Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania

Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Fakty TVN
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badaniaFakty TVN

Pfizer planuje kolejną fazę testów klinicznych swojej szczepionki na COVID-19, tym razem w grupie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania będą prowadzone w kilku krajach, w tym w Polsce. Eksperci twierdzą, że wstępne wyniki są obiecujące.

By zdążyć przed wakacjami, by spotkać się ze znajomymi, by ze spokojem odwiedzić bliskich - to tylko kilka powodów, dla których 13-letni Aleksander zdecydował się na szczepienie przeciwko COVID-19.

- Dużo jest przywilejów, na przykład za granicę można łatwiej wyjechać, czy nawet w kraju, a teraz się zbliża okres wakacji - mówi Aleksander.

W ciągu ostatnich 48 godzin na szczepienia w zapisano ponad 140 tysięcy nastolatków w wieku od 12 do 15 lat - część z nich jest już po pierwszej dawce.

Wkrótce grupa osób kwalifikowanych do szczepień może znacznie się powiększyć. Koncern farmaceutyczny Pfizer planuje drugą fazę testów klinicznych swojego preparatu. Tym razem pod lupę weźmie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania mają być prowadzone w Ameryce, Finlandii, Hiszpanii i Polsce.

- Powinniśmy się zabezpieczyć, bo nie wiadomo, jak będzie i czy nie powstanie jakiś wariant (wirusa - przyp. red.) taki, że dzieci będą chorować szczególnie ciężko. Zaszczepienie dzieci ma też dużą rolę w uzyskaniu odporności populacyjnej - uważa dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

W badaniach weźmie udział udział 4,5 tysiąca dzieci, a ich wyniki mają być znane we wrześniu. Pierwsza faza testów klinicznych przeprowadzona na mniejszej grupie w Stanach Zjednoczonych dała zachęcające efekty.

- Wiemy z tych grup wiekowych od 12. do 18. roku życia, że przy tej samej dawce, jaką mają dorośli, odpowiedź jest lepsza. Można się spodziewać, że dla dzieci młodszych to zjawisko będzie jeszcze bardziej widoczne - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

"To jest nasza jedyna broń"

Na razie osoby poniżej 18. roku życia szczepi się tylko preparatem Pfizera, ale o dopuszczenie szczepionki w tej grupie wiekowej walczy także Moderna, która już złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków. Ich badania również nie wykazały żadnych poważnych problemów z bezpieczeństwem szczepień u nastolatków.

- To jest odpowiedzialność całego społeczeństwa, żeby się szczepić, bo to jest nasza jedyna broń w walce z pandemią: nie mamy lepszej, nie mamy innej, nie mamy w tej chwili superskutecznych leków na tę chorobę - wskazuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

W szczepieniu nastolatków przodują Amerykanie, Izraelczycy ruszyli w niedzielę. Hiszpanie i Austriacy chcą to robić od sierpnia, a Francuzi - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu.

Dotychczas w Polsce podano ponad 22 miliony dawek szczepionek, w pełni zaszczepionych jest ponad 8,5 miliona osób.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS