Lewica zapowiada poparcie Funduszu Odbudowy. "Kaczyński tylko może się dzisiaj cieszyć"

Lewica zapowiada poparcie Funduszu Odbudowy. "Kaczyński tylko może się dzisiaj cieszyć"
Lewica zapowiada poparcie Funduszu Odbudowy. "Kaczyński tylko może się dzisiaj cieszyć"
Fakty TVN
Lewica zapowiada poparcie Funduszu Odbudowy. "Kaczyński tylko może się dzisiaj cieszyć"Fakty TVN

Lewica bezwarunkowo poprze PiS i Porozumienie podczas ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Platforma i PSL może też poprą, ale walczą, by mieć wpływ na podział unijnych pieniędzy.

Niespodziewany głos Lewicy właściwie rozwiązuje problem Prawa i Sprawiedliwości. Rząd, który ruszył na poszukiwanie straconej większości, zdaje się, że właśnie ją znalazł.

- Tragedią dla Polski byłoby to, gdyby Polska tych 250 miliardów w ostatecznym rozrachunku nie dostała. Dlatego, że nie jest winny naród polski, że ma głupi rząd - uważa Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy.

Postawienie sprawy w ten sposób przez szefa SLD oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość właśnie zyskało większość dla poparcia unijnego funduszu w polskim Sejmie. Większość, której nie miało po wolcie Solidarnej Polski.

- Prezes Jarosław Kaczyński tylko może się dzisiaj cieszyć i mówić "kurczę, no nie ma większości w rządzie, ale jest Lewica, która ze mną zawsze zagłosuje, i przeprowadzimy to". Zagrajmy w poważną politykę - zaapelował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wzburzenie szefa PSL to wzburzenie właśnie na Lewicę za to, że nie przyłączyła się do frontu opozycji. Koalicja Obywatelska i PSL żądały od Prawa i Sprawiedliwości gwarancji, że w podziale miliardów euro, które będą spływały do Polski, będą brały udział samorządy.

Chodzi tylko i aż o to, by kryteria podziału tych pieniędzy były jasne - od początku do końca. Lewica tego warunku tak stanowczo nie postawiła.

"Nikt nie wie, co mas się z tymi pieniędzmi wydarzyć"

- Nie rozumiem, dlaczego niektóre ugrupowania, niektóre kluby opozycyjne chcą w ciemno popierać coś, o czym nie wiedzą - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Ta część opozycji chciała jedynie, by samorządowcy mieli pewność, że o podziale pieniędzy, które Unia da na pomoc gospodarce po koronawirusie, nie będą decydowały sympatie obecnej władzy. Czyli, że nie powtórzy się scenariusz, który samorządowcy już przerabiali.

Rząd już raz obdarował hojnie samorządy pieniędzmi z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Sam wybierał, które obdaruje, i obdarował przede wszystkim te, w których rządzą politycy PiS-u.

- W tym Funduszu Inwestycji Lokalnych w odpowiedzi powiedziano nam, że rząd nie ma obowiązku, bo nie przewidziano tego, uzasadniać: komu i jak przekazał te środki finansowe - opowiada Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Stowarzyszenia "Samorządy dla Polski".

Deklaracja wicepremiera Jarosława Gowina, że w sprawie będą prowadzone konsultacje, nie jest odpowiedzią na oczekiwania przynajmniej części opozycji i sporej części samorządowców.

Konsultacje rząd może przeprowadzić, by potem je zlekceważyć. Dalej to rząd będzie decydował - jak i gdzie będzie płynął strumień pieniędzy.

- Nikt nie wie, co ma się z tymi pieniędzmi wydarzyć, według jakich kryteriów mają być rozdane - mówi Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina.

- Dzisiaj Pomorze, w ramach umów partnerstwa, ma 40 procent mniej niż w poprzedniej perspektywie - przekonuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Po decyzji Lewicy prezes PiS-u nie musi już naciskać na Zbigniewa Ziobrę. Przynajmniej w sprawie poparcia unijnego funduszu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS