PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykuje

19.07.2021 | PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykuje
19.07.2021 | PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykuje
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.07.2021 | PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykujeArleta Zalewska | Fakty TVN

Być może już w środę w Sejmie PiS podejmie próbę przegłosowania ustawy anty-TVN. Porozumienie Jarosława Gowina twierdzi, że w obecnym brzmieniu ustawy nie poprze. Jarosław Gowin zapowiedział zgłoszenie poprawki, która "zapewniłaby bezpieczeństwo funkcjonowania TVN". Dlatego PiS, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, szuka większości. Na celowniku są posłowie Konfederacji, Kukiz'15, część posłów z kręgu Jarosława Gowina, a nawet z Lewicy.

To już niemal pewne - sprawę ustawy anty-TVN Prawo i Sprawiedliwość chciałoby rozstrzygnąć już w tym tygodniu. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapewnia, że na tę chwilę PiS ma w tej sprawie "spokojną większość". Tym samym szef Klubu Parlamentarnego PiS przynajmniej publicznie próbuje lekceważyć głosy jednego ze swoich koalicjantów.

- Nie chcemy, żeby Polska była krajem, gdzie jedyna narracja w mediach to narracja Jacka Kurskiego. Dlatego w tym kształcie tej ustawy nie poprzemy - zapewnił Jan Strzeżek, zastępca rzecznika Porozumienia Jarosława Gowina.

Lider Porozumienia zapowiedział, że zgłosi do projektu bardzo konkretną zmianę. Gowin chce, by ograniczenia nie dotyczyły amerykańskich mediów lub spółek przez nie kontrolowanych. - Poprawka Porozumienia z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem, (...) a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN - wyjaśnia Jarosław Gowin.

- Trwają rozmowy, oczywiście wewnętrzne, wewnątrz naszej koalicji. Uzgadniamy rozmaite stanowiska - powiedział dziennikarzom Ryszard Terlecki.

Sejmowa układanka

Żeby dobrze zrozumieć, co dzieje się teraz w Sejmie wokół ustawy wymierzonej w telewizję TVN, trzeba wiedzieć to, że po pierwsze prezes PiS wyznaczył swoim ludziom zadanie, by do poparcia ustawy znaleźli nową większość, bez Jarosława Gowina. Na celowniku są posłowie Konfederacji, Kukiz'15, część posłów z kręgu Jarosława Gowina, a nawet z Lewicy.

Gdyby cały PiS zagłosował "za" i gdyby wsparło go trzech niezależnych posłów, a cała grupa Porozumienia Jarosława Gowina zagłosowałaby razem z opozycją "przeciw", to Jarosław Kaczyński potrzebowałby jeszcze sześciu dodatkowych głosów.

- Lewica nigdy nie poprze żadnych zmian, które mają kończyć z niezależnością polskiego dziennikarstwa. Klub Lewicy będzie jednomyślny i będzie głosował przeciwko tej ustawie - oświadczył Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

- Przynajmniej część Konfederacji, jeżeli nie cała Konfederacja, ja na pewno, nie zagłosuje za tym - zapewnił poseł Artur Dziambor z Konfederacji.

Konfederacja, podobnie jak posłowie Pawła Kukiza, ostateczną decyzje w sprawie mają ogłosić, gdy do głosowania faktycznie dojdzie.

- To jest ustawa, która jest skierowana jednokierunkowo przeciwko państwa stacji, więc nie sądzę, żeby ktokolwiek, kto ma jakkolwiek wolnorynkowe podejście do świata, mógł coś takiego poprzeć - powiedział Artur Dziambor.

Głos z USA

- Jeżeli ktokolwiek z PiS-u myśli, że prezydent Joe Biden nie upomni się o wartości, o wolność słowa, o prawo do informacji, to naprawdę żyje w innym świecie - skomentował Borys Budka, wiceprzewodniczący PO.

W sprawie projektu ustawy głos zabrał też amerykański dziennik "The Washington Post". W artykule czytamy, że atak Polski na będącą amerykańską własnością sieć telewizyjną wymaga mocnej reakcji Stanów Zjednoczonych. "Prawo i Sprawiedliwość wznowiło próby zneutralizowania najwyżej ocenianej w kraju stacji informacyjnej TVN24, która w przeciwieństwie do kanałów państwowych przekazuje niezależne wiadomości i krytyczne komentarze na temat rządu - brzmi fragment tekstu.

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak przypomina, że gdyby nie niezależne media, to przez ostatnie pięć lat nie udałoby się zebrać ponad 804 milionów złotych na WOŚP. Za te pieniądze - jak podkreślił Jerzy Owsiak - WOŚP kupiła dużą liczbę urządzeń medycznych ratujących życie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS