Spore zainteresowanie unijnymi certyfikatami wśród Polaków. Jaki jest czas ich ważności?


Ponad milion Polaków pobrało już na swój telefon unijny certyfikat potwierdzający między innymi zaszczepienie przeciwko COVID-19. Zaświadczenia mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie wakacji. Część państw Wspólnoty będzie te certyfikaty honorować od 1 lipca, a wszystkie najpóźniej od połowy sierpnia.

Unijny certyfikat covidowy można wydrukować lub można też ściągnąć na telefon w formie kodu QR. Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła COVID-19, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Z Internetowego Konta Pacjenta unijny certyfikat pobrało już ponad milion Polaków.

- W pracy sam testuję zaświadczenia, sprawdzając, czy osoby są zaszczepione (które wchodzą na salę ślubów - przyp. red.) - wyjaśnia Karol Lipiński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie.

Unijny certyfikat covidowy ma obowiązywać od 1 lipca. Do elektronicznego systemu certyfikacji zaszczepionych na COVID-19 włączyło się do wtorku dziewięć państw, w tym Polska. Najpóźniej do połowy sierpnia mają być w nim już wszystkie kraje Wspólnoty, a także Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Do honorowania certyfikatu przymierza się też Turcja i można oczekiwać, że wkrótce dołączy wiele innych państw.

Z turystycznego punktu widzenia można spodziewać się efektu domina. - Inne państwa nie będą miały innej możliwości, jak tylko będą musiały też przejść na certyfikat, dlatego że będą wyłączone z ruchu turystycznego, a pamiętajmy, że dla niektórych państw to jest żyć albo nie żyć - twierdzi Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

Ważność certyfikatu

Certyfikat wydawany po zaszczepieniu ostatnią dawką szczepionki ważny jest do roku, po teście na obecność koronawirusa - 48 godzin, a po przechorowaniu COVID-19 jego ważność to maksymalnie 180 dni od ostatniego pozytywnego testu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że żaden certyfikat nie wygasa przed czasem. Szczepienie nie pozbawia statusu ozdrowieńca.

- Certyfikat, który jest wystawiany po wyzdrowieniu, obowiązuje przez 180 dni. Tego certyfikatu nie niweluje pierwsza dawka szczepienia, ten certyfikat będzie ważny i możliwy do pokazania zarówno w aplikacji, jak i na druku, przez 180 dni - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na pewno szczepienie jest gwarancją powrotu do świata bardziej podobnego do tego sprzed pandemii COVID-19. We wtorek przykład - przede wszystkim rówieśnikom - dawał mistrz olimpijski i świata w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

- Można też spokojnie uczestniczyć w różnego rodzaju zgrupowaniach, zawodach, dlatego każdemu polecam. Jest to bezpieczne - zapewnia Fortuna.

Spokojne wakacje, a przede wszystkim spokojny powrót do pracy lub szkoły jesienią, to teraz nadrzędny cel.

- Rok temu, jak zaczęła się pandemia, uważam, że wszyscy dalibyśmy wszystko za to, żeby te szczepienia były - podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma wydać zalecenie, by dzieciom w wieku od 12 do 15 lat podawać drugą dawkę szczepionki już po trzech tygodniach.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS