Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania

Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Fakty TVN
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badaniaFakty TVN

Pfizer planuje kolejną fazę testów klinicznych swojej szczepionki na COVID-19, tym razem w grupie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania będą prowadzone w kilku krajach, w tym w Polsce. Eksperci twierdzą, że wstępne wyniki są obiecujące.

By zdążyć przed wakacjami, by spotkać się ze znajomymi, by ze spokojem odwiedzić bliskich - to tylko kilka powodów, dla których 13-letni Aleksander zdecydował się na szczepienie przeciwko COVID-19.

- Dużo jest przywilejów, na przykład za granicę można łatwiej wyjechać, czy nawet w kraju, a teraz się zbliża okres wakacji - mówi Aleksander.

W ciągu ostatnich 48 godzin na szczepienia w zapisano ponad 140 tysięcy nastolatków w wieku od 12 do 15 lat - część z nich jest już po pierwszej dawce.

Wkrótce grupa osób kwalifikowanych do szczepień może znacznie się powiększyć. Koncern farmaceutyczny Pfizer planuje drugą fazę testów klinicznych swojego preparatu. Tym razem pod lupę weźmie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania mają być prowadzone w Ameryce, Finlandii, Hiszpanii i Polsce.

- Powinniśmy się zabezpieczyć, bo nie wiadomo, jak będzie i czy nie powstanie jakiś wariant (wirusa - przyp. red.) taki, że dzieci będą chorować szczególnie ciężko. Zaszczepienie dzieci ma też dużą rolę w uzyskaniu odporności populacyjnej - uważa dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

W badaniach weźmie udział udział 4,5 tysiąca dzieci, a ich wyniki mają być znane we wrześniu. Pierwsza faza testów klinicznych przeprowadzona na mniejszej grupie w Stanach Zjednoczonych dała zachęcające efekty.

- Wiemy z tych grup wiekowych od 12. do 18. roku życia, że przy tej samej dawce, jaką mają dorośli, odpowiedź jest lepsza. Można się spodziewać, że dla dzieci młodszych to zjawisko będzie jeszcze bardziej widoczne - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

"To jest nasza jedyna broń"

Na razie osoby poniżej 18. roku życia szczepi się tylko preparatem Pfizera, ale o dopuszczenie szczepionki w tej grupie wiekowej walczy także Moderna, która już złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków. Ich badania również nie wykazały żadnych poważnych problemów z bezpieczeństwem szczepień u nastolatków.

- To jest odpowiedzialność całego społeczeństwa, żeby się szczepić, bo to jest nasza jedyna broń w walce z pandemią: nie mamy lepszej, nie mamy innej, nie mamy w tej chwili superskutecznych leków na tę chorobę - wskazuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

W szczepieniu nastolatków przodują Amerykanie, Izraelczycy ruszyli w niedzielę. Hiszpanie i Austriacy chcą to robić od sierpnia, a Francuzi - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu.

Dotychczas w Polsce podano ponad 22 miliony dawek szczepionek, w pełni zaszczepionych jest ponad 8,5 miliona osób.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Panie Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS