Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania

Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Fakty TVN
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badaniaFakty TVN

Pfizer planuje kolejną fazę testów klinicznych swojej szczepionki na COVID-19, tym razem w grupie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania będą prowadzone w kilku krajach, w tym w Polsce. Eksperci twierdzą, że wstępne wyniki są obiecujące.

By zdążyć przed wakacjami, by spotkać się ze znajomymi, by ze spokojem odwiedzić bliskich - to tylko kilka powodów, dla których 13-letni Aleksander zdecydował się na szczepienie przeciwko COVID-19.

- Dużo jest przywilejów, na przykład za granicę można łatwiej wyjechać, czy nawet w kraju, a teraz się zbliża okres wakacji - mówi Aleksander.

W ciągu ostatnich 48 godzin na szczepienia w zapisano ponad 140 tysięcy nastolatków w wieku od 12 do 15 lat - część z nich jest już po pierwszej dawce.

Wkrótce grupa osób kwalifikowanych do szczepień może znacznie się powiększyć. Koncern farmaceutyczny Pfizer planuje drugą fazę testów klinicznych swojego preparatu. Tym razem pod lupę weźmie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania mają być prowadzone w Ameryce, Finlandii, Hiszpanii i Polsce.

- Powinniśmy się zabezpieczyć, bo nie wiadomo, jak będzie i czy nie powstanie jakiś wariant (wirusa - przyp. red.) taki, że dzieci będą chorować szczególnie ciężko. Zaszczepienie dzieci ma też dużą rolę w uzyskaniu odporności populacyjnej - uważa dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

W badaniach weźmie udział udział 4,5 tysiąca dzieci, a ich wyniki mają być znane we wrześniu. Pierwsza faza testów klinicznych przeprowadzona na mniejszej grupie w Stanach Zjednoczonych dała zachęcające efekty.

- Wiemy z tych grup wiekowych od 12. do 18. roku życia, że przy tej samej dawce, jaką mają dorośli, odpowiedź jest lepsza. Można się spodziewać, że dla dzieci młodszych to zjawisko będzie jeszcze bardziej widoczne - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

"To jest nasza jedyna broń"

Na razie osoby poniżej 18. roku życia szczepi się tylko preparatem Pfizera, ale o dopuszczenie szczepionki w tej grupie wiekowej walczy także Moderna, która już złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków. Ich badania również nie wykazały żadnych poważnych problemów z bezpieczeństwem szczepień u nastolatków.

- To jest odpowiedzialność całego społeczeństwa, żeby się szczepić, bo to jest nasza jedyna broń w walce z pandemią: nie mamy lepszej, nie mamy innej, nie mamy w tej chwili superskutecznych leków na tę chorobę - wskazuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

W szczepieniu nastolatków przodują Amerykanie, Izraelczycy ruszyli w niedzielę. Hiszpanie i Austriacy chcą to robić od sierpnia, a Francuzi - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu.

Dotychczas w Polsce podano ponad 22 miliony dawek szczepionek, w pełni zaszczepionych jest ponad 8,5 miliona osób.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS