"Dokonanie zmiany zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagrania

30.01 | "Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagrania
30.01 | "Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagrania
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
30.01 | "Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagraniaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

19 gmin z województwa łódzkiego chce wspólnie wybudować zakład komunalny, który zajmie się śmieciami. Wydawałoby się, że wszyscy powinni być "za", jednak od kilku lat inwestycja jest blokowana. Politycy Koalicji Obywatelskiej opublikowali nagrania, na których domniemani emisariusze marszałka z Prawa i Sprawiedliwości mówią, od czego zależy dostęp do publicznych pieniędzy.

Związek Międzygminny "Bzura", reprezentujący 19 gmin z województwa łódzkiego, od 11 lat próbuje wybudować wspólny dla ich 150 tysięcy mieszkańców zakład komunalny, by za śmieci płacili mniej.

Na drodze inwestycji cztery lata temu stanął ówczesny wojewoda łódzki, dziś minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, który dwukrotnie w trakcie budowy uchylił związkowi pozwolenie na budowę.

Związek musiał zapłacić wykonawcy karę umowną, a na dodatek marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber nie wpisał inwestycji na listę uprawniającą do dotacji państwowych i unijnych.

- Wystąpiliśmy również teraz do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Oczywiście też nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia. Nasze działania są jakby torpedowane - uważa Ryszard Nowakowski, przewodniczący Związku Międzygminnego "Bzura".

Gminy podały wojewodę i marszałka do sądu i wygrały. Teraz za straty wynikające z decyzji urzędników żądają od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości 74 milionów złotych.

Podchody o miejsca

Równocześnie zaczęły się podchody wokół miejsc w zarządzie gminnej inwestycji. Opozycja opublikowała nagrania, na których domniemani emisariusze marszałka z PiS mówią, od czego zależy dostęp do publicznych pieniędzy.

- Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do, bym powiedział, podjęcia rozmów i dalszego procedowania w kierunku pozyskania środków finansowych - mówi na nagraniu Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice.

Sylwester Kubiński, wójt gminy Bielawy, mówi z kolei o wskazaniu osób, które "pan marszałek traktuje jako osoby godne".

- Teraz pytanie, czy chcemy nadal bić się z koniem, że tak powiem, czy też no, dla dobra sprawy, powinniśmy przyjąć te warunki. To jest do rozważenia w sumieniu każdego z nas - dodaje Kubiński.

- Ja uważam, że to jest działanie pod dyktat marszałka. I mi się to, powiem szczerze, stanowczo nie podoba - odpowiada na nagraniu Leszek Filipiak, zastępca burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego.

"Własność mieszkańców, a nie PiS-u"

- Gdyby okazało się, że słuchani przez nas emisariusze rzeczywiście działają z upoważnienia pana marszałka, to mamy ewidentnie do czynienia z korupcją bierną i czynną - mówił na konferencji prasowej, na której ujawniono nagrania, Krzysztof Piątkowski z Platformy Obywatelskiej.

- Jeśli pan marszałek nie złoży zawiadomienia do prokuratury odnośnie tych panów, że powołują się na wpływy w jego urzędzie bezprawnie, to i on nadaje się do dymisji. Tak nie może być. To jest województwo samorządowe, własność mieszkańców, a nie PiS-u - dodał Marcin Bugajski, radny sejmiku województwa łódzkiego z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

Rzeczniczka marszałka to, co słychać na taśmach, słyszy inaczej.

- Na tych taśmach nie ma prawdy, tylko są po raz kolejny pomówienia, jakieś dywagacje, może faktycznie powinna to zbadać prokuratura - uważa Magdalena Kamińska, rzeczniczka prasowa marszałka województwa łódzkiego.

Wniosek do prokuratury Związek Międzygminny "Bzura" ma już gotowy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS