Spore zainteresowanie unijnymi certyfikatami wśród Polaków. Jaki jest czas ich ważności?


Ponad milion Polaków pobrało już na swój telefon unijny certyfikat potwierdzający między innymi zaszczepienie przeciwko COVID-19. Zaświadczenia mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie wakacji. Część państw Wspólnoty będzie te certyfikaty honorować od 1 lipca, a wszystkie najpóźniej od połowy sierpnia.

Unijny certyfikat covidowy można wydrukować lub można też ściągnąć na telefon w formie kodu QR. Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła COVID-19, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Z Internetowego Konta Pacjenta unijny certyfikat pobrało już ponad milion Polaków.

- W pracy sam testuję zaświadczenia, sprawdzając, czy osoby są zaszczepione (które wchodzą na salę ślubów - przyp. red.) - wyjaśnia Karol Lipiński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie.

Unijny certyfikat covidowy ma obowiązywać od 1 lipca. Do elektronicznego systemu certyfikacji zaszczepionych na COVID-19 włączyło się do wtorku dziewięć państw, w tym Polska. Najpóźniej do połowy sierpnia mają być w nim już wszystkie kraje Wspólnoty, a także Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Do honorowania certyfikatu przymierza się też Turcja i można oczekiwać, że wkrótce dołączy wiele innych państw.

Z turystycznego punktu widzenia można spodziewać się efektu domina. - Inne państwa nie będą miały innej możliwości, jak tylko będą musiały też przejść na certyfikat, dlatego że będą wyłączone z ruchu turystycznego, a pamiętajmy, że dla niektórych państw to jest żyć albo nie żyć - twierdzi Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

Ważność certyfikatu

Certyfikat wydawany po zaszczepieniu ostatnią dawką szczepionki ważny jest do roku, po teście na obecność koronawirusa - 48 godzin, a po przechorowaniu COVID-19 jego ważność to maksymalnie 180 dni od ostatniego pozytywnego testu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że żaden certyfikat nie wygasa przed czasem. Szczepienie nie pozbawia statusu ozdrowieńca.

- Certyfikat, który jest wystawiany po wyzdrowieniu, obowiązuje przez 180 dni. Tego certyfikatu nie niweluje pierwsza dawka szczepienia, ten certyfikat będzie ważny i możliwy do pokazania zarówno w aplikacji, jak i na druku, przez 180 dni - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na pewno szczepienie jest gwarancją powrotu do świata bardziej podobnego do tego sprzed pandemii COVID-19. We wtorek przykład - przede wszystkim rówieśnikom - dawał mistrz olimpijski i świata w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

- Można też spokojnie uczestniczyć w różnego rodzaju zgrupowaniach, zawodach, dlatego każdemu polecam. Jest to bezpieczne - zapewnia Fortuna.

Spokojne wakacje, a przede wszystkim spokojny powrót do pracy lub szkoły jesienią, to teraz nadrzędny cel.

- Rok temu, jak zaczęła się pandemia, uważam, że wszyscy dalibyśmy wszystko za to, żeby te szczepienia były - podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma wydać zalecenie, by dzieciom w wieku od 12 do 15 lat podawać drugą dawkę szczepionki już po trzech tygodniach.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS