Apogeum trzeciej fali prognozowane na przełom marca i kwietnia. Rząd planuje nowe obostrzenia

Apogeum trzeciej fali prognozowane na przełom marca i kwietnia. Rząd planuje nowe obostrzenia
Apogeum trzeciej fali prognozowane na przełom marca i kwietnia. Rząd planuje nowe obostrzenia
Fakty TVN
Apogeum trzeciej fali prognozowane na przełom marca i kwietnia. Rząd planuje nowe obostrzeniaFakty TVN

Według prognoz szczyt trzeciej fali koronawirusa w Polsce będzie na przełomie marca i kwietnia - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak twierdzi - czeka nas miesiąc nieprzerwanych wzrostów zakażeń. Dlatego przed rządem stoją trudne decyzje dotyczące obostrzeń oraz zamykania i kontrolowania granic.

Nowy szczyt zachorowań dopiero przed nami - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, jednocześnie dodając, że "apogeum będzie miało miejsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia". - Czyli czeka nas jeszcze mniej więcej miesiąc nieprzerwanych wzrostów - twierdzi Niedzielski.

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 3890 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 17 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. To znacznie mniej potwierdzonych, przypadków niż w sobotę czy w niedzielę.

Trzeba pamiętać, że wyniki po weekendzie zawsze są dużo niższe, bo w weekendy wykonuje się mniej testów. Gdy jednak spojrzy się na to, co się dzieje od kilkunastu dni, to widać, że krzywa zakażeń wyraźnie rośnie.

Coraz więcej zakażonych brytyjską mutacją

- Mutacje mają tutaj ogromne znaczenie, bo one są bardziej zakaźne, a widzimy, że systematycznie odbywa się wzrost udziału tych mutacji w badanych przez nas próbkach - mówi szef resort zdrowia.

Z badań próbek wynika, że już nawet co dziesiąta, chora osoba w Polsce jest zakażona którąś z mutacji koronawirusa. Najwięcej zakażeń odnotowano mutacją brytyjską, która w dużej mierze jest odpowiedzialna za ponowne wzrosty liczby zachorowań w Polsce.

- Wariat brytyjski jest na celowniku, ponieważ jest wariantem szerzącym się szybciej w środowisku ludzi - wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Według Ministerstwa Zdrowia mniej więcej od 7 do 8 milionów Polaków jest już odpornych na zakażenie koronawirusem. Z dwóch powodów: część z nich jest już zaszczepiona i ma przeciwciała, a druga część to osoby, które przeszły koronawirusa i jeszcze mają przeciwciała po chorobie.

Poziom przeciwciał - w przypadku osób, które przeszły koronawirusa - z upływem czasu jednak spada, co może oznaczać, że nie będzie się odpornym na zakażenie za miesiąc czy dwa.

- Jeżeli ktoś nawet przeszedł COVID-19 to może czuć się sam bardziej komfortowo, natomiast powinien stosować się do wszystkich reguł, które są, włącznie z maseczkami, trzymaniem dystansu - zwraca uwagę - prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Nowe obostrzenia?

Rząd w związku z nowymi mutacjami i wzrostem liczby zakażeń nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

Granice na południu mają zostać przymknięte, a zasady dla osób, które chcą je przekroczyć będą twarde. - Nie ma intencji przywracania pełnej kontroli granicznej - wyjaśnia Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Osoby wjeżdżające do Polski z Czech i ze Słowacji będą musiały mieć ważny, negatywny wynik testu. Nie będzie jednak szlabanów i kontroli każdego, kto wjeżdża. Kontrole mają być wyrywkowe.

- Tych kontroli będzie dużo więcej. Wjeżdżając do Polski będziemy widzieli patrole, które bedą zatrzymywały samochody i sprawdzały - precyzuje Grodecki.

Rząd nie ma dziś w planach powrotu do zakazu lotów. W nowych regułach pojawią się za to nowe zasady zasłaniania twarzy. Koniec z przyłbicami, szalikami czy chustami - akceptowalne będą tylko maseczki.

- Należy zapomnieć o tych pseudoochronach. Używajmy masek, porządnych - apeluje prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Według naszych informacji nowe zasady mają być ogłoszone najprawdopodobniej w środę, lub w czwartek.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN