Spore zainteresowanie unijnymi certyfikatami wśród Polaków. Jaki jest czas ich ważności?


Ponad milion Polaków pobrało już na swój telefon unijny certyfikat potwierdzający między innymi zaszczepienie przeciwko COVID-19. Zaświadczenia mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie wakacji. Część państw Wspólnoty będzie te certyfikaty honorować od 1 lipca, a wszystkie najpóźniej od połowy sierpnia.

Unijny certyfikat covidowy można wydrukować lub można też ściągnąć na telefon w formie kodu QR. Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła COVID-19, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Z Internetowego Konta Pacjenta unijny certyfikat pobrało już ponad milion Polaków.

- W pracy sam testuję zaświadczenia, sprawdzając, czy osoby są zaszczepione (które wchodzą na salę ślubów - przyp. red.) - wyjaśnia Karol Lipiński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie.

Unijny certyfikat covidowy ma obowiązywać od 1 lipca. Do elektronicznego systemu certyfikacji zaszczepionych na COVID-19 włączyło się do wtorku dziewięć państw, w tym Polska. Najpóźniej do połowy sierpnia mają być w nim już wszystkie kraje Wspólnoty, a także Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Do honorowania certyfikatu przymierza się też Turcja i można oczekiwać, że wkrótce dołączy wiele innych państw.

Z turystycznego punktu widzenia można spodziewać się efektu domina. - Inne państwa nie będą miały innej możliwości, jak tylko będą musiały też przejść na certyfikat, dlatego że będą wyłączone z ruchu turystycznego, a pamiętajmy, że dla niektórych państw to jest żyć albo nie żyć - twierdzi Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

Ważność certyfikatu

Certyfikat wydawany po zaszczepieniu ostatnią dawką szczepionki ważny jest do roku, po teście na obecność koronawirusa - 48 godzin, a po przechorowaniu COVID-19 jego ważność to maksymalnie 180 dni od ostatniego pozytywnego testu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że żaden certyfikat nie wygasa przed czasem. Szczepienie nie pozbawia statusu ozdrowieńca.

- Certyfikat, który jest wystawiany po wyzdrowieniu, obowiązuje przez 180 dni. Tego certyfikatu nie niweluje pierwsza dawka szczepienia, ten certyfikat będzie ważny i możliwy do pokazania zarówno w aplikacji, jak i na druku, przez 180 dni - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na pewno szczepienie jest gwarancją powrotu do świata bardziej podobnego do tego sprzed pandemii COVID-19. We wtorek przykład - przede wszystkim rówieśnikom - dawał mistrz olimpijski i świata w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

- Można też spokojnie uczestniczyć w różnego rodzaju zgrupowaniach, zawodach, dlatego każdemu polecam. Jest to bezpieczne - zapewnia Fortuna.

Spokojne wakacje, a przede wszystkim spokojny powrót do pracy lub szkoły jesienią, to teraz nadrzędny cel.

- Rok temu, jak zaczęła się pandemia, uważam, że wszyscy dalibyśmy wszystko za to, żeby te szczepienia były - podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma wydać zalecenie, by dzieciom w wieku od 12 do 15 lat podawać drugą dawkę szczepionki już po trzech tygodniach.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS