"Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniu

03.06.2021 | "Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniu
03.06.2021 | "Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniu
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
03.06.2021 | "Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniuAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Na Białorusi strach zmienia człowieka w zaszczute zwierzę - mówią opozycjoniści, którym udało się wyrwać z rąk reżimu Łukaszenki. - Biją ich, znęcają się nad nimi, ich unicestwiają. Mówią im w twarz "jesteś polityczny, więc zdechniesz" - opowiada Swiatłana Cichanouska. Niektórzy Białorusini i ich dzieci znajdują azyl w Polsce.

Dzieci białoruskich uchodźców politycznych marzą o tym, że na czele ich kraju stoi Swiatłana Cichanouska, a Alaksandr Łukaszenka znajduje się w więzieniu. Widać to na ich rysunkach.

- To jest możliwe. Niech pan spojrzy na to nasze młode pokolenie. To właśnie dla nich walczymy - tłumaczy Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji, która 3 czerwca przyjechała do białoruskiej szkoły w centrum Warszawy.

Rodzice dzieci musieli uciekać z Białorusi, bo na ulicach domagali się uczciwych i wolnych wyborów, za co trafiali do aresztów.

Dziewczynka Rada Dolecka, uczennica szkoły, tęskni za swoim kotami. Jej rodzice bali się każdego parkującego przed domem samochodu. - Cały czas byliśmy w strasznym napięciu, że to po nas - mówi Aliona Dolecka, Białorusinka mieszkająca w Polsce.

Rodzice Rady chcieliby wrócić jak najszybciej, ale droga do kraju jest dla nich zamknięta. - Teraz na pewno zostaniemy tutaj na dwa lata, bo na Białorusi jest bardzo źle - wyjaśnia dziewczynka.

"Było bardzo ciężko"

W zeszłym roku, po sierpniowych wyborach prezydenckich, które białoruska opozycja uznała za swoje zwycięstwo, do aresztów trafiło tysiące więźniów. - Biją ich, znęcają się nad nimi, ich unicestwiają. Mówią im w twarz "jesteś polityczny, więc zdechniesz" - opowiada Swiatłana Cichanouska, która miała zdobyć najwięcej głosów w wyborach.

Dmitrij przemoc w więzieniu odczuł na własnej skórze. Trzech go biło, trzech wykręcało ręce. Kopali go po głowie i złamali mu nos.

- Było bardzo ciężko. Nie było toalet i wszyscy załatwiali swoje potrzeby do jednego wiadra. Obok stawiano jeszcze wiadro z chlorem, żeby przykryć zapach - opowiada Dmitrij, Białorusin mieszkający w Polsce.

Alaksandr opowiada, że na Białorusi strach zmienia człowieka w zaszczute zwierzę. - Gdy rzucili mnie na podłogę i naciągnęli worek na głowę, i zaczęli bić po tym worku, który miałem na głowie, pomyślałem, jak dobrze, że babcia umarła rok wcześniej i ona tego nie widzi - mówi Alaksandr Atroszczienkau.

Pratasiewicz w państwowej telewizji

Reżim potrafi złamać każdego i zmusić do propagandowych wypowiedzi. Państwowa telewizja znów pokazała Ramana Pratasiewicza. Przed wyciągnięciem go z samolotu 12 dni temu mówił, że w Mińsku go zabiją, a później na jego twarzy było widać ślady pobicia. - Był makaron z mięsem. Nawet całkiem niezłe, a do tego w celi mamy mnóstwo jedzenia. Aż chłopaki narzekają, że mięso się psuje - zapewnia na filmie z aresztu Pratasiewicz.

Wieloletnie więzienie grozi Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi ze Związku Polaków na Białorusi. Trzy inne polonijne działaczki - odstawione z aresztu na granicę - spotkały się ze swoimi rodzinami w Polsce.

Łukaszence pomaga Władimir Putin. Nie tylko kredytami. Rosja ściga, wyłapuje i deportuje obywateli Białorusi. W Moskwie trwa właśnie proces ekstradycyjny Andrieja Kazimirowa, który przed prześladowaniami uciekł z Brześcia. - Nie pozwolili mu skontaktować się ze światem. Prawie zwariowałam - opowiada Julia Kazimirowa, mama Andrieja.

21-latek w rosyjskim areszcie był bity i torturowany. Obrońcy praw człowieka alarmują, że przymusowy powrót na Białoruś może dla niego oznaczać śmierć - jako kara za rzekome budowanie w czasie protestów barykad i rzucanie kamieniami.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS