Spore zainteresowanie unijnymi certyfikatami wśród Polaków. Jaki jest czas ich ważności?


Ponad milion Polaków pobrało już na swój telefon unijny certyfikat potwierdzający między innymi zaszczepienie przeciwko COVID-19. Zaświadczenia mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie wakacji. Część państw Wspólnoty będzie te certyfikaty honorować od 1 lipca, a wszystkie najpóźniej od połowy sierpnia.

Unijny certyfikat covidowy można wydrukować lub można też ściągnąć na telefon w formie kodu QR. Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła COVID-19, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Z Internetowego Konta Pacjenta unijny certyfikat pobrało już ponad milion Polaków.

- W pracy sam testuję zaświadczenia, sprawdzając, czy osoby są zaszczepione (które wchodzą na salę ślubów - przyp. red.) - wyjaśnia Karol Lipiński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie.

Unijny certyfikat covidowy ma obowiązywać od 1 lipca. Do elektronicznego systemu certyfikacji zaszczepionych na COVID-19 włączyło się do wtorku dziewięć państw, w tym Polska. Najpóźniej do połowy sierpnia mają być w nim już wszystkie kraje Wspólnoty, a także Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Do honorowania certyfikatu przymierza się też Turcja i można oczekiwać, że wkrótce dołączy wiele innych państw.

Z turystycznego punktu widzenia można spodziewać się efektu domina. - Inne państwa nie będą miały innej możliwości, jak tylko będą musiały też przejść na certyfikat, dlatego że będą wyłączone z ruchu turystycznego, a pamiętajmy, że dla niektórych państw to jest żyć albo nie żyć - twierdzi Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

Ważność certyfikatu

Certyfikat wydawany po zaszczepieniu ostatnią dawką szczepionki ważny jest do roku, po teście na obecność koronawirusa - 48 godzin, a po przechorowaniu COVID-19 jego ważność to maksymalnie 180 dni od ostatniego pozytywnego testu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że żaden certyfikat nie wygasa przed czasem. Szczepienie nie pozbawia statusu ozdrowieńca.

- Certyfikat, który jest wystawiany po wyzdrowieniu, obowiązuje przez 180 dni. Tego certyfikatu nie niweluje pierwsza dawka szczepienia, ten certyfikat będzie ważny i możliwy do pokazania zarówno w aplikacji, jak i na druku, przez 180 dni - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na pewno szczepienie jest gwarancją powrotu do świata bardziej podobnego do tego sprzed pandemii COVID-19. We wtorek przykład - przede wszystkim rówieśnikom - dawał mistrz olimpijski i świata w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

- Można też spokojnie uczestniczyć w różnego rodzaju zgrupowaniach, zawodach, dlatego każdemu polecam. Jest to bezpieczne - zapewnia Fortuna.

Spokojne wakacje, a przede wszystkim spokojny powrót do pracy lub szkoły jesienią, to teraz nadrzędny cel.

- Rok temu, jak zaczęła się pandemia, uważam, że wszyscy dalibyśmy wszystko za to, żeby te szczepienia były - podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma wydać zalecenie, by dzieciom w wieku od 12 do 15 lat podawać drugą dawkę szczepionki już po trzech tygodniach.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS