"Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN

21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
Paweł Płuska | Fakty TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVNPaweł Płuska | Fakty TVN

Premier twierdzi, że informacje podane w reportażu "Superwizjera" TVN to "fake newsy", a opozycja chce pilnie zwołać sejmową Komisję Finansów Publicznych. Reportaż "Kłamstwo vatowskie" to nie jest materiał o tym, jak służby walczą z przestępcami vatowskimi i podstawionymi słupami. To materiał o tym, ile pieniędzy straconych przez Skarb Państwa w wyniku oszustw vatowskich udało się odzyskać. Odpowiedź: bardzo niewiele.

Co jakiś czas służby specjalne lub prokuratura przesyłają do mediów komunikaty, w których informują, że rozbito kolejną mafię vatowską. Od lat ta walka jest na sztandarach partii władzy. Wyłudzone kwoty są ogromne.

Z ust polityków PiS słyszymy, że odebrane złodziejom miliony trafiają do dzieci, że Polska jest wzorem dla innych krajów UE. Czy rzeczywiście można mówić o sukcesie? To sprawdzili dziennikarze "Superwizjera" TVN.

Zobacz więcej: Kłamstwo vatowskie - reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

- To się wydaje, że to jest ogromny sukces zatrzymać grupę przestępczą, która wyłudziła 13 milionów, z tym, że my próbowaliśmy się dopytać, ile tak naprawdę z takich pieniędzy udaje się odzyskać - tłumaczy Ewa Galica, współautorka reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Dziennikarze próbowali zadać to pytanie prokuratorowi krajowemu. - Podejmujemy działania po to, żeby te środki odzyskać, żeby te środki zabezpieczyć - mówił Bogdan Święczkowski o walce z mafią vatowską. Nie znalazł czasu, by opowiedzieć "Superwizjerowi", jak skuteczne są te działania.

"Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy"

Reporterzy dotarli do prezesów spółek, które miały wyłudzić prawie 180 milionów złotych podatku VAT. Zastali schorowanego byłego parkieciarza, osobę skazaną i byłego pracownika banku. Wszyscy trzej to tak zwane "słupy", z prokuratorskimi zarzutami.

W tym przypadku też można było usłyszeć, że mafia została rozbita, że zatrzymano prezesów spółek, że Skarb Państwa stracił 176 milionów złotych, ale nie usłyszeliśmy, jak je odzyska? Z czego?

Prokuratura zabezpieczyła nieruchomości warte nieco ponad 900 tysięcy złotych. Na dodatek obciążone hipoteką.

- Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy. Nawet jeśli są zabezpieczone, to nie znaczy, że są do wydania przez państwo - podkreśla analityk służb podatkowych, który chciał zachować anonimowość.

Reakcje premiera i prokuratury

Autorzy reportażu przedstawili oficjalne dane Ministerstwa Finansów. W latach 2018-2019 na oszustwach vatowskich Skarb Państwa stracił około 16,9 miliarda złotych, a odzyskał około 150 milionów złotych. To niecały 1 procent.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zareagował na materiał "Superwizjera" TVN. Pod hasłem "STOP FAKE NEWS" nazwał go "totalnie zafałszowaną próbą zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy". Podał dane statystyczne, z których wynika, że zmniejszyła się tak zwana luka vatowska. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - napisał na Facebooku.

W podobnym tonie zareagowało w niedzielę biuro prasowe Prokuratury Krajowej, pisząc o efekcie mrożącym działań prokuratury i zmniejszeniu luki vatowskiej, a także o miliardowych kwotach zabezpieczeń. Wielkości odzyskanej kwoty podatku VAT w latach 2018-2019 nie zanegowało.

- My nie zrobiliśmy materiału o luce vatowskiej, zrobiliśmy materiał o nieskuteczności prokuratury i Ministerstwa Finansów - podkreśla Jakub Stachowiak, współautor reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Politycy Koalicji Obywatelskiej w poniedziałek mają złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie. - Przychodzi taki moment, żeby kłamstwo nazwać kłamstwem, zło złem, a propagandę propagandą - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS