Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania

Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badania
Fakty TVN
Szczepienia niemowląt na COVID-19 już wkrótce? Pfizer rozpoczął badaniaFakty TVN

Pfizer planuje kolejną fazę testów klinicznych swojej szczepionki na COVID-19, tym razem w grupie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania będą prowadzone w kilku krajach, w tym w Polsce. Eksperci twierdzą, że wstępne wyniki są obiecujące.

By zdążyć przed wakacjami, by spotkać się ze znajomymi, by ze spokojem odwiedzić bliskich - to tylko kilka powodów, dla których 13-letni Aleksander zdecydował się na szczepienie przeciwko COVID-19.

- Dużo jest przywilejów, na przykład za granicę można łatwiej wyjechać, czy nawet w kraju, a teraz się zbliża okres wakacji - mówi Aleksander.

W ciągu ostatnich 48 godzin na szczepienia w zapisano ponad 140 tysięcy nastolatków w wieku od 12 do 15 lat - część z nich jest już po pierwszej dawce.

Wkrótce grupa osób kwalifikowanych do szczepień może znacznie się powiększyć. Koncern farmaceutyczny Pfizer planuje drugą fazę testów klinicznych swojego preparatu. Tym razem pod lupę weźmie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania mają być prowadzone w Ameryce, Finlandii, Hiszpanii i Polsce.

- Powinniśmy się zabezpieczyć, bo nie wiadomo, jak będzie i czy nie powstanie jakiś wariant (wirusa - przyp. red.) taki, że dzieci będą chorować szczególnie ciężko. Zaszczepienie dzieci ma też dużą rolę w uzyskaniu odporności populacyjnej - uważa dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

W badaniach weźmie udział udział 4,5 tysiąca dzieci, a ich wyniki mają być znane we wrześniu. Pierwsza faza testów klinicznych przeprowadzona na mniejszej grupie w Stanach Zjednoczonych dała zachęcające efekty.

- Wiemy z tych grup wiekowych od 12. do 18. roku życia, że przy tej samej dawce, jaką mają dorośli, odpowiedź jest lepsza. Można się spodziewać, że dla dzieci młodszych to zjawisko będzie jeszcze bardziej widoczne - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

"To jest nasza jedyna broń"

Na razie osoby poniżej 18. roku życia szczepi się tylko preparatem Pfizera, ale o dopuszczenie szczepionki w tej grupie wiekowej walczy także Moderna, która już złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków. Ich badania również nie wykazały żadnych poważnych problemów z bezpieczeństwem szczepień u nastolatków.

- To jest odpowiedzialność całego społeczeństwa, żeby się szczepić, bo to jest nasza jedyna broń w walce z pandemią: nie mamy lepszej, nie mamy innej, nie mamy w tej chwili superskutecznych leków na tę chorobę - wskazuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

W szczepieniu nastolatków przodują Amerykanie, Izraelczycy ruszyli w niedzielę. Hiszpanie i Austriacy chcą to robić od sierpnia, a Francuzi - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu.

Dotychczas w Polsce podano ponad 22 miliony dawek szczepionek, w pełni zaszczepionych jest ponad 8,5 miliona osób.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS