"Nie ma tygodnia, żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"

22.02.2021 | "Nie ma tygodnia żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"
22.02.2021 | "Nie ma tygodnia żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.02.2021 | "Nie ma tygodnia żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nastolatka, która rzuciła się pod pociąg, jest pod opieką lekarzy. 13-latka przeżyła, ale jej próba samobójcza skończyła się poważnymi urazami. Jej historia jest jedną z wielu, bo liczba prób samobójczych wśród dzieci jest dramatycznie wysoka.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Nastolatka, która została potrącona przez pociąg w Zielonce, trafiła do warszawskiego szpitala dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej. Wiele godzin trwało ratowanie jej zdrowia i życia.

- Dziewczyna przeżyła nie tylko z ciężkimi urazami narządów ruchu, ale także z ciężkimi urazami narządów wewnętrznych, na razie jest leczona na oddziale intensywnej terapii, wiemy, że rokowania są niepewne - przekazał Tomasz Rawo, ortopeda dziecięcy ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie.

W doktorze, który ciągle ratuje dzieci po próbach samobójczych, po tej akcji coś pękło. Zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie z miejsca, gdzie ratowano dziewczynę z głośnym oskarżeniem, że wcześniej musiało zabraknąć dla niej odpowiedniej pomocy psychologa lub psychiatry.

Jego dramatyczny wpis spotkał się z ogromnym odzewem internautów. Udostępniło go ponad 18 tysięcy osób.

Deficyt psychiatrów dziecięcych jest dramatyczny

W kwestii dostępu do dziecięcych psychologów i psychiatrów rząd nie ma sobie nic do zrzucenia.

- Nasza obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne, właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków na terapię dla dzieci i młodzieży - twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Czy rzeczywiście w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja tak się poprawiła?

- My widzimy narastający problem, próbujemy krzyczeć, gdzie się da. Zrobiliśmy nawet takie badanie: ilość dzieci po próbach samobójczych w roku 2017 i 2018 - tych dzieci jest dwa razy więcej. Nie ma tygodnia, żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej - odpowiada Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie.

To przede wszystkim do szpitala przy ulicy Niekłańskiej karetki przywożą dzieci po próbach samobójczych z Warszawy i okolic.

- Deficyt psychiatrów dziecięcych jest dramatyczny w tym kraju. Nie wiem, gdzie krzyczeć, pukać i prosić - mówi Aneta Górska-Kot. - Te dzieci często czekają tydzień, dwa na konsultacje, bo nie mamy, gdzie tego dziecka wysłać. My nie możemy dziecka po próbie samobójczej puścić do domu, bo nie wiemy czy po wyjściu ze szpitala nie zrobi tego samego - dodaje.

W ciągu ostatniego roku, czyli od wybuchu pandemii, wzrosła liczba nastolatków cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne - przede wszystkim na depresję. Do szpitala przy ulicy Niekłańskiej trafia o połowę więcej niż rok temu dzieci z anoreksją. Jest to wyzwanie nie tylko dla rządu, ale dla każdego z nas.

- To jest problem tak bardzo narastający, że powinniśmy krzyczeć do rodziców, szkół i społeczeństwa: zróbmy coś, żeby dzieci chciały żyć, bo kto ma chcieć żyć, jak nie dzieci - mówi Aneta Górska-Kot.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS