Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na poniedziałek 11 stycznia

W poniedziałek pochmurno z większymi przejaśnieniami. Tylko na północy kraju duże zachmurzenie i opady śniegu do 1-2 cm. Na Pomorzu opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 3 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h.

"Jestem gotowy trafić nawet do zakładu karnego"

Sędzia Igor Tuleya został wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego. Sprawa dotyczy naruszenia tajemnicy. Wcześniej Izba Dyscyplinarna pozbawiła go immunitetu. Sędzia powtarza - nie uznaję Izby jako legalnego sądu. Na wezwanie prokuratury się nie stawię, bo złamałbym prawo. Od odpowiedzialności nie uciekam.

Brak możliwości nieprzyjęcia mandatu? "Ten projekt odwraca kota ogonem"

Nowość w Sejmie i zaskoczenie w przepisach. Posłowie PiS złożyli projekt zmian w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada zniesienie możliwości nieprzyjęcia mandatu. Trzeba go będzie zapłacić, a dopiero później samemu odwoływać się do sądu. Pomysł posłów PiS budzi ogromne kontrowersje.

Pojawiają się kolejne nazwiska osób zaszczepionych poza kolejnością. W poniedziałek wnioski z raportu NFZ

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia na temat szczepień poza kolejnością w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dotarł już do ministra zdrowia, a wnioski z niego mają zostać ogłoszone w poniedziałek. W placówce przeciwko COVID-19 zostały zaszczepione osoby spoza "grupy zero", które zostały wpisane na listę jako niemedyczni pracownicy WUM. Pojawiają się kolejne nazwiska zaszczepionych - wśród nich jest Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"

Ministerstwo Zdrowia planuje centralizację szpitali - to znaczy, że Skarb Państwa miałby przejąć szpitale od samorządów. Samorządowcy krytykują ten plan - twierdzą, że szpitale zarządzane przez samorządy mają na ogół mniejsze długi niż szpitale państwowe. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski twierdzi, że centralizacja szpitali to powrót do tego, co było w PRL-u.

Prognoza pogody na niedzielę 10 stycznia

W niedzielę w kraju będzie pochmurno, wystąpią przejaśnienia i słabe, przelotne opady śniegu. Będzie ślisko. Temperatura wyniesie od -2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 2 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie rośnie.

"Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności"

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, zawiera propozycję przepisu, by nie można było - jak dotąd - odmówić przyjęcia mandatu, byłaby natomiast możliwość zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Projekt zamieszczony został w piątek na stronach Sejmu. Zmiana według PiS ma odciążyć sądy. Zdaniem opozycji chodzi o coś innego: o łatwiejsze karanie między innymi protestujących.

Ojciec Maciej Zięba pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. "Jego życie zostało zapisane w biało-czerwonych barwach"

Ojciec Maciej Zięba zmarł 31 grudnia. W sobotę został pochowany we Wrocławiu, na cmentarzu św. Wawrzyńca. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Ojciec Maciej Zięba powtarzał, że chrześcijaństwo nie może stać się polityczną ideologią, a działalność publiczna winna być oparta o duchowość i silną wiarę. Był dominikaninem, fizykiem, teologiem i publicystą. W latach 2007-2010 był dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Popularyzował społeczną naukę świętego Jana Pawła II.

"To weto uderza w Zjednoczoną Prawicę"

Andrzej Duda po raz pierwszy w swojej drugiej kadencji zawetował ustawę PiS. Chodzi o nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Te przepisy to konsekwencja jesiennej rekonstrukcji rządu. Premier Mateusz Morawiecki ma spotkać się z głową państwa.

Decyzji o powrocie dzieci do szkół nie ma, pojawiły się wytyczne

Jeszcze nie ma decyzji, czy po 17 stycznia uczniowie wrócą do szkół. Rząd obserwuje statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 - od tego będzie zależało, czy tak zwana narodowa kwarantanna się skończy. Są za to wytyczne dla klas 1-3 szkół podstawowych - każdy nauczyciel i każda sala lekcyjna mają być przyporządkowane do jednej klasy.

W Zakopanem jest śnieg, ale nie ma turystów. "Nie wiemy, z czego mamy żyć"

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami restauracje, stoki narciarskie, hotele i pensjonaty są zamknięte. Dzisiaj Polacy planują przede wszystkim jednodniowe wyjazdy w góry. Przedsiębiorcy podkreślają, że bez realnej pomocy rządu nie dadzą sobie rady. Obecne ograniczenia obowiązują do 17 stycznia - na początku przyszłego tygodnia rząd ma przedstawić szczegółowe informacje o tym, co będzie dalej.

"Ponury dzień dla demokracji w Ameryce"

- Po raz pierwszy w naszej historii amerykański prezydent wezwał zwolenników, żeby oni atakowali Kapitol żeby zahamować proces demokracji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, komentując wydarzenia, które miały miejsce w środę na amerykańskim Kapitolu.