Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"

10.03.2021 | Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"
10.03.2021 | Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.03.2021 | Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"Paweł Płuska | Fakty TVN

Skrajnie konserwatywny katolicki fundamentalista - tak przeciwnicy mówią o Bartłomieju Wróblewskim. Poseł Prawa i Sprawiedliwości ma być kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Mało kompromisowym, bo to on złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. To był początek dramatów kobiet i ulicznych protestów.

Nazwisko Bartłomieja Wróblewskiego znowu rozgrzało scenę polityczną. Doktor prawa, poseł PiS, który zasłynął reprezentowaniem w Trybunale Konstytucyjnym posłów, którzy złożyli wniosek w sprawie aborcji - co doprowadziło do wyjścia kobiet na ulice - teraz miałby być kandydatem prawicy na Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski - przyznaje Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS.

- Wyrażał taką chęć kandydowania, więc być może - dodaje poseł PiS Marek Ast.

Samo to "być może" wywołało polityczną burzę. Zwłaszcza że nawet ci, którzy tę kandydaturę rozważają, mają świadomość, że to kandydatura kontrowersyjna, dla wielu nie do przyjęcia.

- Polityczna kandydatura człowieka, który jest takim PiS-owskim talibem - uważa Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Na początku myślałam, że to jest żart, a teraz widzę, że to jest po prostu ponura kpina z praw kobiet - mówi Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska i klubu Koalicji Obywatelskiej.

Jeśli ta kandydatura zostanie zgłoszona i przejdzie przez Sejm, to zgodę musi też wyrazić Senat - a tam większość ma opozycja. Choć niekoniecznie w tej sprawie. Senator PSL Jan Filip Libicki poinformował, że skłania się do poparcia posła Wróblewskiego, co według marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) nie jest jeszcze różnoznaczne z rzeczywistym poparciem.

- Jak pan pyta chirurga, to między tym, że "rozważam operację", a "wykonam operację", jest duża różnica - uspokaja Tomasz Grodzki, z zawodu lekarz. Jak przekonuje marszałek, ta operacja nie jest jeszcze ani zaplanowana, ani oficjalnie zapowiedziana.

"To nie jest wybór światopoglądu"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, że znając i szanując poglądy senatora Libickiego, będzie go przekonywał do zmiany zdania.

- Wybór Rzecznika to nie jest wybór światopoglądu, tylko to jest wybór o charakterze politycznym. Nie można moim zdaniem popierać (...) osoby, która jest częścią aparatu obecnej władzy - uważa Kosiniak-Kamysz.

Nawet bez głosu senatora Libickiego opozycja miałaby w Senacie większość, ale oprócz niego waha się też niezależna senator Lidia Staroń. Brak tych dwóch głosów oznacza remis w głosowaniu.

Dotychczasowy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar nie chce oceniać żadnej kandydatury. Przypomina jednak, jakie cechy powinien mieć kandydat na stanowisko. - Podstawowa cecha to jest niezależność, ponieważ RPO ma stać na straży praw i wolności obywateli - podkreśla Bodnar.

RPO bardzo często będzie musiał działać i występować w kontrze do władzy. Każdej. Tym, kiedy się kończy kadencja Adama Bodnara, miał zająć się dziś Trybunał Konstytucyjny. Rozprawę po raz kolejny przełożono.

Prawdopodobnie w tym tygodniu opozycja zgłosi swojego kandydata na RPO, kogoś o rodowodzie solidarnościowym, kto mógłby zdobyć również poparcie polityków PiS.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS