"Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"

01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Trzecia fala zalewa szpitale, a dane coraz bardziej niepokoją - ostatniej doby zmarło ponad 600 osób zakażonych SARS-CoV-2.

Nie każdy przyjęty do szpitala pacjent z niego wyjdzie. Medycy wiedzą o tym doskonale. - Codziennie spotykają się ze śmiercią w niespotykanej dotąd dla nikogo skali - zwraca uwagę Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Statystyki są dramatyczne. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 621 osób.

- Jest mi bardzo ciężko w tych warunkach pracować psychicznie, dlatego że takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Choć dynamika wzrostu zachorowań zwalnia, to w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najwięcej zakażeń od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

Ponad trzy tysiące osób wymaga leczenia pod respiratorem, a zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 jest 31811.

- Jeśli chodzi o obłożenie łóżek, to zdecydowanie najgorsze przed nami - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ciągu tego tygodnia bądź następnego będziemy mieli szczyt zachorowań - dodał.

Już teraz na SOR-ach testy w kierunku zakażenia koronawirusem są niemal zbędne. Na pacjenta wystarczy spojrzeć - podkreślają lekarze.

- Nie trzeba nawet czekać 15 minut, to jest ten czas, kiedy test się wysyca. W pierwszej minucie już widać, jak zabarwiają się dwie kreski i wiemy, że pacjent jest dodatni i przyjeżdża z objawami covidowymi - wyjaśnia Agnieszka Szadryn z Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Szpitale tylko dla chorych na COVID-19

Kolejne szpitale są przekształcane w covidowe. Od soboty 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie ponownie będzie leczył tylko pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

- Przystosowywany jest w tej chwili szpital logistycznie i funkcjonalnie. Wszystkie oddziały i wszystkie sale stają się salami covidowymi - informuje Marcin Górka z 109. Szpitala.

Istniejące szpitale covidowe próbuje się jeszcze powiększyć. - Szukamy dosłownie każdego wolnego łóżka - mówi Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. - To jest takie dopychanie do ostatniej szpileczki każdego wolnego miejsca - dodaje prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Krzesło do siedzenia dla tych, którzy jeszcze mogą siedzieć i kozetka wyciągnięta z piwnicy dla tych, którzy już nie mają sił - tak się teraz choruje.

- To nie jest tak, że każdy pacjent przyjeżdża, ma swoje łóżko, swoją pościel, ma swoją szafeczkę, na której może sobie coś położyć. Nie. To jest łóżko w korytarzu i tego trzeba być świadomym - zaznacza Agnieszka Szadryn. - Oddział ratunkowy wygląda w tym momencie jak pole walki - dodaje.

Do województw, w których sytuacja się pogarsza, dołączają właśnie województwa dolnośląskie i wielkopolskie. Kolejne oddziały muszą przekształcać się w covidowe. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował, że w czwartek zapadło ponad 120 decyzji dotyczących szpitali.

- Wcześniej oddziały, które były tworzone w naszym szpitalu, zapełniały się w ciągu tygodnia, dwóch tygodni. Teraz to jest kwestia dni - zaznacza Leszek Sobieski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Fatalna sytuacja na Śląsku

Najtrudniejsza sytuacja jest nadal na Śląsku. - Wydolność systemu opieki zdrowotnej dochodzi do granic możliwości na Śląsku - przekazał w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowuje się, by transportować pacjentów poza województwo.

- Do godziny czasu na terenie województwa śląskiego może się pojawić osiem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - zadeklarował prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W zapasie są wojskowe samoloty transportowe na kilkadziesiąt osób.

- Jesteśmy na wojnie od ponad roku, natomiast w tej chwili to jest chyba już taka rzeczywiście finalna bitwa - ocenia prof. Jerzy Jaroszewicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS