Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"

17.01.2021 | Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
17.01.2021 | Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
17.01.2021 | Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.

Pelplin na Pomorzu, gdzie występuje wysokie bezrobocie, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie dostał ani złotówki. - Pomimo tego, że złożyliśmy sześć wniosków, żaden z nich nie dostał dofinansowania - mówi burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.

W wyborach startował on z lokalnego komitetu i pokonał kandydata związanego z Prawem i Sprawiedliwością. Ostrożnie mówi, że może o podziale środków zdecydował klucz polityczny.

- Mieszkańcy oczekują od nas inwestycji, rozwoju niezależnie od tego, kto jest partią rządzącą, kto jest w opozycji - podkreśla burmistrz Pelplina.

Podobna sytuacja ma miejsce na drugim końcu Polski we Wierzchosławicach w Małopolsce. Gmina również nie otrzymała środków z rządowego funduszu wsparcia samorządów.

Wójt Andrzej Mróz także był kandydatem niezależnym i tak jak burmistrz Pelplina pokonał kandydata związanego z PiS. Dlaczego nie dostał pieniędzy na drogę i remont szkoły, nie wie. - Uzasadnienia nie było żadnego - zaznacza wójt gminy Wierzchosławice.

Miasta, takie jak Warszawa, Gdańsk czy Sopot, gdzie rządzi opozycja, też dotacji samorządowej nie dostały. - Takiej bezczelności, takiego klientyzmu, takiego centralizmu demokratycznego jeszcze nigdy nie widziałem - podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Dofinansowanie na głowę mieszkańca. Źródło: Fundacja BatoregoFundacja Batorego

Analiza podziału środków

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych powstał w lipcu zeszłego roku i ma wspierać lokalne inwestycje - szkoły, drogi, szpitale, biblioteki.

W tracie kampanii prezydenckiej premier Mateusz Morawiecki jeździł po Polsce i obiecywał pieniądze z funduszu, choć wtedy odpowiednia ustawa nie była nawet jeszcze uchwalony przez parlament.

Rząd dopiero jesienią i zimą, w dwóch transzach, zaczął wypłacać pieniądze. Analizę rozdziału dotacji zrobiła Fundacja Batorego. Z wyliczeń ekspertów wynika, że dotacja na jednego mieszkańca w gminach, gdzie rządzi opozycja wynosi 25 złotych, a tam gdzie rządzi PiS - 253 złote. Trochę lepiej mają mieszkańcy rządzeni przez kandydatów neutralnych, gdzie dotacja wynosi 134 zł.

- Prawo i Sprawiedliwość ma tendencję, żeby nie budować czwartej RP tylko dziewiątą - trzecią RP do kwadratu. Czyli wszystko to, co było złe w trzeciej RP, robimy dużo bardziej, tylko na naszą korzyść - ocenia współautor analizy profesor Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W analizie wprost zauważono, że widać dramatyczną różnicę między tymi samorządami, w których rządzi opozycja, a tymi, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość. 80 procent gmin rządzonych przez opozycję nie dostało nic, a tylko 14 procent gmin rządzonych przez PiS musiało przełknąć odmowę.

- To jest po prostu ohydnym aktem zawłaszczania Polski i niszczenia Polski samorządowej przez tę władzę - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak będzie wyglądał podział unijnych środków?

Wójtowie, starostowie, którzy dotacje dostali, nie widzą problemu i to, że wspierają Prawo i Sprawiedliwość ma nie mieć znaczenia.

- Budzi to kontrowersje, ale trudno mi powiedzieć, jaki był klucz udzielania dotacji z tych wniosków - mówi Lesław Wieczorek, starosta powiatu dąbrowskiego w Małopolsce.

- W powiecie przemyskim włodarze gmin są powiązani z różnymi ugrupowaniami, ewentualnie są niezależni - dodaje wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Prezydent Sopotu obawia się, że tendencja partyjnego rozdzielania pieniędzy będzie podstawowym kryterium przy przyznawaniu funduszy unijnych - budżetowych i z funduszu odbudowy.

- Mogą być także dzielone partyjnie, szczególnie te, które będą rozdawały władze centralne - zwraca uwagę Karnowski.

60 procent środków europejskich rozdziela rząd, a pozostałe - marszałkowie województw.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS