Od uznania dla lekarzy do "modnych lalek". Duchowni zabrali głos w Boże Ciało

03.06.2021 | Od uznania dla lekarzy do "modnych lalek". Duchowni zabrali głos w Boże Ciało
03.06.2021 | Od uznania dla lekarzy do "modnych lalek". Duchowni zabrali głos w Boże Ciało
Renata Kijowska | Fakty TVN
03.06.2021 | Od uznania dla lekarzy do "modnych lalek". Duchowni zabrali głos w Boże CiałoRenata Kijowska | Fakty TVN

W całej Polsce odbyły się uroczystości z okazji Bożego Ciała, które zostały jednak ograniczone przez obowiązujący reżim sanitarny. Podczas obchodów głos zabierali duchowni, a ich słowa nie odnosiły się jedynie do trwającego święta.

Z powodu reżimu sanitarnego obchody Bożego Ciała nie były w tym roku tak tłumne jak zwykle.

- Proszę, byście byli też ostrożni i uważni, (...) gdy w coraz większej liczbie możemy wreszcie przyjść na Eucharystię, wraca w nas radość spotkania z Jezusem - powiedział arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski.

- Brakowało mi, że w ostatnim roku nie mogłam tu przyjechać. Bardzo się cieszę, że jestem, że są ludzie, że nie ma maseczek - mówi pani Małgorzata, uczestniczka procesji w Krakowie.

Wiadomo było, że zachowanie dystansu na procesjach nie mogło się udać, więc część biskupów zrezygnowała z dużych procesji po ulicach miast na rzecz mniejszych, wokół kościołów. - Także i po to, by nie narażać jeszcze w tym czasie, kiedy już, może, odczuwamy większy spokój - wyjaśnia ksiądz Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Za rosnący spokój, także podczas tego święta, jednego z ważniejszych w katolickim kalendarzu, dziękowano.

- Przychodzimy dziękować za wytrwałą pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i całej służby zdrowia. (...) Za praktycznie jedyną dotychczas, jaką mamy, alternatywę dla pandemii, jaką są szczepienia - mówił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

"Polska nie może być Polską bez dzieci bożych"

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus wspominał o "katalogu cierpień", który rozpoczynała śmierć bliskich i przyjaciół z powodu wirusa. - W rodzinach wyostrzyły się konflikty, napięcia. Zazwyczaj ukrywane. (...) Pogłębiły się trudności emocjonalne i zagubienie najmłodszych i młodzieży - wyliczał hierarcha.

Metropolita krakowski, nawiązując do planowanej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, pouczał wiernych, cytując słowa Prymasa Tysiąclecia.

- Obyście nie naśladowali modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje. (...) Nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych. Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek, Polską pijaków - apelował arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Kardynał Stanisław Dziwisz wspomniał o "przerażających czarnych marszach" i pytał "czy wolno się dzielić w imię poglądów politycznych?". - Siać mowę nienawiści i fałszywych oskarżeń? Czy też działać na szkodę naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska? Nie wolno - alarmował kardynał były metropolita krakowski.

Homilie były dla wiernych, choć można było odnieść wrażenie, że układają się w dialog między hierarchami. - Trzeba sobie zrobić rachunek sumienia, (...) czy dziś Kościół, biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego, świeccy, czy jesteśmy naprawdę dla wszystkich - mówił kardynał Kazimierz Nycz.

Święto Bożego Ciała skłaniało do pytań oraz do pielęgnowania tradycji. W Spycimierzu w województwie łódzkim parafianie ułożyli dywany z kwiatów, co wymagało od nich kilku dni przygotowań.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS