Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"

27.01 | Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"tvn24

Czy produkowane w Unii szczepionki są wywożone zagranicę i sprzedawane drożej w innych krajach pyta Komisja Europejska, bo straciła cierpliwość. Zaktualizowany przez rząd kalendarz dostaw szczepionek kończy się na przełomie marca i kwietnia. Jak będą wyglądały kolejne? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.

Unia zmienia zasady gry. Cierpliwość się skończyła, gdy kolejny producent szczepionki - AstraZeneca - poinformował o kolejnym ograniczeniu dostaw. Unia powiedziała "dość!".

- Odrzucamy logikę "kto pierwszy ten lepszy". Taka może obowiązywać u lokalnego rzeźnika w sklepie mięsnym, a nie tu, gdy są podpisane umowy - mówi Stella Kyriakides, komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia.

Komisja Europejska - bo to ona w imieniu całej Unii składa zamówienia na szczepionki - chce mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z dostawami i dlaczego kolejne są ograniczane lub opóźniane. W języku polityki oznacza to "utratę zaufania" do producentów.

Bruksela otwarcie stawia pytanie: czy produkowane na terenie Unii szczepionki są wywożone za granice i sprzedawane drożej w innych krajach? Komisja Europejska przygotowuje nowe procedury dotyczące kontroli dostaw. Jednocześnie Komisja ma nadzieję, że produkcja na terenie Unii przyspieszy.

- Jeżeli dostajemy raz harmonogram dostaw, oczekujemy, żeby on był realizowany, a nie z dwu-, trzydniowym albo jednodniowym wyprzedzeniem zmieniany na niekorzyść tych dostaw - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

"Głęboka frustracja"

Kalendarz dostaw, który publikuje polski rząd, został już zmodyfikowany. Dalej jednak zakłada, że dostawy za chwilę wrócą do normy. Ale te dostawy są mniejsze niż oczekiwano, mniejsze niż zapowiadali producenci. Przynajmniej na razie.

- Głęboką frustracją jest tak naprawdę to, że niewiele z tym możemy zrobić - przekonuje profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Rządowy kalendarz kończy się na przełomie marca i kwietnia. Do tego czasu pierwszą dawkę powinno otrzymać nieco ponad 3 miliony Polaków. Po drodze oczywiście większość z nich otrzyma też drugą dawkę.

Co dalej? Jak będą wyglądały kolejne dostawy? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.

W oczekiwaniu na pozostałe firmy

Do końca marca nie uda się zaszczepić nawet wszystkich seniorów w wieku 70 plus. Tempo dostaw, a więc i tempo szczepień, skokowo ma wzrosnąć w okolicach kwietnia.

Dziś w Europie dalej szczepi się szczepionkami tylko dwóch firm - Pfizera i Moderny.

Szczepionka kolejnego producenta - firmy AstraZeneca - według ustaleń redakcji "Faktów" TVN zostanie zatwierdzona pod koniec tygodnia. W połowie lutego zaś wniosek o dopuszczenie na rynek składa także firma Johnson & Johnson.

W pierwszym kwartale wnioskować ma o to jeszcze firma CureVac, Sanofi - dopiero pod koniec roku. Szczepionka firmy Johnson & Johnson oczekiwana jest bardzo, bo ma tylko jedną, a nie dwie dawki.

- Mamy w tej chwili już zakontraktowane 85 milionów dawek tych szczepionek, co wystarczy na zaszczepienie 50 milionów osób - informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przyspieszyć dostawy ma decyzja francuskiego koncernu Sanofi. Chce on uruchomić w swoich fabrykach produkcje szczepionek Pfizera.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS