"Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN

21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
Paweł Płuska | Fakty TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVNPaweł Płuska | Fakty TVN

Premier twierdzi, że informacje podane w reportażu "Superwizjera" TVN to "fake newsy", a opozycja chce pilnie zwołać sejmową Komisję Finansów Publicznych. Reportaż "Kłamstwo vatowskie" to nie jest materiał o tym, jak służby walczą z przestępcami vatowskimi i podstawionymi słupami. To materiał o tym, ile pieniędzy straconych przez Skarb Państwa w wyniku oszustw vatowskich udało się odzyskać. Odpowiedź: bardzo niewiele.

Co jakiś czas służby specjalne lub prokuratura przesyłają do mediów komunikaty, w których informują, że rozbito kolejną mafię vatowską. Od lat ta walka jest na sztandarach partii władzy. Wyłudzone kwoty są ogromne.

Z ust polityków PiS słyszymy, że odebrane złodziejom miliony trafiają do dzieci, że Polska jest wzorem dla innych krajów UE. Czy rzeczywiście można mówić o sukcesie? To sprawdzili dziennikarze "Superwizjera" TVN.

Zobacz więcej: Kłamstwo vatowskie - reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

- To się wydaje, że to jest ogromny sukces zatrzymać grupę przestępczą, która wyłudziła 13 milionów, z tym, że my próbowaliśmy się dopytać, ile tak naprawdę z takich pieniędzy udaje się odzyskać - tłumaczy Ewa Galica, współautorka reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Dziennikarze próbowali zadać to pytanie prokuratorowi krajowemu. - Podejmujemy działania po to, żeby te środki odzyskać, żeby te środki zabezpieczyć - mówił Bogdan Święczkowski o walce z mafią vatowską. Nie znalazł czasu, by opowiedzieć "Superwizjerowi", jak skuteczne są te działania.

"Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy"

Reporterzy dotarli do prezesów spółek, które miały wyłudzić prawie 180 milionów złotych podatku VAT. Zastali schorowanego byłego parkieciarza, osobę skazaną i byłego pracownika banku. Wszyscy trzej to tak zwane "słupy", z prokuratorskimi zarzutami.

W tym przypadku też można było usłyszeć, że mafia została rozbita, że zatrzymano prezesów spółek, że Skarb Państwa stracił 176 milionów złotych, ale nie usłyszeliśmy, jak je odzyska? Z czego?

Prokuratura zabezpieczyła nieruchomości warte nieco ponad 900 tysięcy złotych. Na dodatek obciążone hipoteką.

- Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy. Nawet jeśli są zabezpieczone, to nie znaczy, że są do wydania przez państwo - podkreśla analityk służb podatkowych, który chciał zachować anonimowość.

Reakcje premiera i prokuratury

Autorzy reportażu przedstawili oficjalne dane Ministerstwa Finansów. W latach 2018-2019 na oszustwach vatowskich Skarb Państwa stracił około 16,9 miliarda złotych, a odzyskał około 150 milionów złotych. To niecały 1 procent.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zareagował na materiał "Superwizjera" TVN. Pod hasłem "STOP FAKE NEWS" nazwał go "totalnie zafałszowaną próbą zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy". Podał dane statystyczne, z których wynika, że zmniejszyła się tak zwana luka vatowska. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - napisał na Facebooku.

W podobnym tonie zareagowało w niedzielę biuro prasowe Prokuratury Krajowej, pisząc o efekcie mrożącym działań prokuratury i zmniejszeniu luki vatowskiej, a także o miliardowych kwotach zabezpieczeń. Wielkości odzyskanej kwoty podatku VAT w latach 2018-2019 nie zanegowało.

- My nie zrobiliśmy materiału o luce vatowskiej, zrobiliśmy materiał o nieskuteczności prokuratury i Ministerstwa Finansów - podkreśla Jakub Stachowiak, współautor reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Politycy Koalicji Obywatelskiej w poniedziałek mają złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie. - Przychodzi taki moment, żeby kłamstwo nazwać kłamstwem, zło złem, a propagandę propagandą - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam w przyszłości przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS