"Płaziukowi zróbmy to... To nasz jest gościu". Kolejne nagranie działaczy PiS z Wałbrzycha

"Płaziukowi zróbmy to... To nasz jest gościu". Kolejne nagranie działaczy PiS z Wałbrzycha
"Płaziukowi zróbmy to... To nasz jest gościu". Kolejne nagranie działaczy PiS z Wałbrzycha
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
"Płaziukowi zróbmy to... To nasz jest gościu". Kolejne nagranie działaczy PiS z WałbrzychaKatarzyna Skalska | Fakty po południu

Ciąg dalszy afery taśmowej z Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Wrocławska "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania, na którym słychać, jak były pełnomocnik tamtejszych struktur PiS Kamil Zieliński miał decydować, kto ma dostać dotację ze środków państwowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Problemy są też z przyznawaniem środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wrocławska "Gazeta Wyborcza" dotarła do nagrań, które pokazują, jak miały być rozdzielane pieniądze w okręgu wałbrzyskim ze środków państwowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

O przyznaniu dotacji miał decydować Kamil Zieliński, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w regionie, którego można usłyszeć na opublikowanym nagraniu wraz z Radosławem Łosińskim.

- Płaziukowi zróbmy to... To nasz jest gościu. To kwestia tylko sprawdzenia i ja bym jakąś tam trójkę mu wrzucił - mówi Zieliński na nagraniu. - Dobra, dobra, ok - odpowiada mu Łosiński.

Pieniędzy zabraknie na kluczowe projekty

Problem z podziałem środków dla samorządów pojawia się także w Częstochowie, gdzie od 10 lat rządzi Krzysztof Matyjaszczyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Skala dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zaskoczyła tamtejszych samorządowców.

- Wśród tych 21 projektów tak naprawdę tylko trzy uzyskały dofinansowanie i to są te projekty mniejsze, które w mniejszym stopniu zaspakajają potrzeby inwestycyjne miasta - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Pieniędzy zabraknie na kluczowe projekty drogowe i termomodernizacyjne, a duża dysproporcja w dofinansowaniu w samym subregionie śląskim prowadzi do konfliktu między samorządowcami.

- Zawsze taka sytuacja psuje atmosferę, jeśli jeden dostaje więcej, a drugi dostaje mniej bez względu na to, jaka była merytoryczna wartość tych złożonych wniosków projektowych - podkreśla Tutaj.

Analiza podziału dotacji

Z analizy Fundacji Batorego wynika, że najwyższe dofinansowanie - w przeliczeniu na jednego mieszkańca - z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dostają gminy rządzone przez Prawo i Sprawiedliwość.

Aż 80 procent gmin rządzonych przez opozycję nie dostało żadnego wsparcia z funduszu. Z takim samym problemem musi sobie poradzić jedynie 14 procent gmin rządzonych przez PiS.

Jedną z takich gmin, która nie dostała dofinansowania z rządowego funduszu, jest Nowy Dwór Gdański, rządzony przez 10 lat przez burmistrza z Platformy Obywatelskiej.

- Myślę, że po prostu nie dla wszystkich starczyło, ale mamy pewien żal, bo myślę, że te pieniądze można było inaczej podzielić, nie zabierając komuś, ale po prostu troszeczkę równomierniej, żeby każdy coś dostał - mówi Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

Pieniądze z funduszu w Nowym Dworze Gdańskim miały zapewnić nowe drogi, ścieżkę rowerową i remont kanalizacji sanitarnej.

Z kolei dla Białegostoku, rządzonego od 2006 roku przez prezydenta z rekomendacją Platformy Obywatelskiej, zerowe dofinansowanie z funduszu oznacza brak pieniędzy na sale sportowe, w tym te przy szkołach dla niepełnosprawnych dzieci.

- Wniosków złożyliśmy kilkanaście na kwotę ponad 130 milionów złotych, a otrzymaliśmy zero - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Swoje projekty złożył też marszałek województwa podlaskiego - on pieniądze otrzymał.

- Dofinansowanie do remontu budynku biura, czyli urzędu marszałkowskiego na dziewięć milionów złotych. Czyli nie ma pieniędzy dla dzieci niepełnosprawnych, ale na remont budynku urzędu marszałkowskiego dziewięć milionów złotych się znalazło - zwraca uwagę prezydent Białegostoku.

Zwrócił się on do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wszczęcie kontroli, a do premiera o udostępnienie kryteriów i wyników oceny wszystkich projektów.

Na razie nie otrzymał odpowiedzi.

Autor: Katarzyna Skalaska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS