Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"

20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"
20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.07.2021 | Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Komisja Europejska stawia polskim władzom ultimatum w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rządzący mają czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia TSUE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W przypadku braku działań w tym kierunku, Polsce grozić będą kary finansowe.

Do 16 sierpnia Komisja Europejska daje Polsce czas na odpowiedź i wykonanie decyzji TSUE. - Jeśli to nie nastąpi, to Komisja Europejska zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę - przekazała we wtorek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova.

W ubiegłym tygodniu TSUE stwierdził, że system dyscyplinarny sędziów w Polsce łamie unijne prawo, a Izba Dyscyplinarna ma przestać orzekać.

- Prawo Europejskie jest nadrzędne wobec krajowego. Wszystkie decyzje TSUE, także nakazy zawieszenia działalności, są wiążące - podkreśliła Jourova.

Nie chodzi tu - jak często mówi Prawo i Sprawiedliwość - o konstytucję, a o Izbę Dyscyplinarną SN i karanie sędziów, którzy bronią swojej niezależności.

- Od początku proponowaliśmy, żeby rząd tak daleko nie szedł, od początku ostrzegaliśmy - komentuje decyzję Komisji Europejskiej Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Pojawia się więc pytanie, czy Polska dostosuje się do wyroku, czy będzie płacić kary.

- Ja na razie tylko słyszę, że urzędnicy brukselscy mówią o jakiś karach, grożą jakimiś sankcjami. To jest w moim przekonaniu zupełnie niepoważne - mówi minister Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski.

Odpowiedź ministra Wójcika może świadczyć o tym, że decyzji rządu nie ma. Natomiast kilka godzin przed wtorkową konferencją Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Mueller mówił o dialogu.

- Jesteśmy po to w jednej wspólnocie, Wspólnocie Europejskiej, żeby rozmawiać - powiedział Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Miażdżący raport w sprawie praworządności

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej został opublikowany raport dotyczący praworządności w Unii Europejskiej. Znajduje się w nim kilkadziesiąt wzmianek na temat Polski. W raporcie KE mówi między innymi o problemie niezależności i umocowania Trybunału Konstytucyjnego, upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa, zawieszaniu sędziów przez Izbę Dyscyplinarną SN.

W raporcie są też pytania o skuteczność walki z korupcją na wysokich szczeblach władzy - chodzi o polityczny wpływ na postępowania prokuratorskie i o to, że Zbigniew Ziobro jest zarówno ministrem sprawiedliwości, jaki prokuratorem generalnym.

- Konflikt jest po to, żeby mieć narracje dla elektoratu antyunijnego i (pokazać - przy. red.), że są jedyną partią, która dba o suwerenność Polski - komentuje działania PiS Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- W ciągu tych sześciu lat nie stracili ani grosza i liczą, że będzie tak dalej, ale sytuacja oczywiście się zmienia - dodaje Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Sędzia Igor Tuleya zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN, stawił się we wtorek do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - Powinienem być dopuszczony do orzekania i dzisiaj jestem, żeby postawić kropkę nad i - podkreśla sędzia Tuleya.

Decyzję w sprawie sędziego podejmą prezesi warszawskiego sądu okręgowego - Piotr Schab i Przemysław Radzik - nominowani przez resort Zbigniewa Ziobry.

- Decyzja w sprawie wniosku sędziego Igora Tulei zostanie pojęta w ciągu dwóch, trzech dni - poinformowała Beata Adamczyk-Łabuda, rzeczniczka sądu.

Część sędziów Sadu Najwyższego wzywa do zawieszenia natychmiast Izby Dyscyplinarnej. - Wykonanie wyroku należy w pierwszej kolejności do Pierwszego Pprezesa Sądu Najwyższego - zwrócił uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Małgorzata Manowska - kiedyś współpracowniczka Zbigniewa Ziobry - właśnie odmroziła działanie Izby Dyscyplinarnej, ale rzecznik prasowy sądu sugeruje jednocześnie, że pani prezes nie bierze odpowiedzialności za pracę Izby. - To jest pytanie do sędziów orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, to oni w ramach swojej niezawisłości będą podejmowali decyzje - powiedział Aleksander Stępkowski.

Przed konferencją Komisji Europejskiej politycy władzy powtarzali znany już argument. - Nikt nigdy nie przekazywał instytucji międzynarodowej jaką jest Unia Europejska, kompetencji dotyczących wymiaru sprawiedliwości - mówił Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS-u.

W podobnym tonie brzmiało orzeczenie Stanisława Piotrowicza wygłoszone w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie, na które teraz powołuje się władza.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS