"Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"

20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"Arleta Zalewska | Fakty TVN

"Głównym celem projektu jest zmiana właściciela jednej z największych stacji prywatnych" - to opinia prawna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy anty-TVN. Projekt autorstwa posłów PiS jest w Sejmie, pod obrady może trafić już w środę, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, bo partii rządzącej brakuje głosów.

Pytanie, co może wydarzyć się w Polsce, gdy zabraknie w niej wolnych mediów, zadaliśmy ludziom, którzy w różnym czasie i w różnych okolicznościach walczyli o to, by wolność słowa i tym samym prawo do opisywania rzeczywistości przez wolne media nie było w Polsce niszczone.

- Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności - odpowiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL. - To jest eliminacja jakiegokolwiek pluralizmu, jakiegokolwiek zróżnicowania opinii - stwierdził Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

Z kolei zdaniem profesor Ewy Łętowskej, sędzi Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, bez wolnych mediów "będziemy w ślepy sposób jako obywatele prowadzeni w niewiadomym kierunku". - Każde prawo, ale to absolutnie każde, proponowane przez kogokolwiek, ma zawsze swoją ciemną stronę - dodaje.

Dla działaczy opozycji w czasach PRL niezależne od władzy media są fundamentem demokracji.

"Instrumentalizacja prawa dla interesów partyjnych"

Każdy z naszych rozmówców, podkreślając wagę i zagrożenie, jakie niesie za sobą ustawa, którą chce uchwalić Prawo i Sprawiedliwość, a która wprost uderza w telewizję TVN, odwołuje się do słów autora projektu - posła Marka Suskiego, który wprost stwierdził, że chodzi o to, żeby mieć wpływ na stację TVN.

- To jest marzenie, żeby ludzie znali tylko jedną wersję wydarzeń i tylko jeden sposób interpretowania rzeczywistości - uważa Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

W podobnym tonie wypowiada się sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - Pluralizm medialny jest gwarancją, przynajmniej przy wyborach, zachowania względnej równowagi tych, którzy w tych wyborach uczestniczą jako kandydaci - mówi prof. Ewa Łętowska.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka celem projektu PiS-u jest zmiana właściciela jednej z największych prywatnych stacji w taki sposób, by "partia mogła mieć wpływ na rozpowszechnianie przez tego nadawcę treści".

"Rażący przejaw instrumentalizacji prawa dla realizacji interesów partyjnych, niezgodny z gwarancjami swobody wypowiedzi, zasadą demokratycznego państwa prawnego i unijną zasadą swobodnego przepływu kapitału" - możemy przeczytać w oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dyskusja w sprawie koncesji dla TVN24

Równolegle do dyskusji nad ustawą PiS-u toczy się też ta w sprawie przedłużenia koncesji telewizji TVN24. Decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wciąż nie ma, choć brak jest podstaw prawnych, by koncesji nie przedłużać.

Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 leży od 17 miesięcy na biurku przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Najpierw nic się nie działo przez ponad rok, a potem słyszymy bardzo różne argumenty za tym, że ten stan należy przewlekać, zastanawiać się, a może tej koncesji nie dać. To jest już działanie poza granicami prawa - uważa Jan Dworak, były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

We wtorek poseł Marek Suski był pytany przez reporterkę TVN24 o to, czy projekt ustawy anty-TVN będzie przegłosowywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Niech mnie pani nie męczy, bo ja z TVN nie rozmawiam - odparł Suski.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS