeluje o zamknięcia szkół podstawowych w Małopolsce

Zmierzamy do "szkolnego lockdownu" - alarmują nauczyciele z województwa małopolskiego. W samym Krakowie już niemal co dziesiąty nauczyciel jest na zwolnieniu lekarskim, a ponad 200 jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o ferie jesienne i zamknięcie szkół w regionie na najbliższe dwa tygodnie.

To oni walczą na pierwszej linii frontu. Z czym mierzą się medycy?

Wyrazy podziwu i wdzięczność płyną z całej Polski dla lekarzy, pielęgniarki i ratowników - dla tych, którzy od miesięcy są na pierwszej linii frontu. To ich praca, często ponad siły, jest tym najcięższym orężem w walce z epidemią. Medycy opisują, jak wygląda ich codzienność, a te opisy można przeczytać na platformie Kontakt 24.

Morawiecki apeluje o współpracę, opozycja mówi o odrzuconych projektach

W środę rano rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad ustawami dotyczącymi walki z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił także aktualną informację na temat walki z epidemią. Krytykował osoby nienoszące maseczek, wzywał do solidarności i apelował o rygorystyczne przestrzeganie obostrzeń.

Kolejne protesty rolników. Demonstrujący zablokowali część dróg w Polsce

Piątka dla zwierząt znowu wyprowadziła na ulice protestujących rolników. Punktowe blokady paraliżują drogi w kraju. Demonstrujących popierają związki zawodowe i przedstawiciele izb rolniczych. Oni także żądają odrzucenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tymczasem prace legislacyjne trwają. Poprawiony przez senatorów projekt wrócił do Sejmu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada dyscyplinę partyjną w głosowaniu.

Ponad 10 tysięcy potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 jednej doby

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 130 osób. Niemal dziewięć i pół tysiąca osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2, wymaga leczenia szpitalnego. Wirus nie wybiera i może zaatakować każdego, bez względu na wiek czy zawód. Chorują aktorzy, nauczyciele, politycy.

Sejmowa debata o epidemii. "Zamiast walką o łóżka zajmowaliście się walką o stołki"

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pracują nad przepisami w sprawie walki z epidemią COVID-19. Wysłuchali też informacji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. - Sytuacja jest bardzo poważna - mówił szef resortu zdrowia i zapowiedział, że rząd może zwiększyć obostrzenia. Prawdopodobnie jeszcze w środę ma zapaść rządowa decyzja w sprawie szkół podstawowych. Uczniowie wyższych klas mają przejść na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

Kilka dni temu we Francji zamordowano nauczyciela, który prowadził lekcje na temat wolności słowa, na temat tolerancji, na temat granic wolności słowa. Nauczyciel został zabity przez 18-letniego imigranta pochodzenia czeczeńskiego. Sytuacja wywołała w kraju ogromne poruszenie. - Niewątpliwie trzeba ograniczyć język nienawiści w mediach społecznościowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych - dodał doktor Łukasz Jurczyszyn, dyrektor brukselskiego biura PISM. - Są przedmieścia, są dzielnice we Francji, gdzie faktycznie te zasady republikańskie nie są przestrzegane. Gdzie dziewczynki w wieku sześciu lat do szkoły chodzą w chustach, gdzie nie mogą bawić się lalkami, gdzie nie mają wstępu na basen - powiedziała Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS we Francji. - W tej chwili te radykalne nurty Islamu dają ideologię, dają podstawę prowadzącą do zbrodni, ale w pewien sposób nobilitują gniew, bunt i wrogość wobec państwa i jego kultury - zaznaczył profesor Aleksander Hall, historyk, publicysta, autor książek o Francji.

Sieć tymczasowych szpitali w Polsce. Gdzie mają powstać?

Na Stadionie Narodowym w Warszawie jeszcze nie ruszyły na dobre prace przy organizacji tymczasowego szpitala, a jest już propozycja kolejnej lokalizacji w stolicy. W Polsce to ma być cała sieć szpitali - w Gdańsku, Lublinie i Krakowie powstaną w centrach targowo-konferencyjnych.

Prognoza pogody na środę 21 października

W południowej części kraju będzie pogodnie. Poza tym wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, południowy.

Słowacki sąd odrzucił wniosek o azyl polityczny dla Magdaleny K.

Magdalena K. może trafić do Polski. Słowacki sąd odrzucił wniosek o azyl polityczny kobiety, która według prokuratury miała dowodzić krakowskim gangiem zajmującym się handlem narkotykami na ogromną skalę. Obrońcy Magdaleny K. zaskarżyli decyzję. Teraz sprawą zajmie się słowacki Sąd Najwyższy. .

Niespodziewany zwrot w Sejmie. Wniosek opozycji przyjęty, obrady odroczone

Czas na analizę, czy gra na czas? Opozycja i rządzący różnie widzą i opisują to, co działo się we wtorek w Sejmie. W poniedziałek późnym popołudniem wpłynął projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczący przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. We wtorek rano projekt miał być procedowany. Jednak opozycja wniosła o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS. Wniosek opozycji został przyjęty przez Sejm. Zjednoczona Prawica, mimo większości, przegrała. W klubie PiS nie głosowało aż 28 osób, w tym trzej liderzy partii koalicyjnych.

"Łatwo wybudować, łatwo wstawić respirator". Lekarze o szpitalach tymczasowych

Obecnie przez osoby, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem zajętych jest blisko dziewięć tysięcy łózek. O braku wystarczającej liczby lekarzy, czy pielęgniarek alarmują placówki w niemal każdym polskim mieście. Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że w każdym województwie powstanie szpital tymczasowy. Jak ta zapowiedź ministra zdrowia jest realizowana?

9291 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Czy będą kolejne obostrzenia?

Epidemia COVID-19 postępuje i hamulec wciśnięty przez rząd w ubiegłym tygodniu może nie wystarczyć. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiada, że być może niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone, na przykład dotyczące limitów wejść do poszczególnych miejsc. Decyzja ma zapaść w czwartek. Z kolei we wtorek resort zdrowia potwierdził 9291 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej przypadków zakażenia wirusem odnotowano w województwie małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim. Ministerstwo Zdrowia we wtorek przekazało także informację o śmierci 107 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

"Ta pandemia ma w Rosji olbrzymią skalę"

Jak druga fala zachorowań na COVID-19 przebiega na Ukrainie, Białorusi i w Rosji? Czy kryzys wywołany pandemią wpływa na społeczeństwa i politykę tych państw? W rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o tym dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Anna Łabuszewska, Wiktoria Bieliaszyn - dziennikarka "Gazety Wyborczej", dziennikarz telewizji Biełsat Michał Kacewicz i dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.