Spore zainteresowanie unijnymi certyfikatami wśród Polaków. Jaki jest czas ich ważności?


Ponad milion Polaków pobrało już na swój telefon unijny certyfikat potwierdzający między innymi zaszczepienie przeciwko COVID-19. Zaświadczenia mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie wakacji. Część państw Wspólnoty będzie te certyfikaty honorować od 1 lipca, a wszystkie najpóźniej od połowy sierpnia.

Unijny certyfikat covidowy można wydrukować lub można też ściągnąć na telefon w formie kodu QR. Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła COVID-19, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Z Internetowego Konta Pacjenta unijny certyfikat pobrało już ponad milion Polaków.

- W pracy sam testuję zaświadczenia, sprawdzając, czy osoby są zaszczepione (które wchodzą na salę ślubów - przyp. red.) - wyjaśnia Karol Lipiński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie.

Unijny certyfikat covidowy ma obowiązywać od 1 lipca. Do elektronicznego systemu certyfikacji zaszczepionych na COVID-19 włączyło się do wtorku dziewięć państw, w tym Polska. Najpóźniej do połowy sierpnia mają być w nim już wszystkie kraje Wspólnoty, a także Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Do honorowania certyfikatu przymierza się też Turcja i można oczekiwać, że wkrótce dołączy wiele innych państw.

Z turystycznego punktu widzenia można spodziewać się efektu domina. - Inne państwa nie będą miały innej możliwości, jak tylko będą musiały też przejść na certyfikat, dlatego że będą wyłączone z ruchu turystycznego, a pamiętajmy, że dla niektórych państw to jest żyć albo nie żyć - twierdzi Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

Ważność certyfikatu

Certyfikat wydawany po zaszczepieniu ostatnią dawką szczepionki ważny jest do roku, po teście na obecność koronawirusa - 48 godzin, a po przechorowaniu COVID-19 jego ważność to maksymalnie 180 dni od ostatniego pozytywnego testu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że żaden certyfikat nie wygasa przed czasem. Szczepienie nie pozbawia statusu ozdrowieńca.

- Certyfikat, który jest wystawiany po wyzdrowieniu, obowiązuje przez 180 dni. Tego certyfikatu nie niweluje pierwsza dawka szczepienia, ten certyfikat będzie ważny i możliwy do pokazania zarówno w aplikacji, jak i na druku, przez 180 dni - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na pewno szczepienie jest gwarancją powrotu do świata bardziej podobnego do tego sprzed pandemii COVID-19. We wtorek przykład - przede wszystkim rówieśnikom - dawał mistrz olimpijski i świata w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

- Można też spokojnie uczestniczyć w różnego rodzaju zgrupowaniach, zawodach, dlatego każdemu polecam. Jest to bezpieczne - zapewnia Fortuna.

Spokojne wakacje, a przede wszystkim spokojny powrót do pracy lub szkoły jesienią, to teraz nadrzędny cel.

- Rok temu, jak zaczęła się pandemia, uważam, że wszyscy dalibyśmy wszystko za to, żeby te szczepienia były - podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma wydać zalecenie, by dzieciom w wieku od 12 do 15 lat podawać drugą dawkę szczepionki już po trzech tygodniach.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS