"Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"

20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"Arleta Zalewska | Fakty TVN

"Głównym celem projektu jest zmiana właściciela jednej z największych stacji prywatnych" - to opinia prawna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy anty-TVN. Projekt autorstwa posłów PiS jest w Sejmie, pod obrady może trafić już w środę, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, bo partii rządzącej brakuje głosów.

Pytanie, co może wydarzyć się w Polsce, gdy zabraknie w niej wolnych mediów, zadaliśmy ludziom, którzy w różnym czasie i w różnych okolicznościach walczyli o to, by wolność słowa i tym samym prawo do opisywania rzeczywistości przez wolne media nie było w Polsce niszczone.

- Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności - odpowiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL. - To jest eliminacja jakiegokolwiek pluralizmu, jakiegokolwiek zróżnicowania opinii - stwierdził Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

Z kolei zdaniem profesor Ewy Łętowskej, sędzi Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, bez wolnych mediów "będziemy w ślepy sposób jako obywatele prowadzeni w niewiadomym kierunku". - Każde prawo, ale to absolutnie każde, proponowane przez kogokolwiek, ma zawsze swoją ciemną stronę - dodaje.

Dla działaczy opozycji w czasach PRL niezależne od władzy media są fundamentem demokracji.

"Instrumentalizacja prawa dla interesów partyjnych"

Każdy z naszych rozmówców, podkreślając wagę i zagrożenie, jakie niesie za sobą ustawa, którą chce uchwalić Prawo i Sprawiedliwość, a która wprost uderza w telewizję TVN, odwołuje się do słów autora projektu - posła Marka Suskiego, który wprost stwierdził, że chodzi o to, żeby mieć wpływ na stację TVN.

- To jest marzenie, żeby ludzie znali tylko jedną wersję wydarzeń i tylko jeden sposób interpretowania rzeczywistości - uważa Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

W podobnym tonie wypowiada się sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - Pluralizm medialny jest gwarancją, przynajmniej przy wyborach, zachowania względnej równowagi tych, którzy w tych wyborach uczestniczą jako kandydaci - mówi prof. Ewa Łętowska.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka celem projektu PiS-u jest zmiana właściciela jednej z największych prywatnych stacji w taki sposób, by "partia mogła mieć wpływ na rozpowszechnianie przez tego nadawcę treści".

"Rażący przejaw instrumentalizacji prawa dla realizacji interesów partyjnych, niezgodny z gwarancjami swobody wypowiedzi, zasadą demokratycznego państwa prawnego i unijną zasadą swobodnego przepływu kapitału" - możemy przeczytać w oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dyskusja w sprawie koncesji dla TVN24

Równolegle do dyskusji nad ustawą PiS-u toczy się też ta w sprawie przedłużenia koncesji telewizji TVN24. Decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wciąż nie ma, choć brak jest podstaw prawnych, by koncesji nie przedłużać.

Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 leży od 17 miesięcy na biurku przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Najpierw nic się nie działo przez ponad rok, a potem słyszymy bardzo różne argumenty za tym, że ten stan należy przewlekać, zastanawiać się, a może tej koncesji nie dać. To jest już działanie poza granicami prawa - uważa Jan Dworak, były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

We wtorek poseł Marek Suski był pytany przez reporterkę TVN24 o to, czy projekt ustawy anty-TVN będzie przegłosowywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Niech mnie pani nie męczy, bo ja z TVN nie rozmawiam - odparł Suski.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS