Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"

19.05.2021 | Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"
19.05.2021 | Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.05.2021 | Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia wywołał oburzenie wśród medyków. 19 złotych brutto - o tyle więcej mieliby od lipca 2021 dostać lekarze specjaliści w ramach gwarantowanych płac minimalnych. - To jest taka "wysublimowana" forma podziękowania - ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.

Od początku epidemii w Polsce z powodu COVID-19 łącznie zmarło 478 medyków.

Kiedy wybuchła pandemia, medycy ruszyli do walki z koronawirusem. Każdy z nich miał świadomość, że lekarzy i pielęgniarek jest w Polsce za mało, ale - niezależnie od czasu spędzonego w szpitalach - dla nich liczyła się walka o zdrowie i życie Polaków. Większość z nich przez ostatni rok nawet nie wspominała o podwyżkach.

Rząd proponuje podwyżkę minimalnego wynagrodzenia w wysokości 19 złotych brutto miesięcznie dla lekarzy specjalistów.

- Gdy (...) po całym roku walki z pandemią państwo wychodzi i mówi: mamy dla ciebie 19 złotych w tym roku, to budzi głęboką frustrację - mówi Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

W środę w Sejmie politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że sytuacja finansowa polskich medyków w ostatnich latach diametralnie się poprawiła.

- Te wynagrodzenia wzrosły - tak, jak pokazują ostatnio analizy - około o 30, 36 procent - twierdzi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko.

Od przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej redakcja "Faktów" TVN usłyszała, że z nimi o nowych stawkach minimalnego wynagrodzenia minister zdrowia rozmawiać nie chciał. - Nie zareagował na żadne nasze pismo - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.

"Czujemy się niedocenieni"

Projekt ustawy w sprawie nowych stawek minimalnego wynagrodzenia dla medyków Rada Ministrów przyjęła w środę.

- Myślę, że to jest taka "wysublimowana" forma podziękowania polskiemu lekarzowi, polskiej pielęgniarce za trud, za heroizm, za walkę z epidemią - ocenia profesor Andrzej Matyja.

W środę rząd przedstawił również propozycję, jakie ma być najniższe wynagrodzenie dla poszczególnych zawodów medycznych - od lekarzy specjalistów poprzez pielęgniarki aż po fizjoterapeutów, a także niemedycznych pracowników służby zdrowia.

Łącznie na podwyżki rząd chce przeznaczyć 3,6 miliarda złotych.

- Projekt, tak jak zapowiadał minister Adam Niedzielski, tego wynagrodzenia minimalnego w służbie zdrowia jest w pewien sposób przełomem - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Innego zdania są natomiast medycy. - Nie zgadzamy się absolutnie z tą propozycją (...). Wprowadzono do tej tabeli równorzędnie z nami pracowników niemedycznych, nasza odpowiedzialność jest zupełnie inna - podkreśla Ewa Dziurda-Józefowska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

- Czujemy się niedocenieni w tak trudnym dla nas czasie. Wszyscy poświęciliśmy bardzo wiele - dodaje Monika Mazur, przewodnicząca Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Techników Radioterapii.

To pierwsza od trzech lat tak kluczowa dla wynagrodzeń medyków zmiana. Teraz projekt trafi do Sejmu.

Na 7 czerwca pielęgniarki i położne zaplanowały strajk ostrzegawczy.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS