"Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"

01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Trzecia fala zalewa szpitale, a dane coraz bardziej niepokoją - ostatniej doby zmarło ponad 600 osób zakażonych SARS-CoV-2.

Nie każdy przyjęty do szpitala pacjent z niego wyjdzie. Medycy wiedzą o tym doskonale. - Codziennie spotykają się ze śmiercią w niespotykanej dotąd dla nikogo skali - zwraca uwagę Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Statystyki są dramatyczne. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 621 osób.

- Jest mi bardzo ciężko w tych warunkach pracować psychicznie, dlatego że takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Choć dynamika wzrostu zachorowań zwalnia, to w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najwięcej zakażeń od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

Ponad trzy tysiące osób wymaga leczenia pod respiratorem, a zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 jest 31811.

- Jeśli chodzi o obłożenie łóżek, to zdecydowanie najgorsze przed nami - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ciągu tego tygodnia bądź następnego będziemy mieli szczyt zachorowań - dodał.

Już teraz na SOR-ach testy w kierunku zakażenia koronawirusem są niemal zbędne. Na pacjenta wystarczy spojrzeć - podkreślają lekarze.

- Nie trzeba nawet czekać 15 minut, to jest ten czas, kiedy test się wysyca. W pierwszej minucie już widać, jak zabarwiają się dwie kreski i wiemy, że pacjent jest dodatni i przyjeżdża z objawami covidowymi - wyjaśnia Agnieszka Szadryn z Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Szpitale tylko dla chorych na COVID-19

Kolejne szpitale są przekształcane w covidowe. Od soboty 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie ponownie będzie leczył tylko pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

- Przystosowywany jest w tej chwili szpital logistycznie i funkcjonalnie. Wszystkie oddziały i wszystkie sale stają się salami covidowymi - informuje Marcin Górka z 109. Szpitala.

Istniejące szpitale covidowe próbuje się jeszcze powiększyć. - Szukamy dosłownie każdego wolnego łóżka - mówi Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. - To jest takie dopychanie do ostatniej szpileczki każdego wolnego miejsca - dodaje prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Krzesło do siedzenia dla tych, którzy jeszcze mogą siedzieć i kozetka wyciągnięta z piwnicy dla tych, którzy już nie mają sił - tak się teraz choruje.

- To nie jest tak, że każdy pacjent przyjeżdża, ma swoje łóżko, swoją pościel, ma swoją szafeczkę, na której może sobie coś położyć. Nie. To jest łóżko w korytarzu i tego trzeba być świadomym - zaznacza Agnieszka Szadryn. - Oddział ratunkowy wygląda w tym momencie jak pole walki - dodaje.

Do województw, w których sytuacja się pogarsza, dołączają właśnie województwa dolnośląskie i wielkopolskie. Kolejne oddziały muszą przekształcać się w covidowe. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował, że w czwartek zapadło ponad 120 decyzji dotyczących szpitali.

- Wcześniej oddziały, które były tworzone w naszym szpitalu, zapełniały się w ciągu tygodnia, dwóch tygodni. Teraz to jest kwestia dni - zaznacza Leszek Sobieski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Fatalna sytuacja na Śląsku

Najtrudniejsza sytuacja jest nadal na Śląsku. - Wydolność systemu opieki zdrowotnej dochodzi do granic możliwości na Śląsku - przekazał w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowuje się, by transportować pacjentów poza województwo.

- Do godziny czasu na terenie województwa śląskiego może się pojawić osiem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - zadeklarował prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W zapasie są wojskowe samoloty transportowe na kilkadziesiąt osób.

- Jesteśmy na wojnie od ponad roku, natomiast w tej chwili to jest chyba już taka rzeczywiście finalna bitwa - ocenia prof. Jerzy Jaroszewicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS