Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"

20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"
20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Komisja Europejska stawia polskim władzom ultimatum w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rządzący mają czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia TSUE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W przypadku braku działań w tym kierunku, Polsce grozić będą kary finansowe.

Do 16 sierpnia Komisja Europejska daje Polsce czas na odpowiedź i wykonanie decyzji TSUE. - Jeśli to nie nastąpi, to Komisja Europejska zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę - przekazała we wtorek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova.

W ubiegłym tygodniu TSUE stwierdził, że system dyscyplinarny sędziów w Polsce łamie unijne prawo, a Izba Dyscyplinarna ma przestać orzekać.

- Prawo Europejskie jest nadrzędne wobec krajowego. Wszystkie decyzje TSUE, także nakazy zawieszenia działalności, są wiążące - podkreśliła Jourova.

Nie chodzi tu - jak często mówi Prawo i Sprawiedliwość - o konstytucję, a o Izbę Dyscyplinarną SN i karanie sędziów, którzy bronią swojej niezależności.

- Od początku proponowaliśmy, żeby rząd tak daleko nie szedł, od początku ostrzegaliśmy - komentuje decyzję Komisji Europejskiej Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Pojawia się więc pytanie, czy Polska dostosuje się do wyroku, czy będzie płacić kary.

- Ja na razie tylko słyszę, że urzędnicy brukselscy mówią o jakiś karach, grożą jakimiś sankcjami. To jest w moim przekonaniu zupełnie niepoważne - mówi minister Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski.

Odpowiedź ministra Wójcika może świadczyć o tym, że decyzji rządu nie ma. Natomiast kilka godzin przed wtorkową konferencją Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Mueller mówił o dialogu.

- Jesteśmy po to w jednej wspólnocie, Wspólnocie Europejskiej, żeby rozmawiać - powiedział Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Miażdżący raport w sprawie praworządności

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej został opublikowany raport dotyczący praworządności w Unii Europejskiej. Znajduje się w nim kilkadziesiąt wzmianek na temat Polski. W raporcie KE mówi między innymi o problemie niezależności i umocowania Trybunału Konstytucyjnego, upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa, zawieszaniu sędziów przez Izbę Dyscyplinarną SN.

W raporcie są też pytania o skuteczność walki z korupcją na wysokich szczeblach władzy - chodzi o polityczny wpływ na postępowania prokuratorskie i o to, że Zbigniew Ziobro jest zarówno ministrem sprawiedliwości, jaki prokuratorem generalnym.

- Konflikt jest po to, żeby mieć narracje dla elektoratu antyunijnego i (pokazać - przy. red.), że są jedyną partią, która dba o suwerenność Polski - komentuje działania PiS Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- W ciągu tych sześciu lat nie stracili ani grosza i liczą, że będzie tak dalej, ale sytuacja oczywiście się zmienia - dodaje Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Sędzia Igor Tuleya zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN, stawił się we wtorek do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - Powinienem być dopuszczony do orzekania i dzisiaj jestem, żeby postawić kropkę nad i - podkreśla sędzia Tuleya.

Decyzję w sprawie sędziego podejmą prezesi warszawskiego sądu okręgowego - Piotr Schab i Przemysław Radzik - nominowani przez resort Zbigniewa Ziobry.

- Decyzja w sprawie wniosku sędziego Igora Tulei zostanie pojęta w ciągu dwóch, trzech dni - poinformowała Beata Adamczyk-Łabuda, rzeczniczka sądu.

Część sędziów Sadu Najwyższego wzywa do zawieszenia natychmiast Izby Dyscyplinarnej. - Wykonanie wyroku należy w pierwszej kolejności do Pierwszego Pprezesa Sądu Najwyższego - zwrócił uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Małgorzata Manowska - kiedyś współpracowniczka Zbigniewa Ziobry - właśnie odmroziła działanie Izby Dyscyplinarnej, ale rzecznik prasowy sądu sugeruje jednocześnie, że pani prezes nie bierze odpowiedzialności za pracę Izby. - To jest pytanie do sędziów orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, to oni w ramach swojej niezawisłości będą podejmowali decyzje - powiedział Aleksander Stępkowski.

Przed konferencją Komisji Europejskiej politycy władzy powtarzali znany już argument. - Nikt nigdy nie przekazywał instytucji międzynarodowej jaką jest Unia Europejska, kompetencji dotyczących wymiaru sprawiedliwości - mówił Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS-u.

W podobnym tonie brzmiało orzeczenie Stanisława Piotrowicza wygłoszone w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie, na które teraz powołuje się władza.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS