Najnowsze

Najnowsze

Pomoc medyczna dla osób bezdomnych. W Białymstoku ruszyła wyjątkowa akcja

Na co dzień pracują w policji, laboratorium i poradni położniczej. Dwa razy w tygodniu poświęcają swój wolny czas bezdomnym. Sprawdzają ich stan zdrowia, czyszczą rany i zakładają opatrunki. Potrzebujących przyjmują w karetce, która stanęła na rynku w centrum Białegostoku. To wspólna akcja Fundacji Spe Salvi i Grupy Ratowniczej Nadzieja.

17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 17060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał również informację o śmierci 579 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Eksperci twierdzą, że osób zakażonych koronawirusem może być więcej. Martwi ich to, że chorzy za późno albo w ogóle się do nich nie zgłaszają i że wielu chorych po prostu się nie testuje. Tymczasem kolejne szpitale tymczasowe szykują się do otwarcia.

Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

We wtorek posłowie Kukiz'15 opuścili klub Koalicji Polskiej. Gdy w ubiegłym roku przedwyborczo łączyli siły, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że mają naczelne zadanie - budować mosty porozumienia, a Paweł Kukiz miał nadzieję na trwałe małżeństwo. Ten związek nie przetrwał próby czasu. Ze względu na różnice - jak mówi lider PSL - dotyczące racji stanu.

"Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

W Senacie odbyła się dyskusja na temat działań policji wobec uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Swoje stanowisko przedstawił ustępujący rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Sprawy zaszły za daleko - mówił Bodnar dodając, że z niepokojem patrzy na to, co policja robi na demonstracjach. Senatorowie z zaproszonymi gośćmi oglądali nagrania z ostatnich protestów. Mieli również wysłuchać informacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale Mariusz Kamiński pisemnie powiadomił marszałka Senatu, że ze względu na "liczne obowiązki" i udział w posiedzeniu Sejmu nie może uczestniczyć w obradach izby wyższej.

Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce i tłumaczy: to zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Prawicowi politycy mówią, że bronią prawa człowieka do życia, słyszą w odpowiedzi: prawa kobiet to też prawa człowieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

Polska i Węgry podtrzymują groźbę, że zawetują wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, jeśli UE będzie kontynuować prace nad tak zwanym mechanizmem praworządności. - Chodzi o mechanizm, w którym chwilowa większość przegłosowałyby chwilową mniejszość - wyjaśnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Patrząc na pewną ewolucję Unii w ostatnim czasie, mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy jako Rzeczpospolita Polska 16 lat temu - dodał. - Zwisa nad panem premierem Morawieckim kij trzymany przez Zbigniewa Ziobrę i dlatego politycy PiS gimnastykują się, wymyślając różne tłumaczenia, co to jest praworządność - oceniła eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska. - Z rozmów z innymi posłami Parlamentu Europejskiego, z innych krajów, wynika bardzo dokładnie, że obywatele ich krajów i oni sami nie chcą, by z ich podatków były finansowane rządy, które nie przestrzegają praworządności - powiedział wiceprzewodniczący SLD Marek Balt.

"Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

Na wspólnej konferencji prasowej premiera Węgier i premiera Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że weto dla wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest "scenariuszem bazowym". Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, które nie są do przyjęcia dla Polski. Weto jednak oznacza, że może nie powstać unijny fundusz odbudowy, który miał zasilić polską "tarczę antykryzysową". Kością niezgody jest projekt rozporządzenia o tak zwanym mechanizmie praworządności, co do którego Polska i Węgry mają obiekcje natury prawnej i politycznej.

Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

Siedemnastu byłych i obecnych policjantów stanęło przed Sądem Rejonowym w Ostródzie - są oskarżeni o wymuszanie zeznań torturami. Do tortur miało dochodzić na komendzie miejskiej w Olsztynie - w użyciu miały być plastikowy worek na głowę, paralizator i kopniaki. Poszkodowani to głównie osoby, które miały posiadać niewielkie ilości marihuany. Afera wybuchła pięć lat temu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Prognoza pogody na piątek 27 listopada

W piątek pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu do 1-3 mm. Jedynie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

"Naskrobałam szybciutko posta". Po nim ustawiła się "kolejka na ulicy" po kapelusze od pani Marii

Pani Maria od 60 lat sprzedaje kapelusze. Ma swoich stałych klientów. Kiedyś jej sklep gościł najlepszych aktorów, śpiewaków operowych czy wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas drugiej fali pandemii pani Maria nie radzi sobie zbyt dobrze. Pomóc postanowiła jej wnuczka i rozreklamowała jej sklep w mediach społecznościowych. Efekt? Kolejka po kapelusze już następnego dnia.

Mieli znęcać się nad zatrzymanymi. Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna

Ruszył proces siedemnastu policjantów z Olsztyna oskarżonych o znęcanie się nad zatrzymanymi. Według prokuratury - część oskarżonych miała wymuszać zeznania bijąc, kopiąc, używając gazu czy paralizatora i stosując groźby wobec przesłuchiwanych. Pozostali nie reagowali, choć mieli wszystko widzieć i słyszeć. Akt oskarżenia w sumie zawiera 72 zarzuty. Wśród oskarżonych są były naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu a także jego zastępca. Większość policjantów z Olsztyna w śledztwie nie przyznała się do winy. Afera w olsztyńskiej komendzie wybuchła w 2015 roku.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie aborcji w Polsce

Parlament Europejski za rezolucją w sprawie aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze. Twierdząc, że orzeczenie TK to atak na prawa kobiet. Konserwatywni europosłowie mówili o fundamentalnym prawie do życia. O lewicowej agendzie i strajkach okupionych tysiącami zachorowań i zgonów opowiadała europosłanka PiS-u, choć minister zdrowia jasno deklaruje, że strajki nie odbiły się na epidemicznych liczbach. Na jaw wyszło, że Strajki Kobiet doczekały się prokuratorskiego śledztwa.

Co z ustawą covidovą? "Są bohaterami, a dostaną figę"

580 ofiar, ponad 16600 nowych wykrytych zakażeń. Środowiska medyczne apelują do premiera o publikację ustawy gwarantującej wszystkim medykom dodatki za walkę z COVID-19 i mówią, że wszystkie kadry równo walczą z koronawirusem. Brak publikacji tej ustawy to niepotrzebne emocje i podział środowiska.

Premier ogłasza tarczę finansową 2.0. Pomoc nie obejmuje wszystkich poszkodowanych

40 miliardów złotych dla 40 branż. Ogłoszona przez premiera finansowa pomoc była w biznesie bardzo oczekiwana. Pytanie - czy będzie wystarczająca? Od stycznia mają być bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek ZUS-u. Premier, chwaląc się jednym z najniższym w Unii spadków PKB, nie wspomniał o najwyższej w Unii inflacji w Polsce.

Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

Polsko-rosyjski spór o zbrodnię katyńską. Polska ambasada w Moskwie protestuje, bo twierdzi, że na konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego padły słowa dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią w Twerze i Miednoje. Rosyjski deputowany miał powiedzieć, że może zainicjować anulowanie uchwały, która potwierdza odpowiedzialność Związku Radzieckiego za mord w Katyniu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Z doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program"

Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach, tylko "udanej kampanii". - Zwyczajowo w przeszłości liderzy światowi nie czekali na wynik głosowania w Kolegium Elektorskim, tylko wtedy, kiedy były główne dane wyborcze podane, to zwracali się z gratulacjami - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanistka i antropolog społeczny Małgorzata Zawadka. - Rzeczywistości się nie zmieni, Donald Trump przegrał, Joe Biden jest prezydentem elektem - podkreśliła amerykanistka dr Renata Nowaczewska. Goście programu rozmawiali też o tym, jaka będzie polityka zagraniczna administracji Joe Bidena. - Stany Zjednoczone chcą wrócić do roli globalnego mocarstwa, które odgrywa poważną rolę w polityce zagranicznej, globalnej. Trump z tej roli rezygnował, świadomie - stwierdził dr Łukasz Pawłowski, socjolog. - Z tych doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program, mianowicie Ameryki jako przywódcy świata - ocenił amerykanista Marcin Wojciechowski.

Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

Szpital na Stadionie Narodowym - szumnie nazywany Szpitalem Narodowym - w rządowym filmie promocyjnym wygląda świetnie. W rzeczywistości szpital faktycznie ma 1200 łóżek, ale zajętych przez pacjentów jest zaledwie kilkadziesiąt. Jeden z lekarzy pracujących w szpitalu mówi wręcz o nudzie. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że szpitale tymczasowe powinny być gotowe na przyjęcie chorych podczas "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19.