Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"

20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"
20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Komisja Europejska stawia polskim władzom ultimatum w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rządzący mają czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia TSUE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W przypadku braku działań w tym kierunku, Polsce grozić będą kary finansowe.

Do 16 sierpnia Komisja Europejska daje Polsce czas na odpowiedź i wykonanie decyzji TSUE. - Jeśli to nie nastąpi, to Komisja Europejska zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę - przekazała we wtorek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova.

W ubiegłym tygodniu TSUE stwierdził, że system dyscyplinarny sędziów w Polsce łamie unijne prawo, a Izba Dyscyplinarna ma przestać orzekać.

- Prawo Europejskie jest nadrzędne wobec krajowego. Wszystkie decyzje TSUE, także nakazy zawieszenia działalności, są wiążące - podkreśliła Jourova.

Nie chodzi tu - jak często mówi Prawo i Sprawiedliwość - o konstytucję, a o Izbę Dyscyplinarną SN i karanie sędziów, którzy bronią swojej niezależności.

- Od początku proponowaliśmy, żeby rząd tak daleko nie szedł, od początku ostrzegaliśmy - komentuje decyzję Komisji Europejskiej Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Pojawia się więc pytanie, czy Polska dostosuje się do wyroku, czy będzie płacić kary.

- Ja na razie tylko słyszę, że urzędnicy brukselscy mówią o jakiś karach, grożą jakimiś sankcjami. To jest w moim przekonaniu zupełnie niepoważne - mówi minister Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski.

Odpowiedź ministra Wójcika może świadczyć o tym, że decyzji rządu nie ma. Natomiast kilka godzin przed wtorkową konferencją Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Mueller mówił o dialogu.

- Jesteśmy po to w jednej wspólnocie, Wspólnocie Europejskiej, żeby rozmawiać - powiedział Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Miażdżący raport w sprawie praworządności

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej został opublikowany raport dotyczący praworządności w Unii Europejskiej. Znajduje się w nim kilkadziesiąt wzmianek na temat Polski. W raporcie KE mówi między innymi o problemie niezależności i umocowania Trybunału Konstytucyjnego, upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa, zawieszaniu sędziów przez Izbę Dyscyplinarną SN.

W raporcie są też pytania o skuteczność walki z korupcją na wysokich szczeblach władzy - chodzi o polityczny wpływ na postępowania prokuratorskie i o to, że Zbigniew Ziobro jest zarówno ministrem sprawiedliwości, jaki prokuratorem generalnym.

- Konflikt jest po to, żeby mieć narracje dla elektoratu antyunijnego i (pokazać - przy. red.), że są jedyną partią, która dba o suwerenność Polski - komentuje działania PiS Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- W ciągu tych sześciu lat nie stracili ani grosza i liczą, że będzie tak dalej, ale sytuacja oczywiście się zmienia - dodaje Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Sędzia Igor Tuleya zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN, stawił się we wtorek do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - Powinienem być dopuszczony do orzekania i dzisiaj jestem, żeby postawić kropkę nad i - podkreśla sędzia Tuleya.

Decyzję w sprawie sędziego podejmą prezesi warszawskiego sądu okręgowego - Piotr Schab i Przemysław Radzik - nominowani przez resort Zbigniewa Ziobry.

- Decyzja w sprawie wniosku sędziego Igora Tulei zostanie pojęta w ciągu dwóch, trzech dni - poinformowała Beata Adamczyk-Łabuda, rzeczniczka sądu.

Część sędziów Sadu Najwyższego wzywa do zawieszenia natychmiast Izby Dyscyplinarnej. - Wykonanie wyroku należy w pierwszej kolejności do Pierwszego Pprezesa Sądu Najwyższego - zwrócił uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Małgorzata Manowska - kiedyś współpracowniczka Zbigniewa Ziobry - właśnie odmroziła działanie Izby Dyscyplinarnej, ale rzecznik prasowy sądu sugeruje jednocześnie, że pani prezes nie bierze odpowiedzialności za pracę Izby. - To jest pytanie do sędziów orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, to oni w ramach swojej niezawisłości będą podejmowali decyzje - powiedział Aleksander Stępkowski.

Przed konferencją Komisji Europejskiej politycy władzy powtarzali znany już argument. - Nikt nigdy nie przekazywał instytucji międzynarodowej jaką jest Unia Europejska, kompetencji dotyczących wymiaru sprawiedliwości - mówił Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS-u.

W podobnym tonie brzmiało orzeczenie Stanisława Piotrowicza wygłoszone w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie, na które teraz powołuje się władza.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS