PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykuje

19.07.2021 | PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykuje
19.07.2021 | PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykuje
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.07.2021 | PiS szuka większości dla ustawy anty-TVN, ale nawet Konfederacja ją krytykujeArleta Zalewska | Fakty TVN

Być może już w środę w Sejmie PiS podejmie próbę przegłosowania ustawy anty-TVN. Porozumienie Jarosława Gowina twierdzi, że w obecnym brzmieniu ustawy nie poprze. Jarosław Gowin zapowiedział zgłoszenie poprawki, która "zapewniłaby bezpieczeństwo funkcjonowania TVN". Dlatego PiS, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, szuka większości. Na celowniku są posłowie Konfederacji, Kukiz'15, część posłów z kręgu Jarosława Gowina, a nawet z Lewicy.

To już niemal pewne - sprawę ustawy anty-TVN Prawo i Sprawiedliwość chciałoby rozstrzygnąć już w tym tygodniu. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapewnia, że na tę chwilę PiS ma w tej sprawie "spokojną większość". Tym samym szef Klubu Parlamentarnego PiS przynajmniej publicznie próbuje lekceważyć głosy jednego ze swoich koalicjantów.

- Nie chcemy, żeby Polska była krajem, gdzie jedyna narracja w mediach to narracja Jacka Kurskiego. Dlatego w tym kształcie tej ustawy nie poprzemy - zapewnił Jan Strzeżek, zastępca rzecznika Porozumienia Jarosława Gowina.

Lider Porozumienia zapowiedział, że zgłosi do projektu bardzo konkretną zmianę. Gowin chce, by ograniczenia nie dotyczyły amerykańskich mediów lub spółek przez nie kontrolowanych. - Poprawka Porozumienia z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem, (...) a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN - wyjaśnia Jarosław Gowin.

- Trwają rozmowy, oczywiście wewnętrzne, wewnątrz naszej koalicji. Uzgadniamy rozmaite stanowiska - powiedział dziennikarzom Ryszard Terlecki.

Sejmowa układanka

Żeby dobrze zrozumieć, co dzieje się teraz w Sejmie wokół ustawy wymierzonej w telewizję TVN, trzeba wiedzieć to, że po pierwsze prezes PiS wyznaczył swoim ludziom zadanie, by do poparcia ustawy znaleźli nową większość, bez Jarosława Gowina. Na celowniku są posłowie Konfederacji, Kukiz'15, część posłów z kręgu Jarosława Gowina, a nawet z Lewicy.

Gdyby cały PiS zagłosował "za" i gdyby wsparło go trzech niezależnych posłów, a cała grupa Porozumienia Jarosława Gowina zagłosowałaby razem z opozycją "przeciw", to Jarosław Kaczyński potrzebowałby jeszcze sześciu dodatkowych głosów.

- Lewica nigdy nie poprze żadnych zmian, które mają kończyć z niezależnością polskiego dziennikarstwa. Klub Lewicy będzie jednomyślny i będzie głosował przeciwko tej ustawie - oświadczył Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

- Przynajmniej część Konfederacji, jeżeli nie cała Konfederacja, ja na pewno, nie zagłosuje za tym - zapewnił poseł Artur Dziambor z Konfederacji.

Konfederacja, podobnie jak posłowie Pawła Kukiza, ostateczną decyzje w sprawie mają ogłosić, gdy do głosowania faktycznie dojdzie.

- To jest ustawa, która jest skierowana jednokierunkowo przeciwko państwa stacji, więc nie sądzę, żeby ktokolwiek, kto ma jakkolwiek wolnorynkowe podejście do świata, mógł coś takiego poprzeć - powiedział Artur Dziambor.

Głos z USA

- Jeżeli ktokolwiek z PiS-u myśli, że prezydent Joe Biden nie upomni się o wartości, o wolność słowa, o prawo do informacji, to naprawdę żyje w innym świecie - skomentował Borys Budka, wiceprzewodniczący PO.

W sprawie projektu ustawy głos zabrał też amerykański dziennik "The Washington Post". W artykule czytamy, że atak Polski na będącą amerykańską własnością sieć telewizyjną wymaga mocnej reakcji Stanów Zjednoczonych. "Prawo i Sprawiedliwość wznowiło próby zneutralizowania najwyżej ocenianej w kraju stacji informacyjnej TVN24, która w przeciwieństwie do kanałów państwowych przekazuje niezależne wiadomości i krytyczne komentarze na temat rządu - brzmi fragment tekstu.

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak przypomina, że gdyby nie niezależne media, to przez ostatnie pięć lat nie udałoby się zebrać ponad 804 milionów złotych na WOŚP. Za te pieniądze - jak podkreślił Jerzy Owsiak - WOŚP kupiła dużą liczbę urządzeń medycznych ratujących życie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS