"Nie ma tygodnia, żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"

22.02.2021 | "Nie ma tygodnia żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"
22.02.2021 | "Nie ma tygodnia żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.02.2021 | "Nie ma tygodnia żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nastolatka, która rzuciła się pod pociąg, jest pod opieką lekarzy. 13-latka przeżyła, ale jej próba samobójcza skończyła się poważnymi urazami. Jej historia jest jedną z wielu, bo liczba prób samobójczych wśród dzieci jest dramatycznie wysoka.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Nastolatka, która została potrącona przez pociąg w Zielonce, trafiła do warszawskiego szpitala dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej. Wiele godzin trwało ratowanie jej zdrowia i życia.

- Dziewczyna przeżyła nie tylko z ciężkimi urazami narządów ruchu, ale także z ciężkimi urazami narządów wewnętrznych, na razie jest leczona na oddziale intensywnej terapii, wiemy, że rokowania są niepewne - przekazał Tomasz Rawo, ortopeda dziecięcy ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie.

W doktorze, który ciągle ratuje dzieci po próbach samobójczych, po tej akcji coś pękło. Zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie z miejsca, gdzie ratowano dziewczynę z głośnym oskarżeniem, że wcześniej musiało zabraknąć dla niej odpowiedniej pomocy psychologa lub psychiatry.

Jego dramatyczny wpis spotkał się z ogromnym odzewem internautów. Udostępniło go ponad 18 tysięcy osób.

Deficyt psychiatrów dziecięcych jest dramatyczny

W kwestii dostępu do dziecięcych psychologów i psychiatrów rząd nie ma sobie nic do zrzucenia.

- Nasza obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne, właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków na terapię dla dzieci i młodzieży - twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Czy rzeczywiście w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja tak się poprawiła?

- My widzimy narastający problem, próbujemy krzyczeć, gdzie się da. Zrobiliśmy nawet takie badanie: ilość dzieci po próbach samobójczych w roku 2017 i 2018 - tych dzieci jest dwa razy więcej. Nie ma tygodnia, żebyśmy nie przyjęli dziecka po próbie samobójczej - odpowiada Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie.

To przede wszystkim do szpitala przy ulicy Niekłańskiej karetki przywożą dzieci po próbach samobójczych z Warszawy i okolic.

- Deficyt psychiatrów dziecięcych jest dramatyczny w tym kraju. Nie wiem, gdzie krzyczeć, pukać i prosić - mówi Aneta Górska-Kot. - Te dzieci często czekają tydzień, dwa na konsultacje, bo nie mamy, gdzie tego dziecka wysłać. My nie możemy dziecka po próbie samobójczej puścić do domu, bo nie wiemy czy po wyjściu ze szpitala nie zrobi tego samego - dodaje.

W ciągu ostatniego roku, czyli od wybuchu pandemii, wzrosła liczba nastolatków cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne - przede wszystkim na depresję. Do szpitala przy ulicy Niekłańskiej trafia o połowę więcej niż rok temu dzieci z anoreksją. Jest to wyzwanie nie tylko dla rządu, ale dla każdego z nas.

- To jest problem tak bardzo narastający, że powinniśmy krzyczeć do rodziców, szkół i społeczeństwa: zróbmy coś, żeby dzieci chciały żyć, bo kto ma chcieć żyć, jak nie dzieci - mówi Aneta Górska-Kot.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS