"Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"

20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.07.2021 | "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"Arleta Zalewska | Fakty TVN

"Głównym celem projektu jest zmiana właściciela jednej z największych stacji prywatnych" - to opinia prawna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie projektu ustawy anty-TVN. Projekt autorstwa posłów PiS jest w Sejmie, pod obrady może trafić już w środę, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, bo partii rządzącej brakuje głosów.

Pytanie, co może wydarzyć się w Polsce, gdy zabraknie w niej wolnych mediów, zadaliśmy ludziom, którzy w różnym czasie i w różnych okolicznościach walczyli o to, by wolność słowa i tym samym prawo do opisywania rzeczywistości przez wolne media nie było w Polsce niszczone.

- Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności - odpowiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL. - To jest eliminacja jakiegokolwiek pluralizmu, jakiegokolwiek zróżnicowania opinii - stwierdził Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

Z kolei zdaniem profesor Ewy Łętowskej, sędzi Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, bez wolnych mediów "będziemy w ślepy sposób jako obywatele prowadzeni w niewiadomym kierunku". - Każde prawo, ale to absolutnie każde, proponowane przez kogokolwiek, ma zawsze swoją ciemną stronę - dodaje.

Dla działaczy opozycji w czasach PRL niezależne od władzy media są fundamentem demokracji.

"Instrumentalizacja prawa dla interesów partyjnych"

Każdy z naszych rozmówców, podkreślając wagę i zagrożenie, jakie niesie za sobą ustawa, którą chce uchwalić Prawo i Sprawiedliwość, a która wprost uderza w telewizję TVN, odwołuje się do słów autora projektu - posła Marka Suskiego, który wprost stwierdził, że chodzi o to, żeby mieć wpływ na stację TVN.

- To jest marzenie, żeby ludzie znali tylko jedną wersję wydarzeń i tylko jeden sposób interpretowania rzeczywistości - uważa Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.

W podobnym tonie wypowiada się sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - Pluralizm medialny jest gwarancją, przynajmniej przy wyborach, zachowania względnej równowagi tych, którzy w tych wyborach uczestniczą jako kandydaci - mówi prof. Ewa Łętowska.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka celem projektu PiS-u jest zmiana właściciela jednej z największych prywatnych stacji w taki sposób, by "partia mogła mieć wpływ na rozpowszechnianie przez tego nadawcę treści".

"Rażący przejaw instrumentalizacji prawa dla realizacji interesów partyjnych, niezgodny z gwarancjami swobody wypowiedzi, zasadą demokratycznego państwa prawnego i unijną zasadą swobodnego przepływu kapitału" - możemy przeczytać w oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dyskusja w sprawie koncesji dla TVN24

Równolegle do dyskusji nad ustawą PiS-u toczy się też ta w sprawie przedłużenia koncesji telewizji TVN24. Decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wciąż nie ma, choć brak jest podstaw prawnych, by koncesji nie przedłużać.

Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 leży od 17 miesięcy na biurku przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Najpierw nic się nie działo przez ponad rok, a potem słyszymy bardzo różne argumenty za tym, że ten stan należy przewlekać, zastanawiać się, a może tej koncesji nie dać. To jest już działanie poza granicami prawa - uważa Jan Dworak, były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

We wtorek poseł Marek Suski był pytany przez reporterkę TVN24 o to, czy projekt ustawy anty-TVN będzie przegłosowywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Niech mnie pani nie męczy, bo ja z TVN nie rozmawiam - odparł Suski.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS